Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Wtorek, 18 lutego 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47041)
AGD (207)
Biznes (4910)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1246)
Edukacja (1808)
Elektronika (956)
Film (118)
Finanse (1754)
Internet (2885)
Komputery (2404)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1220)
Media (614)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1159)
Muzyka (265)
Nieruchomości (1008)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2366)
Polityka (368)
Praca i kariera (970)
Prawo (927)
Reklama i PR (976)
RTV (196)
Sport (837)
Telekomunikacja (523)
Turystyka (1194)
Transport (513)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1685)
Zwierzęta (82)
Życie (1378)
Inne (2663)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Koncept


MotoFocus


Proseed


LodzDeLuxe


Biznes-Warszawa.pl


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Phishing co to jest i czy potrafisz go rozpoznać?
Dodano: 08.08.2016, godzina: 12:54
Phishing co to jest i czy potrafisz go rozpoznać?
Konta internetowe to część Twojej cyfrowej tożsamości. Znajdują się na nich Twoje konwersacje, pieniądze, historia przeglądania zdjęć z kotkami, które zaznaczyłeś, by obejrzeć później. Są one ważne nie tylko dla Ciebie ale też dla przestępców, chcących je uzyskać i wykorzystać w nikczemny sposób.

W szerszym rozumieniu, phishing jest formą oszustwa, gdzie osoba oszukująca ofiarę wykorzystuję godną zaufania jednostkę (bank, urząd gminy, urząd pocztowy itd.) Wg ekspertów Bitedefender phishing przeważnie używa poczty mailowej lub aplikacji do wiadomości błyskawicznych, ale może też być w linku na forum internetowym, czy social media. Należy nauczyć się rozpoznawać takie próby oszustwa.

Jak działa phishing?

Klasyczna próba oszustwa przez phishing zaczyna się emailem z banku, dostawcy usług mailowych, lub innej znanej jednostki. Te wiadomości przeważnie wymagają kliknięcia w link do sprawdzenia danych personalnych. Porażka w potwierdzeniu takich informacji prowadzi do zawieszenia lub usunięcia konta.  Aby nabrać prawdziwości, wiadomości phishingowe zawierają  loga i obrazki związane z działalnością, pod którą podszywa się przestępca.

Zamiast przeniesienia na stronę banku czy innej działalności, której spodziewamy się zobaczyć po mailu, link prowadzi do strony oszusta. Wszystko co zostanie tam wpisane zostanie wysłane do twórcy, wraz z loginem i hasłem do zaufanej strony. Kiedy dostęp do konta zostanie uzyskany, atakujący może wykorzystać go na różne sposoby, zależnie od typu konta.  W przypadku konta bankowości elektronicznej, oszust może zakupić co chce oraz zrobić przelew z naszego konta: adres mailowy może być wykorzystany do logowania na forach, przejrzenia korespondencji mailowej, wysyłania spamu do innych użytkowników.

Jak rozpoznać wiadomość z phishingiem?

Kiedy spotkasz się z kilkoma wiadomościami z phishingiem, nauczysz się je rozpoznawać po pierwszym spojrzeniu. Przeważnie posiadają one błędy ortograficzne lub stylistyczne - słabe tłumaczenie. Powodem jest narodowość atakującego, który nie zna języka polskiego lub angielskiego.  Często są też bez adresacji personalnej np.: "Drogi użytkowniku", "Dear User" zamiast „Drogi Panie Kowalski”. W odróżnieniu od prawdziwego dostawcy usług, wiadomości phishing nie posiadają twojego całego imienia i nazwiska. Są zaprojektowane, aby oszukać każdego do kogo są wysłane, ponieważ nadawcy nie wiedzą do kogo piszą - mają po prostu nadzieję, że bezmyślnie klikniesz załącznik lub linka jeśli przychodzi z "Twojego banku".

Link, który powinieneś kliknąć prowadzi też do innego adresu URL niż w przypadku, gdy wchodzisz na zaufaną stronę dostawcy usług. Często zaczyna się adresem IP.

Jak chronić się przed phishingiem ?

Ochrona anty-phishingowa to warstwowy mechanizm, a pierwszą linią ochrony jest filtrowanie spamu - rozwiązanie, które przeważnie wbudowane w oprogramowanie antywirusowe i przesiewa wiadomości tzw. „śmieci” od tych legalnych.

Dobry filtr anty-spamowy posiada funkcje blokowania spamu "w locie" przed dotarciem na skrzynkę, więc użytkownik nawet nie widzi podejrzanej wiadomości.

Druga warstwa ochrony to ochrona przed oszustwami oraz moduł anty-phishingowy. Są to kolejne komponenty antywirusa analizujące strony na, których bywał użytkownik i sprawdzają czy zostały utworzone do kradzieży twoich danych czy nie. Jeśli nawet padliśmy ofiarą phishingu, moduł anty-phishingowy powinien nas ostrzec przed wprowadzeniem ważnych danych (numer karty kredytowej, data wygaśnięcia, kod CVV, numer PIN czy inne dane).

Ostatnie, lecz nie najmniej znaczące jest ustawienie dwu-etapowej weryfikacji na ważnych kontach. Pozwala to upewnić się, że nikt nie otrzyma naszych danych logowania i nie dostanie się do konta bez drugiego etapu logowania, typu wysłanie kodu potwierdzającego na nasz telefon.

Źródło: https://www.hotforsecurity.com/blog/the-abc-of-cybersecurity-p-is-for-phishing-16154.html

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

TXT 1PDF 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 19 + 8:


 

O AUTORZE
  
Bitdefender Polska
www.bitdefender.pl

Firma

Marken
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem?Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem?
Co musisz wiedzieć przed zakupem inteligentnego głośnika dla rodzinyCo musisz wiedzieć przed zakupem inteligentnego głośnika dla rodziny
Nowa skórka na Boże Narodzenie? Niewyraźna granica między grami a hazardem dla małych dzieciNowa skórka na Boże Narodzenie? Niewyraźna granica między grami a hazardem dla małych dzieci
Nowa skórka na Boże Narodzenie? Niewyraźna granica między grami a hazardem dla małych dzieciNowa skórka na Boże Narodzenie? Niewyraźna granica między grami a hazardem dla małych dzieci
10 faktów i mitów na temat zabezpieczeń komputera i smartfona10 faktów i mitów na temat zabezpieczeń komputera i smartfona
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Credit Agricole umożliwia zdalne otwieranie konta w aplikacji
 
Credit Agricole wspólnie z Dawidem Podsiadło na trasie "Leśna muzyka"
 
Credit Agricole ostrzega przed próbą wyłudzenia danych
 
Jak nie dać się oszukać podczas świątecznego szaleństwa
 
Bezpieczne zakupy w Internecie