Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Piątek, 22 lutego 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (45743)
AGD (207)
Biznes (4749)
Budownictwo (2133)
Dom (1527)
Dziecko (1219)
Edukacja (1779)
Elektronika (869)
Film (108)
Finanse (1678)
Internet (2652)
Komputery (2185)
Książki (209)
Kulinaria (972)
Kultura i sztuka (1205)
Media (612)
Moda i Styl (995)
Motoryzacja (1138)
Muzyka (252)
Nieruchomości (1006)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2204)
Polityka (365)
Praca i kariera (961)
Prawo (924)
Reklama i PR (967)
RTV (192)
Sport (827)
Telekomunikacja (515)
Turystyka (1179)
Transport (510)
Uroda (512)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1655)
Zwierzęta (80)
Życie (1336)
Inne (2652)
Dolnośląskie (240)
Kujawsko-pomorskie (1156)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (78)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (22)
Podkarpackie (57)
Podlaskie (236)
Pomorskie (152)
Śląskie (390)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (99)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

ŚK


Twój Kurier Regionalny


śląskiePozytywnie.pl


Rynek Informacji


Koncept


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Podzielona płatność – czy efekt śnieżnej kuli wciągnie małych przedsiębiorców?
Dodano: 09.07.2018, godzina: 11:06
Podzielona płatność  – czy efekt śnieżnej kuli wciągnie małych przedsiębiorców?
1 lipca 2018 znowelizowana ustawa o podatku VAT wprowadziła mechanizm podzielonej płatności (split payment). Ma on charakter dobrowolny, a o jego stosowaniu decyduje nabywca, czyli płatnik.

Mechanizm polega na tym, że z płaconej wartości brutto faktury VAT, która wpływa na konto sprzedawcy, bank automatycznie pobiera kwotę podatku od towarów i usług na osobny rachunek VAT, powiązany z rachunkiem rozliczeniowym. Split payment dotyczy wyłącznie płatności pomiędzy firmami (B2B) w walucie PLN. Jeden przelew może rozliczyć dokładnie jedną fakturę VAT.

Do obsługi nowego mechanizmu płatności większości firm powinien wystarczyć dobry, na bieżąco aktualizowany system. Najlepiej, aby było to narzędzie wbudowane w strukturę programu, który wspiera przedsiębiorcę w  obsłudze biznesu, w tym sfery finansowo-księgowej.

Kluczową rolę odgrywa tutaj producent oprogramowania, który powinien na czas dostarczyć kompletne i na bieżąco aktualizowane rozwiązanie, pozwalające na obsługę przelewów w mechanizmie podzielonej płatności. Powinno ono maksymalnie ułatwiać zarządzanie tym procesem.

Choć wydaje się, że mechanizm może nie być powszechnie stosowany przez mikro i małych przedsiębiorców, specjaliści InsERT – wiodącego producenta oprogramowania dla MSP – zwracają uwagę na zależności, które mogą wywołać odwrotny do przewidywanego efekt.

– Wydaje się, że do korzystania z mechanizmu podzielonej płatności przedsiębiorcy będą w perspektywie czasu zmuszeni. Jeżeli na split payment zdecydują się np. duże firmy, to w pewnym sensie wymuszą na swoich dostawcach takie same płatności. W efekcie na podzieloną płatność może zdecydować się znaczna część firm. Przedsiębiorstwo, które otrzyma zapłatę na rachunek VAT, nie chcąc blokować sobie tych środków, będzie opłacało swoje zobowiązania w pierwszej kolejności pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku VAT – mówi Rafał Płaszewski, menedżer produktu w dziale rozwoju InsERT. – Aby w pełni obsłużyć tego typu transakcje, konieczna będzie aktualizacja oprogramowania systemów sprzedaży i systemów księgowych, w tym naszego Subiekta, Rachmistrza i Rewizora – dodaje.

Bartosz Niedzielski, starszy menedżer produktu w dziale oprogramowania InsERT, zwraca uwagę na utrudnienia, jakie wprowadzenie podzielonej płatności może wywołać w działalności mikro i małych przedsiębiorców.

– Pomimo usilnych starań ustawodawcy, żeby mechanizm podzielonej płatności był jak najmniej uciążliwy, w szczególności dla małych przedsiębiorców, to właśnie oni mogą najwięcej na tym mechanizmie stracić. Teoretycznie nie muszą posiadać rachunków VAT. Są one otwierane tylko do rachunków rozliczeniowych, tzw. firmowych, a wielu małych przedsiębiorców korzysta z prywatnych rachunków, czyli oszczędnościowo-rozliczeniowych. W praktyce jednak kontrahenci mogą na nich wymusić założenie rachunków VAT. Podwykonawcy lub tzw. samozatrudnieni, którzy głównie wystawiają faktury na przelew, będą otrzymywać kwoty VAT z faktur na rachunek VAT. Sami nie będą mogli jednak opłacać swoich zobowiązań w ten sposób, gdyż większość z nich opłacają kartą lub gotówką. Pieniądze z rachunku VAT będą mogli  zatem wykorzystać tylko do regulowania podatku VAT i będzie im się odkładać na rachunku różnica między podatkiem należnym, a naliczonym. Żeby odzyskać te pieniądze, będą musieli pisać wnioski do naczelnika swojego urzędu skarbowego – tłumaczy Bartosz Niedzielski. – Dużym ułatwieniem dla małych przedsiębiorców byłaby możliwość płacenia w mechanizmie split payment za pomocą karty płatniczej oraz możliwość zapłacenia podatku PIT z rachunku VAT. Jestem pewien, że mechanizm podzielonej płatności będzie się jeszcze zmieniał, zobaczymy, czy ustawodawca w przyszłości rozszerzy go o takie możliwości – podkreśla.

Producent powszechnie używanego przez MSP oprogramowania wprowadził już nowe rozwiązania w linii InsERT nexo (Subiekt, Rachmistrz, Rewizor), InsERT GT (Subiekt, Rachmistrz, Rewizor) oraz w systemie Navireo ERP. Użytkownicy tych systemów, w ramach aktywnego abonamentu, otrzymali wygodne i zrozumiałe w obsłudze narzędzia do obsługi mechanizmu podzielonej płatności.

Producent jest przygotowany również na rozszerzenie stosowania split payment. Jego specjaliści bacznie przyglądają się praktycznym aspektom stosowania mechanizmu, aby móc odpowiednio modyfikować systemy.

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

PDF 1IMG 4

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 4 + 20:


 

O AUTORZE
  
InsERT
www.insert.com.pl

Firma

InsERT
Biuro prasowe
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci Kobiecą Twarzą 2018Prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci Kobiecą Twarzą 2018
Nowa aplikacja usprawnia zarządzanie serwisem Nowa aplikacja usprawnia zarządzanie serwisem
Wiodący dostawca części do ciężarówek zwiększa wydajność dzięki Navireo ERPWiodący dostawca części do ciężarówek zwiększa wydajność dzięki Navireo ERP
InsERT ustanawia nowy rekord  – 700 tysięcy sprzedanych licencji systemów dla MŚPInsERT ustanawia nowy rekord – 700 tysięcy sprzedanych licencji systemów dla MŚP
Odpowiedni system wspiera biznes podczas zmian w prawieOdpowiedni system wspiera biznes podczas zmian w prawie
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Credit Agricole partnerem kolejnej trasy Dawida Podsiadło
 
Nowa aplikacja usprawnia zarządzanie serwisem
 
CABP nagrodzony za troskę o pracowników
 
InsERT ustanawia nowy rekord – 700 tysięcy sprzedanych licencji systemów dla MŚP
 
Odpowiedni system wspiera biznes podczas zmian w prawie