Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Wtorek, 25 czerwca 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (46291)
AGD (207)
Biznes (4826)
Budownictwo (2134)
Dom (1535)
Dziecko (1233)
Edukacja (1793)
Elektronika (894)
Film (112)
Finanse (1716)
Internet (2722)
Komputery (2263)
Książki (215)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1218)
Media (612)
Moda i Styl (999)
Motoryzacja (1152)
Muzyka (259)
Nieruchomości (1007)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2267)
Polityka (367)
Praca i kariera (966)
Prawo (924)
Reklama i PR (969)
RTV (195)
Sport (829)
Telekomunikacja (515)
Turystyka (1185)
Transport (512)
Uroda (512)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1676)
Zwierzęta (80)
Życie (1355)
Inne (2659)
Dolnośląskie (241)
Kujawsko-pomorskie (1173)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (392)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Gazeta Wyborcza


Stein-Press


EUROSTYL


Remedia


Rynek Informacji


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Rok 2013 na Giełdzie Papierów Wartościowych
Dodano: 07.01.2014, godzina: 14:54
Rok 2013 na Giełdzie Papierów Wartościowych
Rok 2013 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie był okresem ożywienia oraz czasem zmian i innowacji.

Wzrost aktywności rynku pierwotnego i wtórnego, nowy system transakcyjny, nowy indeks Blue Chips, inwestycja w Aquis Exchange, rozmowy o połączeniu z CEESEG, rozwiązanie problemu „groszówek”, nowe instrumenty pochodne, start projektu „Kapitalna Warszawa”, wreszcie – nowa strategia rozwoju GPW.2020 – to potwierdzenie pozycji GPW jako lidera w regionie CEE, giełdy bezpiecznej, z roku na rok coraz bardziej atrakcyjnej dla inwestorów i emitentów – zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Na rynkach prowadzonych przez GPW zadebiutowało 65 spółek, w tym 23 na Głównym Rynku, na którym przeprowadzono oferty pierwotne o wartości 5.135 mln zł oraz oferty wtórne o wartości 2.617 mln zł. Na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje o łącznej wartości 4.379 mln zł.

Także rynek wtórny charakteryzował się silnym wzrostem płynności. Wartość obrotów na rynkach akcji GPW (transakcje EOB – Electronic Order Book) wzrosła o ok. 17% względem roku 2012, podczas gdy na pozostałych giełdach europejskich odnotowano przeciętny wzrost o ok. 3%[1].      

W połowie kwietnia GPW wdrożyła nowy system transakcyjny – Universal Trading Platform (UTP). Ten zakupiony od NYSE Technologies produkt jest najważniejszym od wielu lat projektem infrastrukturalnym na polskim rynku kapitałowym. Wprowadzenie UTP umożliwiło rozwój oferty produktowej oraz wprowadzenie nowych rodzajów usług. System transakcyjny UTP otworzył także polski rynek kapitałowy na nowe techniki handlu (handel algorytmiczny).

Skuteczne uruchomienie UTP pozwoliło na rozszerzenie segmentu rynku instrumentów pochodnych. Oferta GPW została wzbogacona o takie kategorie instrumentów, jak kontakty terminowe na stawki referencyjne WIBOR oraz obligacje skarbowe, a w 2014 r. planowane jest wprowadzenie do obrotu m. in. opcji na akcje. W dalszej perspektywie wzmocnieniem pozycji GPW w obszarze instrumentów pochodnych będzie wdrożenie osobnego, dedykowanego tym instrumentom systemu transakcyjnego.

________________

[1] Dane za okres styczeń-listopad 2013/2012

Przebudowaliśmy najważniejszy element naszej infrastruktury – system transakcyjny. Wprowadzenie UTP, jednego z najnowocześniejszych tego typu narzędzi na świecie, pozwoliło zaoferować uczestnikom rynku nowy poziom jakości usług giełdowych. W super konkurencyjnym świecie przewaga technologiczna ma kluczowe znaczenie. Wdrażając UTP, weszliśmy do awangardy światowych giełd. Dlatego ze spokojem patrzymy w przyszłość, stawiając sobie jednocześnie kolejne wyzwania – w roku 2014 uruchamiamy m.in. drugi etap projektu UTP, czyli wdrożenie systemu do obrotu instrumentami pochodnymi. – powiedział Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.     

We wrześniu zadebiutował nowy główny indeks warszawskiej giełdy – WIG30. W jego skład wchodzi trzydzieści największych i najbardziej płynnych spółek GPW. Pozwala on lepiej odzwierciedlić wzrost polskiej gospodarki, jej strukturę sektorową oraz dynamiczny rozwój polskiego rynku kapitałowego na przestrzeni ostatnich lat.

Wdrażając UTP wiedzieliśmy, że infrastruktura jest ważna, ale nie tylko ona stanowi o sukcesie. Potrzebny jest wysokiej jakości produkt, a więc szeroka oferta płynnego rynku akcji, obligacji oraz różnego rodzaju instrumentów finansowych. Poszerzając naszą ofertę, we wrześniu wprowadziliśmy WIG30 – nowy podstawowy indeks warszawskiego parkietu. Ta symboliczna zmiana dotyczy nie tylko głównego wskaźnika koniunktury na GPW, ale całej polskiej gospodarki. – dodaje Prezes GPW.     

W sierpniu 2013 r. GPW podpisała umowę nabycia 30 proc. udziałów w Aquis Exchange Ltd., wielostronnej platformy obrotu z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Platforma Aquis zadebiutowała ze swoją ofertą na europejskim rynku 26 listopada 2013 r. W pierwszej fazie firma udostępniła możliwość handlu akcjami największych spółek z Wielkiej Brytanii, Francji oraz Holandii – są to podmioty wchodzące w skład FTSE 100, CAC 40 oraz AEX 25. Docelowo Aquis Exchange umożliwi obrót akcjami z 14 europejskich rynków.

W minionym roku zdecydowanie wyszliśmy z biznesem poza granice Polski. Inwestycja w platformę Aquis to na pierwszy rzut oka prosta próba dywersyfikacji naszych usług. W rzeczywistości jest to jednak dość skomplikowany i ambitny paneuropejski projekt, mogący w nieodległej przyszłości, wraz z pozostałymi naszymi międzynarodowymi planami, przenieść GPW do wyższej ligi światowych giełd. To też przedsmak naszej nowej strategii: GPW.2020. – podkreśla Adam Maciejewski.   

W tym celu warszawska giełda rozpoczęła również rozmowy mające na celu konsolidację giełd z całego regionu CEE poprzez przeprowadzenie projektu potencjalnego połączenia GPW z holdingiem CEESEG.

W pierwszej połowie 2013 roku Giełda Papierów Wartościowych zdecydowała o wprowadzeniu istotnych zmian w regulacjach rynku NewConnect oraz podjęła dodatkowe działania mające na celu podwyższenie jakości i bezpieczeństwa  obrotu na tym rynku. Przeprowadzając reformę NewConnect, GPW uwzględniła liczne opinie inwestorów i innych uczestników rynku – w jej efekcie powstał m.in. NCIndex30 zrzeszający największe i najbardziej płynne spółki z tego rynku. Indeks ten cieszył się ogromną popularnością wśród inwestorów, do końca roku rosnąc o 43,9%.

W grudniu podjęte zostały decyzje regulujące obszar tzw. spółek groszowych notowanych na Głównym Rynku GPW. Zmiany mają na celu stopniową eliminację problemu notowania spółek, których kurs w długim okresie kształtuje się poniżej określonego progu groszowości, i w efekcie mają nakłonić notowane spółki do przeprowadzenia działań zmieniających ten stan rzeczy.

Już po raz siódmy GPW ogłosiła nowy skład indeksu spółek odpowiedzialnych RESPECT. Dwadzieścia trzy spółki notowane na Głównym Rynku przeszły pozytywnie weryfikację w zakresie obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu i znalazły się w nowym portfelu indeksu. Wśród nich znalazła się także, notowana na GPW, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Pod koniec roku Zarząd Giełdy podjął uchwałę zmieniającą politykę dywidendową spółki. Począwszy od podziału zysku za rok obrotowy 2013, GPW będzie dążyła do wypłaty dywidendy na poziomie pomiędzy 30% a 50% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej GPW. Wcześniej podstawą wypłacanej dywidendy był zysk jednostkowy GPW. W ciągu ostatnich trzech lat Giełda wypłaciła swoim akcjonariuszom blisko 230 mln zł, co daje średnioroczną stopę dywidendy na poziomie 4,2 proc.

Druga połowa grudnia to również zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą Giełdy nowej strategii – GPW.2020.

Oddzielną, szczególnie ważną inicjatywą, jest zapoczątkowany w sierpniu ubiegłego roku projekt „Kapitalna Warszawa”. Jego celem jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku rynku kapitałowego i promocja Warszawy jako centrum kapitałowego Europy Środkowo-Wschodniej

Budowanie Warsaw Capital City wymaga profesjonalizmu zawodowego, wyobraźni, współpracy różnych środowisk i wsparcia społecznego. Pod hasłem „Kapitalna Warszawa” chcemy zjednoczyć wszystkich zainteresowanych osiągnięciem tego celu. – powiedział Prezes GPW Adam Maciejewski.     

Podsumowanie statystyczne 2013 r. na GPW

Główne indeksy zakończyły 2013 r. stosunkowo niewielkimi zmianami. Roczna zmiana indeksu WIG30 wyniosła
-1,8%, a WIG20 -7,0%. Indeks WIG30TR, który jest obliczany z uwzględnieniem dochodów z akcji, odnotował wzrost o 2,9%. Duży wzrost zanotowały natomiast indeksy mniejszych spółek mWIG40 oraz sWIG80. Pierwszy wzrósł o 31,1%, drugi powiększył swoją wartość aż o 37,3%.    

Indeksami sektorowymi o najwyższych wzrostach w 2013 roku były kolejno WIG-BUDOWNICTWO (+33,5%), WIG-MEDIA (+31,0%), WIG-INFORMATYKA (+21,9%), WIG-CHEMIA (+20,6%) oraz WIG-BANKI (+20,5%). Największe spadki odnotowały WIG-SUROWCE (-32,1%), WIG-SPOŻYWCZY (-11,4%) i WIG-PALIWA (-10,0%).

Indeks rynku NewConnect, NCIndex, odnotował wzrost o 10,0%. Natomiast indeks grupujący najbardziej płynne spółki z tego rynku, NCIndex30, wzrósł o 43,9%.

Rok 2013 przyniósł wzrost liczby notowanych spółek, zarówno na Głównym Rynku GPW, a także na NewConnect. Na Głównym Rynku liczba spółek wzrosła z 438 na koniec 2012 r. do 450, a w ciągu dwunastu miesięcy 2013 r. miały miejsce 23 debiuty. Kapitalizacja spółek krajowych na Głównym Rynku wzrosła o 13,0%, do 593,5 mld zł, a łączna kapitalizacja spółek krajowych i zagranicznych o 15%, do 840,8 mld zł. Na NewConnect w roku 2013 zadebiutowały 42 spółki, a łączna liczba notowanych podmiotów wzrosła o 3,7%, do 445. Kapitalizacja spółek krajowych i zagranicznych łącznie na tym rynku wyniosła 11 mld zł.

W 2013 r. kolejne spółki zagraniczne zdecydowały się na debiut w Warszawie. Pod koniec grudnia zadebiutowała 58. zagraniczna spółka, a na koniec roku łącznie na GPW notowanych było 57 spółek zagranicznych, w tym 46 na Głównym Rynku i 11 na NewConnect.

GPW odnotowała w ubiegłym roku zdecydowanie wyższą wartość obrotów akcjami. Średnie obroty na sesję na Głównym Rynku wyniosły 891 mln zł, były one wyższe o 18%. Na NewConnect obroty obniżyły się o 17,6%, do 3,8 mln zł na sesję.

Na rynku kontraktów terminowych GPW odnotowała wzrost średniego wolumenu na sesję o 12%, w przypadku opcji wzrost średniego sesyjnego wolumenu obrotu wyniósł 14%.   

Znacznym wzrostem głównych parametrów rynkowych charakteryzował się w roku 2013 rynek Catalyst. Liczba emitentów wzrosła do 175, a wartość emisji o 12,6% do rekordowego poziomu 58,9 mld zł. Średnie obroty na sesję wzrosły ponad o 95,8% do 8,9 mln zł.   

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

TXT 1PDF 1
Tagi: gwp

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 3 + 4:


 

O AUTORZE
  
GPW
www.gpw.pl

Firma

GPW
Biuro prasowe
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
GK GPW w III kwartale 2014 r.: wzrost zysku netto o ponad 46% kdkGK GPW w III kwartale 2014 r.: wzrost zysku netto o ponad 46% kdk
Aktywność inwestorów na rynkach GPW – maj 2014 r.Aktywność inwestorów na rynkach GPW – maj 2014 r.
Startuje program Akademia Rynku KapitałowegoStartuje program Akademia Rynku Kapitałowego
GPW startuje z kampanią promującą inwestowanie na giełdzieGPW startuje z kampanią promującą inwestowanie na giełdzie
Talanx debiutuje na GPWTalanx debiutuje na GPW
 
Zobacz wszystkie »