Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Czwartek, 17 października 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (46766)
AGD (207)
Biznes (4876)
Budownictwo (2136)
Dom (1537)
Dziecko (1240)
Edukacja (1802)
Elektronika (941)
Film (115)
Finanse (1741)
Internet (2830)
Komputery (2361)
Książki (215)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1219)
Media (613)
Moda i Styl (1001)
Motoryzacja (1158)
Muzyka (261)
Nieruchomości (1007)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2317)
Polityka (368)
Praca i kariera (970)
Prawo (926)
Reklama i PR (973)
RTV (196)
Sport (835)
Telekomunikacja (520)
Turystyka (1188)
Transport (513)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1682)
Zwierzęta (82)
Życie (1365)
Inne (2662)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1184)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (393)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Bookmania


PurePC.pl


Tydzień+


Projektoskop.pl


Echo Miasta


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Wyniki Kompanii Piwowarskiej na tle branży piwnej w ostatnim kwartale i całym roku 2012
Dodano: 22.01.2013, godzina: 15:19
Wyniki Kompanii Piwowarskiej na tle branży piwnej w ostatnim kwartale i całym roku 2012
Polska branża piwna w ostatnim kwartale 2012 zanotowała spadek sprzedaży o 0,5%. Całkowita wielkość sprzedaży piwa w roku 2012 wyniosła 37,8 mln hl. Ostatni kwartał był również trudniejszy dla Kompanii Piwowarskiej, która także odnotowała spadek sprzedaży. To jednak dynamika sprzedaży KP od początku roku finansowego była wyższa od branżowej, co przełożyło się na roczną sprzedaż 14,2 mln hl...

Poznań, 22 stycznia 2013 r.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Wielkość polskiego rynku piwa: 37,8 mln hl* – spadek w ostatnim kwartale po dobrych wynikach w pierwszej połowie roku
  • Udział rynkowy Kompanii Piwowarskiej stabilny na poziomie 38%
  • Znaczny spadek poziomu optymizmu konsumenckiego
  • Spodziewane podwyżki kosztów produkcji w 2013 r.
    *) wszystkie podane wielkości na bazie GUS i danych wewnętrznych KP

Wyniki sprzedaży

Polska branża piwna zamknęła rok kalendarzowy 2012 słabymi wynikami sprzedaży w drugiej połowie roku następującymi po wzroście charakteryzującym pierwszą połowę. Rynek piwa w Polsce rósł tylko do lipca 2012, napędzany ładną pogodą i efektem wielkich imprez sportowych, a także wysiłkami producentów w zakresie innowacji. Ostatnie cztery miesiące roku przyniosły obniżenie wielkości sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku, co spowodowane jest niższym poziomem optymizmu wśród konsumentów. W efekcie w ostatnim kwartale 2012 branża zanotowała spadek sprzedaży o 0,5%. Całkowita wielkość sprzedaży piwa w roku 2012 wyniosła 37,8 mln hl.

Jakkolwiek kwartał ten był również trudniejszy dla Kompanii Piwowarskiej, która także odnotowała spadek sprzedaży, to jednak dynamika jej sprzedaży od początku roku finansowego była wyższa od branżowej, co przełożyło się na całkowitą roczną sprzedaż 14,2 mln hl piwa i utrzymanie udziału w rynku na poziomie 38%.

Komentarz Prezesa Zarządu

- Pomimo pozytywnych wyników makroekonomicznych, wskaźniki optymizmu konsumenckiego w Polsce są skrajnie niskie, szczególnie biorąc pod uwagę naszą uprzywilejowaną pozycję gospodarczą na tle Europy – komentuje wyniki Robert Priday, prezes KP. – Mniejsza gotowość konsumentów do wydawania pieniędzy nie oszczędziła branży piwnej, czego efekty widać było wyraźnie w ostatnim kwartale, kiedy browary nie korzystały już z pozytywnych efektów masowych imprez i wysokich temperatur powietrza. Jakkolwiek mamy nadzieję, że nasi konsumenci będą nadal chętnie korzystali z bogactwa naszych marek, w tym wielu nowości, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatniego roku, to jednak musimy pamiętać o rosnącej presji kosztowej, która sprawi, że w najbliższym czasie będziemy zapewne świadkami wzrostu cen piwa w Polsce.

Innowacje i wyniki marek

Rok 2012 upłynął w branży pod znakiem innowacji. Widoczne to było szczególnie w działaniach Kompanii Piwowarskiej, która w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy umieściła na rynku aż 11 innowacji produktowych. Ta koncentracja na poszerzaniu ofert produktowej wynika z faktu, iż konsumenci piwa w Polsce stają się coraz bardziej wymagający, co zachęca producentów do poszerzania portfela marek i oferowania nowych, innowacyjnych produktów, które poszerzają piwną kategorię i zwiększają zakres piwnych doświadczeń konsumentów.

Kompania Piwowarska okazała się liderem innowacji w 2012 r. W ciągu roku marka Tyskie (segment mainstream) pozostała marką nr 1 na polskim rynku piwa umacniając swą pozycję na terenie całego kraju. Rodzinę marki Tyskie zasiliły w ostatnim czasie trzy nowe produkty – piwo o pełnym, słodowym smaku – Tyskie Klasyczne, niepasteryzowane Tyskie z tanka oferowane konsumentom w wybranych lokalach gastronomicznych oraz Tyskie Jasne Lekkie 3,5%, którego dystrybucja ogranicza się do imprez masowych.

Marka Lech (segment premium) wsparta została wprowadzeniem piwa Lech Shandy (mieszanka piwa i lemoniady), które przyczyniło się do stworzenia nowej piwnej kategorii i przyniosło bardzo obiecujące wyniki sprzedaży. Wśród innowacji KP wprowadzonych w ostatnim okresie na rynek jest Kolekcja Piwnych Specjalności marki Książęce, która z powodzeniem pozyskuje nowych konsumentów wybierających dziś różnorodne gatunki piwne. We wciąż rozwijanej kolekcji znajdziemy dziś Czerwony Lager, Złote Pszeniczne, Ciemne Łagodne i stworzone na okres jesienno-zimowy Korzenne Aromatyczne. Swą gamę smaków poszerzyła tez marka Redd’s wprowadzając na rynek nowe warianty: Cranberry i Grapefruit-Pineapple. Ofertę Żubra zasilił z kolei Żubr Ciemnozłoty.

Wartość piwnej kategorii

Piwna kategoria odnotowała obniżanie wartości w wyniku zwiększającej się popularności tańszych piw, co świadczy o tym, że dla sporej grupy piwoszy kluczowym kryterium wyboru marki staje się cena. Z jednej strony coraz większą rolę w sprzedaży piwa odgrywają tanie marki, z drugiej zaś sklepy dyskontowe. Wśród kanałów sprzedaży znaczące wzrosty przypadły w minionym okresie właśnie dyskontom. Branża piwna sprzedaje zatem więcej tańszego piwa i w tańszych sklepach.

Jesteśmy jednocześnie świadkami rosnącej presji kosztowej w branży piwnej. Rosną ceny surowców wykorzystywanych do produkcji piwa, wzrastają ceny opakowań i koszty energii –z całą pewnością będziemy zatem w najbliższym czasie świadkami wzrostu cen piwa w Polsce, należy bowiem założyć, że producenci w ten właśnie sposób będą się ratować przed rosnącymi kosztami produkcji piwa.

Wyniki SABMiller

SABMiller plc opublikował również dziś sprawozdanie zarządu o działalności grupy w trzecim kwartale zakończonym 31 grudnia 2012 r. będące również uaktualnieniem informacji o działalności handlowej ze ten sam okres. Kalkulacja stopy wzrostu w ujęciu organicznym nie obejmuje wpływu dokonanych przejęć i zbyć. Wolumen sprzedaży piwa jasnego pełnego w trzecim kwartale przekroczył o 2% analogiczny poziom z roku poprzedniego, podczas gdy sprzedaż napojów bezalkoholowych wzrosła o 3% - w obu przypadkach wzrost przedstawiono w ujęciu organicznym. Przychody Grupy wzrosły w trzecim kwartale o 8%, podczas gdy przychody grupy na hektolitr wzrosły o 5%, w obu przypadkach w ujęciu organicznym przy założeniu niezmiennych kursów wymiany walut. Wspomniany wzrost wynika z podniesienia cen na wybrane produkty oraz lepszego doboru marek w większości regionów. W ujęciu sprawozdawczym obejmującym skutki przejęć i zbyć, łączny wolumen wzrósł o 6%, a przychody grupy o 17% w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku. Wyniki finansowe za kwartał sprawozdawczy w ujęciu ogólnym spełniły nasze oczekiwania.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

Dodatkowych informacji udzielają:

Wojciech Mrugalski

Paweł Kwiatkowski

kierownik ds. komunikacji

dyrektor ds. korporacyjnych

Kompania Piwowarska SA

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

Kompania Piwowarska SA

ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań

tel. + 48 61 667 7667

tel. kom. + 48 601 91 11 44

tel. + 48 61 667 7881

tel. kom. + 48 601 599 198

fax + 48 61 66 77 850

[email protected]

www.kp.pl

fax + 48 61 66 77 850

[email protected]

www.kp.pl


KOMENTARZE
Pisanie i czytanie komentarzy pod tą informacją prasową zostało udostępnione wyłącznie zalogowanym dziennikarzom prasowym.

 

O AUTORZE
  
Kompania Piwowarska SA
www.kp.pl

Firma

Kompania Piwowarska SA
Biuro prasowe
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Ponad 60 tys. złotych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki Kompanii PiwowarskiejPonad 60 tys. złotych dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki Kompanii Piwowarskiej
Handlowiec – najlepsza wizytówka firmyHandlowiec – najlepsza wizytówka firmy
Punkty karne „w pigułce” – program „Sprawdź promile” edukuje tysiące...Punkty karne „w pigułce” – program „Sprawdź promile” edukuje tysiące...
Zima zaskoczyła drogowców, ale nie piwowarówZima zaskoczyła drogowców, ale nie piwowarów
Na stoku koniecznie sprawdź promile Na stoku koniecznie sprawdź promile
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Oishi Biru czyli dobre piwo
 
Ile czasu zajmuje otwarcie lodziarni?
 
Podsumowanie roku u Frytkarzy
 
Lodowy sezon dobiega końca. Był bardzo udany
 
"Wcześniej przez myśl nam nie przeszło, że otworzymy lokal z frytkami" - wywiad z...