Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Środa, 23 września 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47461)
AGD (207)
Biznes (4971)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1249)
Edukacja (1820)
Elektronika (966)
Film (119)
Finanse (1785)
Internet (2971)
Komputery (2471)
Książki (216)
Kulinaria (990)
Kultura i sztuka (1223)
Media (615)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1167)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1011)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2435)
Polityka (369)
Praca i kariera (977)
Prawo (930)
Reklama i PR (978)
RTV (196)
Sport (840)
Telekomunikacja (526)
Turystyka (1198)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1693)
Zwierzęta (83)
Życie (1398)
Inne (2669)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Cyfrowa Polska


Echo Miasta


Zespół SerwisPrawa.pl


hej.mielec.pl


Reseller News


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Czy warto wynająć koparkę do wykopu fundamentów?
Dodano: 16.12.2015, godzina: 22:15
Czy warto wynająć koparkę do wykopu fundamentów?
Jednym z pierwszych elementów każdej budowy jest wykop fundamentów. Wraz z nim pojawiają się pytania i problemy, np. jakich narzędzi użyć do kopania? Dylemat najczęściej dotyczy wynajmu koparki lub zatrudnienia dodatkowych pracowników którzy wykonają to zadanie ręcznie. Poznajmy wady i zalety obydwu rozwiązań.

Trudne początki kopania

Wykop ziemi jest pierwszym etapem pracy przy fundamentach. Początkowo z terenu na którym ma stanąć budynek usuwa się około dwudziestoprocentową warstwę humusu. Aby przejść do  wykopu podziemnego fragmentu fundamentu należy wybrać całą warstwę ziemi- w zależności od obranej metody może to zająć od kilku godzin (koparka) do nawet kilku dni (wykop ręczny). Zaleca się jednak aby w przypadku metody mechanicznej wykop zakończyć na głębokości o 10 cm płytszej niż docelowa, a pozostałe 10 cm  powinno usunąć się ręcznie przy pomocy łopaty lub kilofa. Takie działanie zapobiegnie naruszeniu warstwy gruntu rodzimego bezpośrednio stykającego się z fundamentami.

Zalety wykopu mechanicznego koparką

W zależności od rodzaju gruntu, typu wykopów, zakresu prac, a nawet pory roku wykorzystuje się koparki, spycharki, koparko-ładowarki lub koparko-spycharki. Duży wybór maszyn daje różne możliwości i pozwala osiągnąć najbardziej efektywne rezultaty. Główną zaletą jest czas, prace trwają krótko, przykładowo: warstwę humusu można zdjąć już w parę godzin (2-3), głębsze wykopy pod fundamenty lub nawet podpiwniczenia, maszyny wykonują nawet jednego dnia. Dodatkową zaletą koparek jest fakt, że ziemię można od razu przetransportować na wywrotkę, co znaczenie ułatwia pozbycie się nadmiaru ziemi z budowy. Pomaga także przy pokonywaniu takich przeszkód jak np. duże kamienie lub wyjątkowo twarda gleba.

Wady maszyn

Głównym problemem może być opłacalność, przy małych budowach wynajem dużych sprzętów może być nieopłacalny, dodatkowo też zawsze zostaje część prac które trzeba wykonać ręcznie. Warto przekalkulować opłacalność ekonomiczną np. koszty dojazdu, amortyzacji, paliwa, operatora.

Zalety i wady wykopu ręcznego

W zależności od wielkości budowy, czasami wystarczy zatrudnić paru pracowników więcej, więc jest to bardziej opłacalne przy małych inwestycjach. Dodatkowo bywa przydatne gdy np. mamy utrudniony dojazd do terenu budowy i użycie koparki jest praktycznie niemożliwe. Pamiętajmy jednak, że niestety  nawet pozornie tak proste umiejętności wymagają fachowej wiedzy i zdolności, a także nadzoru w związku z tym musimy pamiętać o kwalifikacjach zatrudnianych osób. Wadą jest też czas, niestety taka forma trwa dużo dłużej, co wiąże się też z kolejnymi etapami np. opóźnia wylewki. Wykopną ziemię, trzeba przewozić taczkami co także utrudnia prace i znacząco ją wydłuża. Pamiętajmy też o kosztach, nie tylko wynagrodzeniu zatrudnionych osób (które mogą się różnić w zależności od rejonu Polski) ale także o kosztach takich jak składki ZUS oraz podatki.

Pamiętajmy, że decyzję powinniśmy podjąć po konsultacji z  geotechnikiem, który posiada specjalistyczną wiedzę i pomoże nam określić parametry wykopu, dostosowując go do konkretnych specyfikacji gruntu i budynku. Przykładowo szerokoprzestrzenne wykopy robi się w gruntach niespoistych, a w spoistych glebach kopać można wąskoprzestrzennie (na szerokość fundamentu). Dokładne ustalenia warto powierzy jednak specjalistom.

--

Artykuł napisany we współpracy z firmą Geoinvest, która oferuje wynajme koparek i sprzętu budowlanego: www.geoinvest.pl/uslugi-sprzetowe-koparka  na terenie miast Katowice i Gliwice

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 12 + 3:


 

O AUTORZE
  
SemAge
semage.pl

Firma

SemAge
Biuro prasowe
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
5 pomysłów na wieczór kawalerski5 pomysłów na wieczór kawalerski
Masz dość siedzenia 8 godzin dziennie? Spróbuj biurka do pracy na stojącoMasz dość siedzenia 8 godzin dziennie? Spróbuj biurka do pracy na stojąco
Rozpoczynasz studia na AWF? Pomyśl o karierze trenera personalnego Rozpoczynasz studia na AWF? Pomyśl o karierze trenera personalnego
Trener personalny – przywilej czy konieczność?Trener personalny – przywilej czy konieczność?
Notatek.pl – czy to naprawdę działa?Notatek.pl – czy to naprawdę działa?
 
Zobacz wszystkie »