Gdzie i jak szukać dobrej klasy architekta wnętrz?
Projektanta wnętrz szukaj w branżowych katalogach firm, wyszukiwarkach, a także serwisach informacyjnych poruszających się w tematach ogólnobudowlanych. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na architekta z polecenia znajomych lub rodziny – musisz wiedzieć jednak, że projekt, który być może przypadł do gustu twoim bliskim, niekoniecznie musi wpisywać się w oczekiwania twoje i twoich domowników.
Pamiętaj, że każdy projektant to indywidualista Architekt, który sprawnie porusza się w kategoriach retro lub klasyki, niekoniecznie spełni twoje oczekiwania co do kuchni urządzonej na wzór rustykalny lub przesadnie modernistyczny.
Po tym poznasz, czy masz do czynienia z profesjonalistą
1. Umowa z architektem wnętrz to absolutna podstawa
Wszystko, co ustalicie między sobą powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w umowie.
Zwróć szczególną uwagę na:
• ostateczny koszt projektu,
• opłaty za dodatkowe usługi (np. nadzór nad wdrożeniem),
• terminy: oddania projektu wstępnego, wizualizacji, rysunku wykonawczego,
• odpowiedzialność za nie spełnienie warunków mowy.
Podpisanie umowy zaproponuje ci każde dobre biuro projektancie. O jej sporządzenie powinna zadbać każda ze stron – to gwarancja współpracy na odpowiednim poziomie i bezpieczeństwo także dla samego projektanta.
2. Projektant powinien zgodzić się na drobne poprawki
Dobrej klasy architekt zaakceptuje twoje uwagi. To oczywiście nie znaczy, że miałbyś kwestionować każdą generalną koncepcję, ale np. przeniesienie umywalki z między ścianami, zmiana kolorystyki szafy wnękowej lub inny projekt systemu oświetleniowego strefy kąpieli w łazience nie powinno budzić żadnych negatywnych emocji.
Dobrze, jeśli liczba przysługujących ci poprawek trafi do umowy – wtedy nie będziesz miał wątpliwości, jak często i w jakim zakresie przysługuje ci prawo do konsultacji gotowego projektu wnętrza.
3. Architekt nie ma nic przeciw wpisaniu twojego projektu do portfolio
Zawrzyj warunek w umowie – projekt twojego wnętrza powinien trafić do oficjalnego portfolio. W ten sposób nie tylko będziesz wiedział, że masz do czynienia z profesjonalistą, ale i upewnisz się, że twoja kuchnia lub łazienka będzie trzymała równie satysfakcjonujący poziom, jak wszystkie inne prace, jakie miałeś okazję obejrzeć w katalogu tuż przed podpisaniem umowy.
4. Otrzymujesz wyczerpujące odpowiedzi na każde pytanie
To normalne, że jeśli zlecasz swój pierwszy projekt – masz dużo pytań. Podczas spotkania lub wstępnej konsultacji telefonicznej rozmawiaj na temat ogólnych warunków współpracy oraz wszystkiego tego, co budzi twoje wątpliwości.
Dobrej klasy specjalista udzieli ci wyczerpujących i zrozumiałych odpowiedzi. Amator będzie szukał ścieżki na skróty.
5. Projektant prosi o przedstawienie wnętrz, które wpisują się w twoje oczekiwania
Każdy projekt wnętrza wymaga szczegółowego omówienia. Nawet jeśli sam nie przedstawisz architektowi żadnych inspiracji (np. pod postacią wizualizacji, fotografii itd.), powinien cię o nie poprosić. Tylko w ten sposób będziecie mogli nawiązać nić porozumienia i wspólnie pracować nad zagospodarowaniem przestrzeni użytkowej.
----
Artykuł powstał we współpracy z firmą DreamDesign Kraków (dreamdesign.net.pl), profejsonalnych projektantów wnętrz.