Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Czwartek, 24 października 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (46796)
AGD (207)
Biznes (4879)
Budownictwo (2136)
Dom (1538)
Dziecko (1240)
Edukacja (1803)
Elektronika (946)
Film (115)
Finanse (1741)
Internet (2834)
Komputery (2366)
Książki (215)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1219)
Media (613)
Moda i Styl (1001)
Motoryzacja (1158)
Muzyka (261)
Nieruchomości (1007)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2320)
Polityka (368)
Praca i kariera (970)
Prawo (926)
Reklama i PR (974)
RTV (196)
Sport (836)
Telekomunikacja (522)
Turystyka (1188)
Transport (513)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1683)
Zwierzęta (82)
Życie (1366)
Inne (2662)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1185)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (394)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Ogrodnictwo


MotoFocus


em24.pl


Projektoskop.pl


Twój Kurier Regionalny


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Kaspersky pomaga wyeliminować krytyczne luki
Dodano: 01.07.2019, godzina: 12:11
Kaspersky pomaga wyeliminować krytyczne luki
Badacze z firmy Kaspersky analizujący urządzenie sterujące aktywnym ekosystemem inteligentnego domu zidentyfikowali kilka krytycznych luk w zabezpieczeniach.
Obejmowały one błędy w infrastrukturze chmury oraz możliwość zdalnego wykonania kodu, dzięki czemu osoba z zewnątrz mogłaby uzyskać dostęp na poziomie administratora do kontrolera oraz w dowolny sposób manipulować infrastrukturą inteligentnego domu. O wynikach badania poinformowano producenta, firmę FIBARO, który natychmiast zareagował, aktualizując protokoły bezpieczeństwa.

Krajobraz Internetu Rzeczy nieustannie rozszerza się i ewoluuje – wraz z nowymi produktami i rozwiązaniami pojawiają się nowe rodzaje zagrożeń, podważając bezpieczeństwo użytkowników. Jeden z pracowników firmy Kaspersky rzucił wyzwanie swoim kolegom badaczom polegające na ocenie inteligentnego systemu w jego własnym domu. W tym celu udzielił badaczom dostęp do kontrolera swojego mieszkania. Urządzenie to łączy urządzenia i nadzoruje operacje, a złamanie jego zabezpieczeń oznaczałoby dla cyberprzestępcy możliwość ingerencji w cały ekosystem w celu przeprowadzenia różnych działań, od szpiegostwa oraz kradzieży po fizyczny sabotaż.

Wstępny etap badania obejmujący zbieranie danych naprowadził ekspertów na kilka potencjalnych wektorów ataków: za pośrednictwem bezprzewodowego protokołu komunikacyjnego Z-Wave powszechnie wykorzystywanego w automatyce domowej; za pośrednictwem interfejsu online panelu administracyjnego; oraz za pośrednictwem infrastruktury chmury. Ten ostatni okazał się najbardziej skuteczny, jeśli chodzi o przeprowadzanie ataków: analiza metod przetwarzania żądań pochodzących z urządzenia ujawniła słaby punkt w procesie autoryzacji oraz możliwość zdalnego wykonania kodu.

W połączeniu, luki te mogłyby pozwolić osobie z zewnątrz uzyskać dostęp do wszystkich kopii zapasowych przesyłanych do chmury ze wszystkich centrów domowych FIBARO w wersji lite oraz przesłać zainfekowane kopie zapasowe do chmury, a następnie pobrać je do konkretnego kontrolera – mimo braku posiadania przywilejów w systemie.

W ramach eksperymentu eksperci z firmy Kaspersky przeprowadzili atak testowy na kontroler. W tym celu przygotowali określoną kopię zapasową zabezpieczoną za pomocą hasła. Następnie wysłali za pośrednictwem chmury wiadomość e-mail oraz SMS do właściciela urządzenia, zalecając mu aktualizację oprogramowania układowego kontrolera. „Ofiara” wyraziła zgodę i pobrała zainfekowaną kopię zapasową. To pozwoliło badaczom uzyskać przywileje administratora kontrolera inteligentnego domu, a tym samym manipulować ekosystemem połączonych urządzeń. Jako dowód skutecznego włamania się do systemu badacze zmienili dźwięk budzika – następnego dnia pracownika firmy Kaspersky obudziła głośna muzyka drum'n'bass.

W przeciwieństwie do nas prawdziwy cyberprzestępca, który uzyskałby dostęp do centrum domowego, z pewnością nie poprzestałby na żarcie z budzikiem. Jednym z głównych zadań badanego przez nas urządzenia jest integrowanie wszystkich „inteligentnych rzeczy”, aby właściciel domu mógł zarządzać nimi z jednego centrum domowego. Istotnym szczegółem jest to, że przedmiotem naszej oceny był system działający w realnych warunkach – wcześniej większość badań przeprowadzano w warunkach laboratoryjnych. Badanie wykazało, że mimo rosnącej świadomości w zakresie bezpieczeństwa Internetu Rzeczy nadal istnieją kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Co ważniejsze, badane przez nas urządzenia są produkowane na skalę masową i stosowane w aktywnych sieciach inteligentnych domów. Dziękujemy znanej na całym świecie firmie FIBARO za jej odpowiedzialne podejście do sprawy – wiemy, że kładzie nacisk na cyberbezpieczeństwo – oraz za uczynienie domu naszego kolegi znacznie bezpieczniejszym, niż był przed badaniem — powiedział Paweł Czeremuszkin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky ICS CERT.

Infrastruktura IoT wymaga skomplikowanego systemu, który działa płynnie na wielu poziomach. Wiąże się z ogromną pracą w zakresie implementacji i architektury. Doceniamy badanie i starania firmy Kaspersky. Pomagają nam pracować nad bezpieczeństwem naszych produktów i usług. Wspólnie zdołaliśmy wyeliminować potencjalne słabe punkty. Użytkownikom naszych produktów zalecamy instalowanie aktualizacji oraz sprawdzanie, czy otrzymywane e-maile pokrywają się z komunikatami zamieszczanymi na stronie internetowej FIBARO. Aktualizacje udoskonalają funkcjonalność systemu oraz utrudniają hakerom kradzież prywatnych danych — powiedział Krzysztof Banasiak, dyrektor ds. produktów, FIBARO.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad pozwalających użytkownikom zabezpieczyć ich urządzenia:

  • Zastanawiając się nad tym, jaki obszar swojego życia uczynić nieco bardziej „inteligentnym”, weź pod uwagę zagrożenia dla bezpieczeństwa.
  • Zanim kupisz urządzenie Internetu Rzeczy, poszukaj informacji na temat luk w zabezpieczeniach.
  • Oprócz standardowych błędów, jakie możesz napotkać w nowych produktach, wprowadzone niedawno na rynek urządzenia mogą posiadać luki w zabezpieczeniach, które nie zostały jeszcze wykryte przez badaczy bezpieczeństwa. Z tego względu lepiej kupować produkty, dla których udostępniono już kilka aktualizacji oprogramowania, niż takie, które dopiero pojawiły się na rynku.
  • Dopilnuj, aby wszystkie Twoje urządzenia były aktualne, stosując wszystkie najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa oraz oprogramowania układowego (tzw. firmware).
  • Zacznij korzystać ze skutecznego rozwiązania bezpieczeństwa, które chroni konto online użytkownika oraz domowe sieci Wi-Fi, gwarantując, że prywatna sieć pozostanie prywatną.

Szczegóły techniczne dotyczące raportu badaczy z firmy Kaspersky Lab poświęconego rozwiązaniom firmy FIBARO są dostępne na stronie https://r.kaspersky.pl/KZvie.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.


KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 12 + 20:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Kobiety są niewystarczająco reprezentowane w branży cyberbezpieczeństwa w połowie...Kobiety są niewystarczająco reprezentowane w branży cyberbezpieczeństwa w połowie...
Kaspersky wprowadza nowe rozwiązanie do ochrony przed cywilnymi dronamiKaspersky wprowadza nowe rozwiązanie do ochrony przed cywilnymi dronami
Platforma Kaspersky Anti Targeted Attack uzyskuje najwyższe wyróżnienie w testach SE LabsPlatforma Kaspersky Anti Targeted Attack uzyskuje najwyższe wyróżnienie w testach SE Labs
Ogród rozwidlających się ścieżek: zaawansowane ugrupowania APT dywersyfikują swoje zestawy...Ogród rozwidlających się ścieżek: zaawansowane ugrupowania APT dywersyfikują swoje zestawy...
Firma Kaspersky ogłasza zwycięzców wśród startupówFirma Kaspersky ogłasza zwycięzców wśród startupów
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Kobiety są niewystarczająco reprezentowane w branży cyberbezpieczeństwa w połowie...
 
Kaspersky wprowadza nowe rozwiązanie do ochrony przed cywilnymi dronami
 
Platforma Kaspersky Anti Targeted Attack uzyskuje najwyższe wyróżnienie w testach SE Labs
 
Ogród rozwidlających się ścieżek: zaawansowane ugrupowania APT dywersyfikują swoje zestawy...
 
Firma Kaspersky ogłasza zwycięzców wśród startupów