Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Czwartek, 04 czerwca 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47267)
AGD (207)
Biznes (4948)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1248)
Edukacja (1813)
Elektronika (962)
Film (118)
Finanse (1771)
Internet (2935)
Komputery (2439)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1222)
Media (614)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1162)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1010)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2400)
Polityka (369)
Praca i kariera (976)
Prawo (927)
Reklama i PR (976)
RTV (196)
Sport (838)
Telekomunikacja (525)
Turystyka (1194)
Transport (514)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1689)
Zwierzęta (83)
Życie (1388)
Inne (2665)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Goniec Małopolski


CH&K


mmp


Urządzone.pl


CzasNaWnetrze.pl


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

W Katowicach wyrośnie Drzewo Klimatyczne
Dodano: 16.05.2019, godzina: 09:20
W Katowicach wyrośnie Drzewo Klimatyczne
Na rynku w Katowicach pojawi się wkrótce Drzewo Klimatyczne. To instalacja artystki Matyldy Sałajewskiej, która chce zwrócić uwagę na ochronę klimatu i troskę o środowisko naturalne.

Drzewo "wyrośnie" przed Teatrem Śląskim w środę, 22 maja i pozostanie tam przez 2 tygodnie, by zwracać uwagę mieszkańców na ogromną rolę drzew, w szczególności w miastach, gdzie nie tylko wzbogacają krajobraz, ale mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

- Drzewa ograniczają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, chronią przed hałasem, wytwarzając korzystny mikroklimat. Są domem dla ptaków i innych małych zwierząt, miejscem odpoczynku, enklawą spokoju. Zachęcajmy więc do sadzenia drzew, a nie ich bezsensownego wycinania – podkreśla artystka.

Drzewo „wyrośnie” po południu. W ramach pierwszych wspólnych działań pod drzewem odbędą się DRZEWO-STANY.  O godzinie 17:00 rozpoczną się warsztaty dźwiękowe, które poprowadzi Asi Mina (Joanna Bronisławska). Warsztaty połączone będą ze wspólnym czytaniem i tworzeniem słuchowiska. Akcja zakończy się koncertem Asi Miny i Wszystkich Chętnych. Fragmenty książek o drzewach odczytają aktorzy Teatru Śląskiego; Barbara Lubos i Dariusz Chojnacki.

- Czytanie będziemy wspólnie udźwiękawiać tworząc żywe słuchowisko. Posłużą nam do tego instrumenty wykonane z drewna i nasze głosy. Zagramy pod drzewem, o drzewach i dla drzew. Tym samym dla siebie, bo Drzewa to Życie – mówi twórczyni projektu, Matylda Sałajewska. 

Drzewo Klimatyczne to obiekt edukacyjny, interaktywny, wielokrotnego użytku, wykonany z wodoodpornej sklejki. Po raz pierwszy zakwitnie w maju, ale z racji tego, że jest to obiekt mobilny może zmieniać swoją lokalizacje i wyrastać w różnych dzielnicach miasta, na skwerach, placach czy w parkach. Ma trzy metry wysokości a jego konary rozpinają się na szerokość dwóch i pół. Zawieszono na nich 150 liści z wygrawerowanymi hasłami propagującymi dobre nawyki proekologiczne.

- Hasła zostały zebrane od mieszkańców. Są rodzajem manifestu, wezwaniem do działania, które może podjąć każdy z nas by przyczynić się do ratowania Ziemi - miejsca, gdzie żyjemy wszyscy, bez względu na wiek, płeć, kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną czy poglądy polityczne. DRZEWO zaprasza do wspólnego działania. Idea stojąca za projektem to: „The World is changing by your action not by your opinion! Projekt ma uświadamiać prezentując proste rozwiązania i dobre praktyki. Drzewo klimatyczne oddajemy w ręce mieszkańców i zachęcamy do wspólnego działania!  – podkreśla Matylda Sałajewska.

W korzeniach drzewa umieszczono siedziska, na których będzie można usiąść i odpocząć w cieniu gałęzi, skryć się przed słońcem, poczytać książkę czy gazetę, zjeść śniadanie lub po prostu uciec od zgiełku miasta i w spokoju przymknąć na chwilę oczy opierając się o stabilny pień. W cieniu drzewa będzie można organizować różne akcje i spotkania, jak wspólne czytanie książek, śpiewanie, zajęcia jogi czy medytacji, wykłady podróżników, ekologów, aktywistów i artystów walczących o obronę przyrody, jak Obóz dla Puszczy czy Obóz dla Klikmatu oraz warsztaty i akcje edukacyjne dla dzieci poświęcone znaczeniu i roli drzew w mieście.

Drzewo jest symbolem silnie zakorzenionym w naszej kulturze. To symbol życia, mądrości, rodziny. Jedno z pierwszych wyobrażeń struktury świata. Zakwita, rodzi owoce, obumiera. Symbol cyklicznie odnawiającej się przyrody i następowania pór roku. Wyobrażenie drzewa genealogicznego przypomina nam także o wspólnych korzeniach życia na Ziemi. O tym, że wszyscy ludzie, zwierzęta w toku ewolucji wyrośliśmy z tego samego pnia.

Rola drzew jest nie do przecenienia, gdy chodzi o utrzymanie równowagi w przyrodzie. To one dają nam życie i to dosłownie. Zdrowe drzewo o wysokości 10 metrów jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 118 kg tlenu - czyli prawie tyle ile zużywa w tym czasie dorosły człowiek. Hektar lasu jest odpowiedzialny za produkcję ilości tlenu wystarczającej dla 45 osób. Z wiekiem rośnie rola i znaczenie drzew. 100-letni buk w ciągu godziny może wytworzyć tyle życiodajnego tlenu co 2,7 tysiąca małych sadzonek. Drzewa to życie!

Autorka projektu Matylda Sałajewska jest artystką działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i streetartowe. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i zagranicą. Dwukrotna (2010, 2018) zdobywczyni nagrody Śląska Rzecz w kategorii najlepsza identyfikacji wizualna. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011. Mieszka w Katowicach, gdzie prowadzi studio multimedialne i wykłada na Akadami Sztuk Pięknych.

Projekt jest realizowany we współpracy i ze środków European Climate Initiative EUKI oraz Federal Ministry for the Enviroment, Nature Conservation, Nuclear Safety.

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 2 + 16:


 

O AUTORZE
  
BoMiasto
www.bomiasto.pl

Firma

Open-Mind
Agencja PR
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Manifest „Zielona przyszłość Śląska” Manifest „Zielona przyszłość Śląska”
W Katowicach oficjalne otwarcie wystawy pokazującej dramatyzm zmian klimatycznych W Katowicach oficjalne otwarcie wystawy pokazującej dramatyzm zmian klimatycznych
W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce - warsztaty przed COP24W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce - warsztaty przed COP24
BoMiasto i Galeria Szara zapraszają na wystawy pokazujące dramatyzm zmian klimatycznychBoMiasto i Galeria Szara zapraszają na wystawy pokazujące dramatyzm zmian klimatycznych
Społeczny Szczyt Klimatyczny równolegle z COP 24 w KatowicachSpołeczny Szczyt Klimatyczny równolegle z COP 24 w Katowicach
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Mieszkańcy dla Katowic - powstał ruch społeczny zrzeszający protestujących w Katowicach
 
Credit Agricole wspiera Akademię Rozwoju Lidera Społecznego
 
Święta za pasem, a w Szkole Języków Obcych ABC event za eventem
 
Manifest „Zielona przyszłość Śląska”
 
W Katowicach oficjalne otwarcie wystawy pokazującej dramatyzm zmian klimatycznych