Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Poniedziałek, 10 sierpnia 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47394)
AGD (207)
Biznes (4962)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1249)
Edukacja (1819)
Elektronika (964)
Film (119)
Finanse (1780)
Internet (2960)
Komputery (2459)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1223)
Media (614)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1165)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1011)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2424)
Polityka (369)
Praca i kariera (977)
Prawo (928)
Reklama i PR (977)
RTV (196)
Sport (840)
Telekomunikacja (526)
Turystyka (1197)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1692)
Zwierzęta (83)
Życie (1393)
Inne (2667)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

X-cross


helper24


swiatimedia


Praca za Granicą


turystyka.wp.pl


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Aplikacje adware preinstalowane na smartfonach
Dodano: 07.07.2020, godzina: 15:36
Aplikacje adware preinstalowane na smartfonach
W toku analizy ataków na urządzenia mobilne firma Kaspersky odkryła, że 14,8% użytkowników, którzy w 2019 r. stanowili cel szkodliwego oprogramowania lub oprogramowania adware, padło ofiarą infekcji pamięci systemowej, w wyniku czego zainstalowane szkodliwe pliki stały się nieusuwalne.
Pewną rolę odgrywały również preinstalowane aplikacje domyślne: w zależności od marki ryzyko związane z nieusuwalnymi aplikacjami waha się od jednego do pięciu procent w przypadku tańszych urządzeń, a w ekstremalnych przypadkach dochodzi do 27%.

Infekcja pamięci systemowej wiąże się z wysokim ryzykiem dla użytkowników smartfonów, ponieważ rozwiązanie bezpieczeństwa nie może uzyskać dostępu do tego obszaru, co oznacza, że nie jest w stanie usunąć szkodliwych plików. Według badaczy z firmy Kaspersky tego rodzaju infekcja jest coraz częściej wykorzystywana do instalowania oprogramowania adware, którego celem jest wyświetlanie nachalnych reklam. Można wyróżnić dwie ścieżki infekcji: zagrożenie zdobywa dostęp do urządzenia na poziomie administratora, a następnie instaluje adware w pamięci systemowej, lub kod wyświetlający reklamy przedostaje się do oprogramowania układowego urządzenia (tzw. firmware), zanim jeszcze trafi ono do rąk konsumenta.

Wśród zagrożeń wykrytych w katalogach systemowych firma Kaspersky zidentyfikowała szereg różnych szkodliwych programów – od trojanów, które potrafią instalować i uruchamiać aplikacje bez wiedzy użytkownika, po mniej groźne, za to nachalne aplikacje reklamowe.

W niektórych przypadkach moduły oprogramowania adware zostały zainstalowane na urządzeniu, zanim zostało ono nabyte przez użytkownika, co mogło prowadzić do potencjalnie niepożądanych i nieplanowanych konsekwencji. Na przykład wiele smartfonów posiada funkcje zapewniające zdalny dostęp do urządzenia – w przypadku nadużycia funkcja ta może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa danych przechowywanych na smartfonie.

Kilku producentów otwarcie przyznało się do osadzania oprogramowania adware w swoich smartfonach. Niektórzy zapewniają możliwość wyłączenia tych aplikacji, inni nie, opisując je jako element swojego modelu biznesowego umożliwiającego obniżenie kosztu urządzenia dla konsumenta. Często użytkownik musi zatem wybierać miedzy smartfonem w wyższej cenie a tańszym urządzeniem z włączonym na stałe dożywotnim wyświetlaniem reklam.

Nasza analiza pokazuje, że zagrożenia mogą znajdować się na smartfonach, zanim użytkownicy je kupią. Klienci nie podejrzewają, że wydają pieniądze na miniaturowe ekrany reklamowe. Niektórzy dostawcy urządzeń mobilnych dążą do maksymalizacji zysków za pomocą narzędzi reklamowych wewnątrz urządzenia, nawet jeśli powodują one niedogodności właścicielom takich urządzeń. Nie jest to dobry trend – ani pod względem bezpieczeństwa, ani wygody korzystania z urządzenia. Zalecamy użytkownikom, aby dokładnie przyjrzeli się modelowi smartfona, który zamierzają kupić, i uwzględnili omawiane zagrożenia – powiedział Igor Gołowin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Aby uniknąć zagrożeń związanych z oprogramowaniem adware na urządzeniach mobilnych, eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania:

  • Sprawdź opinie użytkowników na temat urządzenia, które zamierzasz kupić.
  • Jeśli urządzenie jest zainfekowane, sprawdź, czy istnieją aktualizacje oprogramowania układowego (firmware), lub spróbuj zainstalować alternatywny firmware na własne ryzyko.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych, takie jak Kaspersky Internet Security for Android, które umożliwia wykrywanie wielu zagrożeń, w tym oprogramowania adware.

Pełny raport poświęcony zagrożeniom związanym z mobilnymi aplikacjami adware jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/19AfB.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.


KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 6 + 3:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Liczba ataków DDoS w II kw. 2020 r. wzrosła trzykrotnie rok do rokuLiczba ataków DDoS w II kw. 2020 r. wzrosła trzykrotnie rok do roku
Cyberprzestępcy wykorzystują legalne narzędzia w 30% udanych cyberincydentówCyberprzestępcy wykorzystują legalne narzędzia w 30% udanych cyberincydentów
Rekord świata w najszybszym przejściu gry Doom Eternal z rozwiązaniem KasperskyRekord świata w najszybszym przejściu gry Doom Eternal z rozwiązaniem Kaspersky
Partnerstwo firm Kaspersky i Ferrari: szyte na miarę cyberbezpieczeństwo dla kultowej markiPartnerstwo firm Kaspersky i Ferrari: szyte na miarę cyberbezpieczeństwo dla kultowej marki
Zaawansowane cybergangi nadal aktualizują i dywersyfikują swoje arsenałyZaawansowane cybergangi nadal aktualizują i dywersyfikują swoje arsenały
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Liczba ataków DDoS w II kw. 2020 r. wzrosła trzykrotnie rok do roku
 
Cyberprzestępcy wykorzystują legalne narzędzia w 30% udanych cyberincydentów
 
Rekord świata w najszybszym przejściu gry Doom Eternal z rozwiązaniem Kaspersky
 
Partnerstwo firm Kaspersky i Ferrari: szyte na miarę cyberbezpieczeństwo dla kultowej marki
 
Zaawansowane cybergangi nadal aktualizują i dywersyfikują swoje arsenały