Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Wtorek, 25 października 2016
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (41758)
AGD (204)
Biznes (4241)
Budownictwo (2101)
Dom (1494)
Dziecko (1092)
Edukacja (1644)
Elektronika (808)
Film (104)
Finanse (1522)
Internet (2274)
Komputery (1823)
Książki (191)
Kulinaria (837)
Kultura i sztuka (1141)
Media (597)
Moda i Styl (956)
Motoryzacja (1063)
Muzyka (229)
Nieruchomości (995)
Ogród (138)
Oprogramowanie (1870)
Polityka (335)
Praca i kariera (859)
Prawo (873)
Reklama i PR (923)
RTV (191)
Sport (737)
Telekomunikacja (494)
Turystyka (1146)
Transport (455)
Uroda (494)
Wnętrze (815)
Zdrowie (1396)
Zwierzęta (73)
Życie (1097)
Inne (2465)
Dolnośląskie (233)
Kujawsko-pomorskie (1036)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (77)
Małopolskie (143)
Mazowieckie (1487)
Opolskie (21)
Podkarpackie (56)
Podlaskie (217)
Pomorskie (145)
Śląskie (374)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (45)
Wielkopolskie (93)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

mediaNews


ŚK


Mitsubishi Motors Polska


Giełda Inwestora


Recykling


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

OBOWIĄZKI BIUR RACHUNKOWYCH WYNIKAJĄCE Z USTAWY O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH
Dodano: 16.12.2013, godzina: 11:34
OBOWIĄZKI BIUR RACHUNKOWYCH WYNIKAJĄCE Z USTAWY O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH
(...) Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli wydamy decyzję zakazującą biuru rachunkowemu przetwarzania danych, to tym samym zakażemy mu działalności (...) Powiedział dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO) w wywiadzie stanowiącym część artykułu opublikowanego w Dzienniku Gazecie Prawnej w dniu 23 stycznia 2013 roku pt. „Biura rachunkowe..

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, każde przedsiębiorstwo zatrudniające choćby 1 pracownika lub przetwarzające inne dane osobowe, np. powierzone Biurom Rachunkowych dane rozliczeniowe Klientów, musi dysponować odpowiednią dokumentacją spełniającą wymogi rozporządzenia do art. 39a, ustawy o ochronie danych osobowych, a jej brak może łączyć się z karami od 10.000 do 50.000 zł za każde uchybienie w związku z niewykonaniem decyzji. Aby spełnić wymogi ustawy, można skorzystać z zestawu dokumentacji  przetwarzania danych RBDO.

Od 2013 roku, na mocy porozumienia z dnia 14 grudnia 2012 roku pomiędzy GIODO a Państwową Inspekcją Pracy – prawidłowość przetwarzania danych osobowych w firmach, będą sprawdzać także inspektorzy PIP (to blisko 90.000 kontroli rocznie), należy zatem przypuszczać, iż znacznie zwiększy się liczba kontroli zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych.

Należy zauważyć, że niezastosowanie się do przepisów ustawy w wielu przypadkach może oznaczać popełnienie przestępstwa zagrożonego karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności (art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie danych). Odrębną kwestią pozostaje groźba wymierzenia grzywn przymuszających w wysokości do nawet 50.000 zł (w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) za niezastosowanie się do decyzji administracyjnej GIODO. Jak podaje GUS, w Polsce funkcjonuje 42 718 biur rachunkowych [1].

Według informacji podawanych przez „Dziennik Gazeta Prawna” szacuje się, że biura rachunkowe obsługują ok. 1,5 mln przedsiębiorstw, a większość z nich, z uwagi na zatrudnianie pracowników, musi spełniać wymagania nałożone przez Ustawę o Ochronie Danych Osobowych. Tymczasem szacuje się, że jedynie ok. 20 % biur rachunkowych spełnia ustawowe wymagania przetwarzania powierzonych danych osobowych.

Wykrycie przez wyżej wymienione organy nieprawidłowości w zakresie przetwarzania danych osobowych, może skutkować nie tylko wydaniem decyzji nakazującej zaprzestanie przetwarzania danych osobowych – co w praktyce oznacza brak możliwości prowadzenia dotychczasowej działalności przez firmę, ale także koniecznością skierowania przez inspektorów GIODO zawiadomienia o popełnianiu przestępstwa polegającego na np. przetwarzaniu danych osobowych przez osobę nieuprawnioną, lub poza trybem przewidzianym w ustawie, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2  (art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych).

W związku z powyższym warto podsumować obowiązki przedsiębiorców w zakresie prawidłowości przetwarzania danych osobowych. Należy zauważyć, że w przypadku w którym pracodawca powierza dane osobowe swoich pracowników w celu prowadzenia rozliczeń biuru rachunkowemu, to nadal pozostaje on administratorem powierzonych danych osobowych– konieczne jest zawarcie w takim przypadku  z prowadzącym rachunkowość biurem umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych w rozumieniu art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ biuro rachunkowe w celu świadczenia tego typu usług uzyskuje dostęp do danych osobowych pracowników zatrudnionych u rozliczanych przez siebie klientów.

Oznacza to, że zarówno przedsiębiorca będący pracodawcą, jak i obsługujące go biuro rachunkowe muszą posiadać wymaganą przez ustawę o ochronie danych osobowych dokumentację przetwarzania danych osobowym (Politykę Bezpieczeństwa oraz Instrukcję Zarządzania Systemem Informatycznym w którym przetwarzane są dane osobowe, wraz innymi koniecznymi załącznikami o których mowa w rozporządzeniu do art. 39a ustawy) oraz stosować określone dokumentacji środki bezpieczeństwa. Sam obowiązek zawarcia umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych nie oznacza jednak, iż wymagane jest utworzenie odrębnego dokumentu – klauzulę spełniającą wymagania art. 31 ustawy można zawrzeć bezpośrednio w standardowej umowie, jaką biuro księgowe zawiera ze swoimi klientami, najistotniejszym wymaganiem jakie musi spełniać taka klauzula, to określenie zakresu oraz celu przetwarzania posiadanych danych – należy także pamiętać, że ustawa bezwzględnie wymaga by określenie zakresu oraz celu przetwarzania danych miało formę pisemną – ograniczenie się zatem do ustnego ustalenia  zakresu oraz celu przetwarzania danych będzie oznaczać brak podstawy prawnej do dostępu biura rachunkowego do danych osobowych pracowników lub klientów obsługiwanego podmiotu a jednocześnie przekazanie przez pracodawcę danych osobowych podmiotowi nieuprawnionemu – co związane jest z ryzykiem odpowiedzialności karnej na podstawie przepisów zawartych w rozdziale 8 ustawy o ochronie danych osobowych.

Zakres oraz sposób prowadzenia dokumentacji określa rozporządzenie wykonawcze do art. 39a ustawy o ochronie danych osobowych – najistotniejszymi dokumentami określonymi w wyżej wspomnianym rozporządzeniu są: Polityka Bezpieczeństwa oraz Instrukcja Zarządzania Systemem Informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych. Co prawda drugi z wymienionych dokumentów jest obowiązkowy jedynie w sytuacji, gdy dane osobowe przetwarzane są w systemie informatycznym – jednak dziś trudno wyobrazić sobie firmę, która w swojej działalności nie korzystałaby z komputerów, zatem z praktycznego punktu widzenia, każde biuro rachunkowe powinno posiadać sporządzone zgodnie z wytycznymi określonymi w rozporządzeniu do art. 39a ustawy o ochronie danych osobowych oba wyżej wymienione dokumenty (wraz z wszelkimi koniecznymi załącznikami).

Dysponując treścią rozporządzenia każdy przedsiębiorca może sam zadecydować: sporządzać wymaganą dokumentacje samemu, czy też skorzystać z gotowej do wypełnienia dokumentacji przygotowanej przez wyspecjalizowane firmy. Biorąc pod uwagę znaczny stopień skomplikowania zagadnień prawnych związanych z ochroną danych osobowych – zaleca się skorzystanie z drugiego ze wskazanych rozwiązań.

[1] Dane GUS za I kwartał 2011 r.

Źródło:  W przypadku cytowania artykułu prosimy o bezwzględne zamieszczenie poniższych danych: Wszelkie Prawa zastrzeżone RBDO.PL - Rejestracja Baz Danych Osobowych www.rbdo.pl

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 2

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 12 + 1:


 

O AUTORZE
  
MCP
www.rbdo.pl

Firma

mcp
Biuro prasowe
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
JUŻ 30 CZERWCA 2015 ROKU MIJA TERMIN REJESTRACJI ABI DO GIODOJUŻ 30 CZERWCA 2015 ROKU MIJA TERMIN REJESTRACJI ABI DO GIODO
GIODO będzie egzekwować obowiązki ochrony danych w firmachGIODO będzie egzekwować obowiązki ochrony danych w firmach
OBOWIĄZKI PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH OD 1 STYCZNIA 2015OBOWIĄZKI PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH OD 1 STYCZNIA 2015
NOWE PRZEPISY I OBOWIĄZKI OCHRONY DANYCH OD 1 STYCZNIA 2015NOWE PRZEPISY I OBOWIĄZKI OCHRONY DANYCH OD 1 STYCZNIA 2015
Biura Rachunkowe przetwarzają dane osobowe KlientówBiura Rachunkowe przetwarzają dane osobowe Klientów
 
Zobacz wszystkie »