Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Poniedziałek, 01 czerwca 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47263)
AGD (207)
Biznes (4948)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1247)
Edukacja (1813)
Elektronika (962)
Film (118)
Finanse (1771)
Internet (2934)
Komputery (2438)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1222)
Media (614)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1161)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1010)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2400)
Polityka (369)
Praca i kariera (976)
Prawo (927)
Reklama i PR (976)
RTV (196)
Sport (838)
Telekomunikacja (525)
Turystyka (1194)
Transport (514)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1689)
Zwierzęta (83)
Życie (1388)
Inne (2665)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Giełda Inwestora


Gwiazdy Mówią


ARTSMART Izabela Żylińska


E-handeldrewnem.pl


Medplaneta


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Ewolucja cyberzagrożeń w III kwartale 2019 r.
Dodano: 29.11.2019, godzina: 11:29
Ewolucja cyberzagrożeń w III kwartale 2019 r.
Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali nowy, coraz popularniejszy rodzaj ataku ransomware.
Ponieważ celem szkodnika są sieciowe urządzenia magazynujące dane (NAS), stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla kopii zapasowych, które zwykle są przechowywane na takich urządzeniach. Technologia NAS uważana jest w większości za bezpieczną, dlatego użytkownicy często nie są przygotowani na możliwość infekcji, narażając tym samym swoje dane na większe ryzyko.

Oprogramowanie szyfrujące dane w celu uzyskania okupu stosuje zaawansowane metody szyfrowania, tak aby pliki nie mogły zostać odszyfrowane bez unikatowego klucza, którym dysponują cyberprzestępcy. W wyniku infekcji korzystanie z urządzenia staje się niemożliwe, a jego właściciel otrzymuje żądanie zapłaty okupu w celu odzyskania dostępu do plików.

O ile infekcja oprogramowaniem ransomware następuje zwykle po uruchomieniu załącznika z e-maila lub poprzez wykorzystanie zestawów szkodliwych narzędzi umieszczonych na stronach internetowych, w nowym rodzaju ataków na urządzenia NAS cyberprzestępcy wykorzystują inny sposób. Atakujący skanują zakresy adresów IP w poszukiwaniu urządzeń NAS dostępnych za pośrednictwem sieci WWW. Mimo że w ten sposób mogą oni uzyskać dostęp wyłącznie do interfejsów chronionych przy pomocy uwierzytelnienia, oprogramowanie wielu urządzeń posiada niezałatane luki w zabezpieczeniach. To pozwala cyberprzestępcom zainstalować trojana, który następnie infekuje urządzenia połączone z NAS-em i szyfruje dane.

Tylko 2019 roku wykryliśmy kilka nowych rodzin narzędzi ransomware, których celem są wyłącznie urządzenia NAS. Trend ten prawdopodobnie nie zaniknie, ponieważ wspomniany wektor ataków okazuje się niezwykle dochodowy dla cyberprzestępców. Wynika to z tego, że użytkownicy, którzy postrzegają technologię NAS jako całkowicie bezpieczną, są zupełnie nieprzygotowani na tego rodzaju ataki. Urządzenia magazynujące dołączone do sieci zwykle są nabywane jako kompletne i bezpieczne produkty, jednak okazuje się, że jest to jedynie iluzja. Konsumenci, a zwłaszcza użytkownicy biznesowi, powinni zatem zachować ostrożność podczas ochrony swoich danych – powiedział Fiedor Sinicyn, badacz bezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

W III kwartale 2019 r. produkty firmy Kaspersky wykryły i odparły ataki ransomware na niemal 230 tysięcy użytkowników. Liczba nowych modyfikacji oprogramowania ransomware zwiększyła się z 5 195 w III kwartale 2018 r. do 13 138 w III kwartale 2019 r., co stanowi wzrost o 153%. Trend ten wskazuje na zainteresowanie tego rodzaju szkodliwym oprogramowaniem wśród cyberprzestępców, którzy dostrzegli, że w dalszym ciągu mogą je wykorzystać do wzbogacenia się.

Jednocześnie na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych trojanów utrzymała się niesławna rodzina WannaCry – ponad jedna piąta zaatakowanych użytkowników miała do czynienia ze szkodnikiem należącym do tej rodziny. Trzy najczęstsze werdykty odpowiadające za niemal połowę wykrytych ataków z wykorzystaniem narzędzi szyfrujących to Trojan-Ransom.Win32.Wanna (20,96% atakowanych użytkowników), Trojan-Ransom.Win32.Phny (20,01%) oraz Trojan-Ransom.Win32.GandCrypt (8,58%). 

Pozostałe ustalenia przedstawione w raporcie
  • Rozwiązania firmy Kaspersky wykryły i odparły niemal 900 milionów cyberataków przeprowadzonych z zasobów online zlokalizowanych w około 200 krajach i terytoriach na świecie (4% wzrost w porównaniu z III kwartałem 2018 r.).
  • Próby infekcji przy użyciu szkodliwego oprogramowania służącego do kradzieży pieniędzy za pośrednictwem dostępu online do kont bankowych zostały odnotowane na niemal 200 tysiącach komputerów użytkowników (35% spadek porównaniu z III kwartałem 2018 r.).
  • Moduły ochrony plików wbudowane w produkty Kaspersky wykryły łącznie ponad 230 milionów unikatowych i potencjalnie niechcianych obiektów (4% spadek porównaniu z III kwartałem 2018 r.).

Produkty bezpieczeństwa mobilnego firmy Kaspersky wykryły ponad 870 tysięcy szkodliwych pakietów instalacyjnych (33% spadek porównaniu z III kwartałem 2018 r.).

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają użytkownikom domowym i firmom następujące działania pozwalające zmniejszyć ryzyko infekcji oprogramowaniem szyfrującym dane:

  • Dopilnuj, aby Twój system operacyjny był zawsze aktualizowany w celu wyeliminowania najnowszych luk w zabezpieczeniach, i stosuj skuteczne rozwiązanie zabezpieczające z aktualnymi bazami danych.
  • Sięgnij po rozwiązanie bezpieczeństwa wyposażone w wyspecjalizowane technologie do ochrony danych przed oprogramowaniem ransomware, np. Kaspersky Total Security lub Kaspersky Endpoint Security for Business. Pakiety bezpieczeństwa klasy korporacyjnej przeznaczone do ochrony punktów końcowych posiadają również funkcje zarządzania łatami oraz zapobiegania exploitom, które będą pomocne w walce z takimi zagrożeniami.
  • Zadbaj o najświeższe kopie zapasowe swoich plików na wypadek utraty oryginałów (np. z powodu ataku szkodliwego oprogramowania lub awarii urządzenia) i przechowuj je nie tylko na urządzeniu fizycznym, ale również w chmurze (po uprzednim zaszyfrowaniu danych).
  • Pamiętaj, że oprogramowanie ransomware ma charakter przestępczy, dlatego nie należy płacić okupu. Jeśli padniesz jego ofiarą, zgłoś to lokalnym organom ścigania. W pierwszej kolejności poszukaj w internecie narzędzia deszyfrującego – niektóre są dostępne bezpłatnie na stronie https://noransom.kaspersky.com/pl.
  • Firmy mogą uzupełnić stosowane dotychczas rozwiązanie bezpieczeństwa o darmowe narzędzie Kaspersky Anti-Ransomware Tool.
  • W celu wzmocnienia ochrony urządzeń magazynujących dołączonych do sieci w środowiskach korporacyjnych zastosuj wyspecjalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Security for Storage. Umożliwi ono ciągłe skanowanie w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania.

Więcej informacji na temat ewolucji cyberzagrożeń w trzecim kwartale 2019 r. znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/MxJ67.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Pliki komunikatu:
Pliki galerii:
Tagi: kaspersky

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 9 + 7:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Zdalna nie tylko nauka, ale też głosowania z wykorzystaniem technologii blockchainZdalna nie tylko nauka, ale też głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain
Kaspersky ujawnia nowe szczegóły dotyczące serii cyberatakówKaspersky ujawnia nowe szczegóły dotyczące serii cyberataków
Koalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacjaKoalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacja
W ciągu 3. miesięcy Kaspersky wykrył 3 popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniamiW ciągu 3. miesięcy Kaspersky wykrył 3 popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniami
Firma Kaspersky przyłącza się do globalnego apelu na rzecz powstrzymania cyberatakówFirma Kaspersky przyłącza się do globalnego apelu na rzecz powstrzymania cyberataków
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Zdalna nie tylko nauka, ale też głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain
 
Kaspersky ujawnia nowe szczegóły dotyczące serii cyberataków
 
Koalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacja
 
W ciągu 3. miesięcy Kaspersky wykrył 3 popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniami
 
Firma Kaspersky przyłącza się do globalnego apelu na rzecz powstrzymania cyberataków