Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Niedziela, 15 września 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (46579)
AGD (207)
Biznes (4853)
Budownictwo (2135)
Dom (1536)
Dziecko (1237)
Edukacja (1801)
Elektronika (918)
Film (113)
Finanse (1731)
Internet (2788)
Komputery (2319)
Książki (215)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1218)
Media (613)
Moda i Styl (1001)
Motoryzacja (1157)
Muzyka (259)
Nieruchomości (1007)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2296)
Polityka (368)
Praca i kariera (968)
Prawo (926)
Reklama i PR (972)
RTV (196)
Sport (834)
Telekomunikacja (520)
Turystyka (1187)
Transport (513)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1682)
Zwierzęta (80)
Życie (1361)
Inne (2662)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1181)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (393)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

TO


Meeting Planner


Sportowa Historia.PL


Express, Nowości


Sportbiznes.pl


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Liczba ataków phishingowych na użytkowników urządzeń Apple wzrosła o 9%
Dodano: 11.09.2019, godzina: 12:30
Liczba ataków phishingowych na użytkowników urządzeń Apple wzrosła o 9%
Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali ataki phishingowe na użytkowników komputerów Mac, urządzeń z systemem iOS oraz związanego z nimi ekosystemu usług online w całym roku 2018.
Rosnąca liczba użytkowników popularnych urządzeń cyfrowych wyraźnie przyciąga coraz więcej cyberprzestępców – w minionych miesiącach 2019 r. zarejestrowano 1,6 mln takich ataków, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu z całym 2018 r.

O ile szkodliwe oprogramowanie projektowane z myślą o użytkownikach platformy macOS oraz iOS występuje znacznie rzadziej niż w przypadku zagrożeń dla systemów Windows i Android, sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku phishingu – cyberzagrożenia niezależnego od platformy. Opierając się na socjotechnice, większość ataków phishingowych nie ma nic wspólnego z oprogramowaniem. Jak wynika z nowego badania firmy Kaspersky, liczba przypadków, gdy użytkownicy zetknęli się z fałszywymi stronami internetowymi wykorzystującymi markę Apple jako przynętę, znacząco wzrosła w ciągu pierwszych sześciu miesięcy badanego roku, sięgając 1,6 mln. Jest to o dziewięć procent więcej niż w całym 2018 roku, gdy rozwiązania firmy Kaspersky zapobiegły ponad 1,49 mln prób uzyskania dostępu do stron phishingowych związanych tematycznie z marką Apple.

Jedne z najczęstszych oszustw dotyczą podrabiania interfejsu usługi iCloud oraz kradzieży danych uwierzytelniających do kont Apple ID. Odsyłacze do takich serwisów rozprzestrzeniane są zwykle za pośrednictwem wiadomości spamowych podszywających się pod e-maile od pomocy technicznej. Nadawcy często grożą, że zablokują konta użytkowników, jeśli nie klikną odsyłacza.

Innym powszechnym trikiem jest wykorzystywanie stron przygotowanych w celu siania paniki. Mają one przekonać użytkownika, że jego komputer jest poważnie zagrożony, jednak wystarczy kilka kliknięć i parę dolarów, żeby rzekomo rozwiązać ten problem.

O ile z technicznego puntu widzenia tego rodzaju oszustwa nie są żadną nowością, uważamy, że stanowią większe zagrożenie dla klientów firmy Apple niż podobne oszustwa biorące na celownik użytkowników innych platform – takich jak Windows czy Android. Wynika to z tego, że ekosystem związany z platformą macOS oraz iOS jest powszechnie uważany za znacznie bezpieczniejsze środowisko. Z tego powodu użytkownicy mogą być mniej ostrożni, zetknąwszy się z fałszywymi stronami. Tymczasem kradzież danych uwierzytelniających do konta iCloud może mieć poważne konsekwencje – takie jak np. zdalne zablokowanie iPhone’a lub iPada lub wyczyszczenie danych użytkownika przez przestępcę. Dlatego uczulamy użytkowników urządzeń firmy Apple, aby zwracali większą uwagę na wszelkie wiadomości e-mail, które otrzymują rzekomo od pomocy technicznej i w których są proszeni o podanie pewnych danych lub kliknięcie odsyłacza – powiedziała Tatjana Sidorina, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Oprócz wzrostu liczby ataków phishingowych raport wskazuje również na inne rodzaje zagrożeń dla użytkowników urządzeń opartych na systemie macOS. Ujawnia pewne dość pozytywne tendencje: najczęstsze zagrożenia dla użytkowników komputerów Mac to nie groźne szkodliwe oprogramowanie, takie jak trojany bankowe, ale zagrożenia z kategorii AdWare, które niekoniecznie mają szkodliwy charakter i są określane jako „potencjalnie niechciane programy”. Większość z nich grozi przeciążeniem urządzeń niechcianymi reklamami, jednak niektóre mogą okazać się przykrywką poważniejszych zagrożeń. 

Pozostałe wyniki badania przedstawionego w raporcie
  • Łączna liczba ataków phishingowych wykrytych w pierwszej połowie 2019 r. na komputerach Mac chronionych przez rozwiązania firmy Kaspersky wynosiła niemal 6 milionów. W całym 2018 r. miało miejsce 7,3 miliona takich ataków.
  • 39,95% powyższych ataków miało na celu kradzież danych finansowych użytkowników. To o 10 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2018 r.
  • W niektórych regionach liczba użytkowników systemów macOS będących celem ataków phishingowych była wyższa niż w innych: na pierwszym miejscu znajduje się pod tym względem Brazylia (30,9% atakowanych użytkowników), w następnej kolejności Indie (22,1%) oraz Francja (22%).

Użytkownicy systemu macOS byli najaktywniej atakowani przez warianty rodziny Shlayer, które podszywały się pod aktualizacje aplikacji Adobe Flash Player.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają użytkownikom firmy Apple następujące działania w celu zabezpieczenia swoich urządzeń:

  • Aktualizuj system macOS, iOS oraz wszystkie aplikacje i programy.
  • Korzystaj wyłącznie z legalnego oprogramowania, pobieranego z oficjalnych stron internetowych lub instalowanego ze sklepu Mac App Store.
  • Zacznij korzystać z niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Kaspersky Internet Security for Mac.

Pełny raport poświęcony cyberzagrożeniom dla użytkowników urządzeń firmy Apple jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/3MvUU. Łączna liczba ataków phishingowych wykrytych w pierwszej połowie 2019 r. na komputerach Mac chronionych przez rozwiązania firmy Kaspersky wynosiła niemal 6 milionów. W całym 2018 r. miało miejsce 7,3 miliona takich ataków.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.


KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 4 + 17:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2020Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2020
Nadchodzą kosmici: szturm na Strefę 51 najpopularniejszym memem tego lata wśród dzieciNadchodzą kosmici: szturm na Strefę 51 najpopularniejszym memem tego lata wśród dzieci
Koniec z patrzeniem przez ściany: rozwiązanie Kaspersky Anti-Cheat zwalcza oszustwa w e-sporcieKoniec z patrzeniem przez ściany: rozwiązanie Kaspersky Anti-Cheat zwalcza oszustwa w e-sporcie
Zamykanie luki między innowacją a bezpieczeństwemZamykanie luki między innowacją a bezpieczeństwem
Międzynarodowy Dzień Dobroczynności: uważaj na oszustwa związane ze zbiórkami pieniędzyMiędzynarodowy Dzień Dobroczynności: uważaj na oszustwa związane ze zbiórkami pieniędzy
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2020
 
Nadchodzą kosmici: szturm na Strefę 51 najpopularniejszym memem tego lata wśród dzieci
 
Koniec z patrzeniem przez ściany: rozwiązanie Kaspersky Anti-Cheat zwalcza oszustwa w e-sporcie
 
Zamykanie luki między innowacją a bezpieczeństwem
 
Międzynarodowy Dzień Dobroczynności: uważaj na oszustwa związane ze zbiórkami pieniędzy