Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Poniedziałek, 19 listopada 2018
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (45397)
AGD (206)
Biznes (4702)
Budownictwo (2131)
Dom (1521)
Dziecko (1211)
Edukacja (1764)
Elektronika (863)
Film (108)
Finanse (1656)
Internet (2612)
Komputery (2151)
Książki (206)
Kulinaria (954)
Kultura i sztuka (1201)
Media (611)
Moda i Styl (988)
Motoryzacja (1133)
Muzyka (250)
Nieruchomości (1004)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2166)
Polityka (361)
Praca i kariera (953)
Prawo (924)
Reklama i PR (963)
RTV (192)
Sport (824)
Telekomunikacja (515)
Turystyka (1178)
Transport (509)
Uroda (512)
Wnętrze (817)
Zdrowie (1627)
Zwierzęta (80)
Życie (1317)
Inne (2649)
Dolnośląskie (240)
Kujawsko-pomorskie (1148)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (78)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1622)
Opolskie (22)
Podkarpackie (57)
Podlaskie (236)
Pomorskie (152)
Śląskie (386)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (99)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Kurier Brzeski


śląskiePozytywnie.pl


GW


WZP24.PL


ekoenergia 24


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Ponad 137 milionów ataków phishingowych w III kwartale 2018 r.
Dodano: 06.11.2018, godzina: 18:15
Ponad 137 milionów ataków phishingowych w III kwartale 2018 r.
W trzecim kwartale 2018 r. systemy antyphishingowe Kaspersky Lab udaremniły ponad 137 milionów prób otwarcia fałszywych stron internetowych. Jest to o 27,5% więcej w porównaniu z II kwartałem, co wskazuje na szybki wzrost liczby ataków phishingowych mających na celu wyłudzanie informacji lub pieniędzy od użytkowników.

Phishing jest często uznawany za jeden z najbardziej podstępnych rodzajów cyberataków, ponieważ opiera się na metodach socjotechniki i może pozostać niezauważony. W większości przypadków oszuści tworzą replikę godnej zaufania strony docelowej, nakłaniając ofiarę do podania swoich danych uwierzytelniających wraz z innymi cennymi informacjami lub zapłacenia za nieistniejące usługi. Konsekwencje takich ataków mogą być różne: od utraty pieniędzy po infekcję obejmującą całe podmioty, w których pracownicy nie byli wystarczająco uważni i przekazali oszustom dane uwierzytelniające umożliwiające dostęp do systemu.

Łącznie w III kwartale wykryto ponad 137 mln prób odwiedzenia stron phishingowych, co stanowi ponad połowę liczby odnotowanej w całym 2017 r. Szybki wzrost liczby ataków phishingowych to kontynuacja trendu zapoczątkowanego wcześniej tego roku – liczba ataków phishingowych wzrastała w każdym kwartale 2018 r.

Ataki phishingowe w największym stopniu dotknęły sektor finansowy: ponad jedna trzecia z nich była wymierzona w klientów banków, systemy płatności oraz sklepy online. Jest to kontynuacja trendu zaobserwowanego w II kwartale, gdy odsetek ataków na tego rodzaju cele wynosił ponad 20%.  

Państwem o najwyższym odsetku użytkowników atakowanych w III kwartale była Gwatemala (prawie 19%), która wyprzedziła lidera poprzedniego kwartału – Brazylię. Kraj ten odnotował drugi pod względem wysokości odsetek atakowanych użytkowników (18,6%). Trzecie miejsce zajęła Hiszpania, w której 17,5% użytkowników było celem ataków phishingowych. 

Od jakiegoś czasu obserwujemy wzrost liczby ataków phishingowych. Na trend ten wpływa wiele czynników, takich jak zdolność cyberprzestępców do wymyślania nowych oszustw i sztuczek. Phisherzy zapożyczają również pomysły od swoich zagranicznych „kolegów po fachu”, wykorzystując je na rynkach lokalnych jako środek komunikacji, co pomaga w dalszym rozwoju ich technologii. Na przykład w III kwartale atakujący aktywnie kierowali użytkowników na fałszywą stronę, wykorzystując w tym celu powiadomienia o oszustwach, jak również żerując na premierze nowego iPhone’a, który posłużył jako wabik informacyjny. Cyberprzestępcy błyskawicznie wykorzystują do swoich działań wszelkie nowości technologiczne oraz informacyjne – powiedziała Nadieżda Demidowa, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z Kaspersky Lab zalecają użytkownikom podjęcie następujących działań w celu zabezpieczenia się przed phishingiem:

  • Zanim cokolwiek klikniesz, zawsze sprawdzaj adres odsyłacza oraz adres e-mail nadawcy, aby przekonać się, czy jest prawdziwy. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa, zamiast klikać odsyłacz, wpisz jego adres w pasku adresu przeglądarki. W ten sposób zyskasz pewność, że pod nazwą odsyłacza w wiadomości nie kryje się zupełnie inny odsyłacz. Jeżeli nie masz pewności co do autentyczności danej strony internetowej czy nadawcy, nigdy nie podawaj swoich danych uwierzytelniających. Jeżeli uważasz, że mogłeś podać swój login i hasło na fałszywej stronie internetowej, natychmiast zmień swoje hasło.      
  • Korzystaj wyłącznie z bezpiecznego połączenia, szczególnie gdy odwiedzasz wrażliwe strony internetowe. Unikaj nieznanych lub publicznych sieci Wi-Fi, które nie są zabezpieczone przy użyciu hasła. Dla uzyskania maksymalnej ochrony korzystaj z rozwiązań VPN, które szyfrują ruch, jak np. Kaspersky Secure Connection. Jeżeli będziesz korzystać z niezabezpieczonego połączenia, cyberprzestępcy będą mogli niepostrzeżenie przekierować Cię na strony phishingowe.  
  • Korzystaj z odpowiedniego rozwiązania bezpieczeństwa zawierającego technologie antyphishingowe oparte na zachowaniu, takiego jak np. Kaspersky Total Security, które ostrzegą Cię podczas próby odwiedzenia strony phishingowej. 

Więcej informacji na temat spamu i phishingu w III kwartale 2018 r. znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/5HtaN.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.


KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 18 + 13:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Alarm związany z Czarnym PiątkiemAlarm związany z Czarnym Piątkiem
Technologia Kaspersky Lab drugi raz w ciągu miesiąca wykrywa exploita dnia zerowego dla WindowsaTechnologia Kaspersky Lab drugi raz w ciągu miesiąca wykrywa exploita dnia zerowego dla Windowsa
WannaCry nadal aktywny w III kwartale 2018 r.WannaCry nadal aktywny w III kwartale 2018 r.
Kaspersky Lab rozpoczyna przetwarzanie danych dla użytkowników z Europy w ZurychuKaspersky Lab rozpoczyna przetwarzanie danych dla użytkowników z Europy w Zurychu
Kaspersky Lab wspiera inicjatywę Kaspersky Lab wspiera inicjatywę "Paris Call for Trust and Security in Cyberspace"
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Alarm związany z Czarnym Piątkiem
 
Technologia Kaspersky Lab drugi raz w ciągu miesiąca wykrywa exploita dnia zerowego dla Windowsa
 
WannaCry nadal aktywny w III kwartale 2018 r.
 
Kaspersky Lab rozpoczyna przetwarzanie danych dla użytkowników z Europy w Zurychu
 
Kaspersky Lab wspiera inicjatywę "Paris Call for Trust and Security in Cyberspace"