Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Poniedziałek, 01 czerwca 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47263)
AGD (207)
Biznes (4948)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1247)
Edukacja (1813)
Elektronika (962)
Film (118)
Finanse (1771)
Internet (2934)
Komputery (2438)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1222)
Media (614)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1161)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1010)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2400)
Polityka (369)
Praca i kariera (976)
Prawo (927)
Reklama i PR (976)
RTV (196)
Sport (838)
Telekomunikacja (525)
Turystyka (1194)
Transport (514)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1689)
Zwierzęta (83)
Życie (1388)
Inne (2665)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

EM


autoGALERIA.pl


OCG Sp. z o.o.


HP Media - Redakcja Wypoczynet.pl


Portal Kosmetyczny


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Prognozy firmy Kaspersky: zaawansowane cyberzagrożenia w 2020 r.
Dodano: 20.11.2019, godzina: 11:34
Prognozy firmy Kaspersky: zaawansowane cyberzagrożenia w 2020 r.
Badacze z firmy Kaspersky przedstawili swoją wizję dotyczącą zaawansowanych długotrwałych zagrożeń (APT) w 2020 r., wskazując przewidywane zmiany w zakresie ataków ukierunkowanych w nadchodzących miesiącach.
Ogólny trend sugeruje, że zagrożenia staną się bardziej wyrafinowane i sprecyzowane, ulegając dywersyfikacji pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak rozwój i rozpowszechnienie uczenia maszynowego, technologie umożliwiające tworzenie tzw. deepfake’ów czy napięcia wokół szlaków handlowych między Azją a Europą.

Prognozy zostały opracowane w oparciu o zmiany zaobserwowane przez Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky na przestrzeni 2019 r. Ich celem jest przedstawienie wskazówek oraz społeczności związanej z cyberbezpieczeństwem. Szczegółowe informacje wraz z serią prognoz dotyczących zagrożeń dla przemysłu i technologii pomogą przygotować się na wyzwania, które pojawią się w nadchodzącym roku.

Naruszanie prywatności informacji osobistych: od deepfake’ów po wycieki DNA

Ilość danych osobowych udostępnionych w wyniku licznych wycieków tego typu informacji, jakie miały miejsce w minionych latach, znacznie ułatwiła cyberprzestępcom przeprowadzanie ataków ukierunkowanych z wykorzystaniem informacji dotyczących ofiar takich wycieków. Poprzeczka została podniesiona i w 2020 r. cyberprzestępcy pójdą dalej, polując na jeszcze bardziej wrażliwe dane upublicznione w wyniku wycieków, takie jak informacje biometryczne.

Badacze wskazali kilka kluczowych technologii, które mogą zwabić ofiary naruszenia prywatności danych osobowych w pułapki cyberprzestępców. Jedną z nich jest będąca przedmiotem publicznej dyskusji technologia deepfake, która może zostać zautomatyzowana i wspomagać profilowanie oraz oszustwa, w tym z wykorzystaniem socjotechniki. Technologia deepfake wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do fałszowania obrazów, filmów i nagrań dźwiękowych. Można przy jej życiu np. podmienić twarz osoby na filmie.

Pozostałe prognozy dotyczące zagrożeń ukierunkowanych w 2020 r.:

  • Ataki pod fałszywą banderą osiągną całkowicie nowy poziom. Cyberprzestępcy będą nie tylko starali się przeciwdziałać zidentyfikowaniu ich jako sprawców, ale również będą aktywnie przypisywali odpowiedzialność innym ugrupowaniom. Komercyjne szkodliwe oprogramowanie, skrypty, publicznie dostępne narzędzia bezpieczeństwa czy oprogramowanie administracyjne w połączeniu z kilkoma fałszywymi tropami – w sytuacji, gdy badacze bezpieczeństwa polują na najmniejszą wskazówkę – może wystarczyć do tego, aby skierować uwagę na kogoś innego.
  • Oprogramowanie ransomware zmieni się w zagrożenia ukierunkowane. Potencjalny zwrot może polegać na tym, że zamiast sprawić, aby pliki były niemożliwe do odzyskania, cyberprzestępcy będą grozić opublikowaniem skradzionych danych należących do zaatakowanej firmy.
  • Nowe przepisy bankowe w Unii Europejskiej otworzą drogę dla nowych wektorów ataków. Nałożenie na banki wymogu udostępnienia swojej infrastruktury oraz danych osobom trzecim chcącym świadczyć usługi klientom banków stwarza ryzyko wykorzystania tych nowych mechanizmów przez cyberprzestępców do nowych oszustw.
  • Więcej ataków na infrastrukturę oraz ataków na cele inne niż komputery PC. Zdeterminowali cyberprzestępcy od jakiegoś czasu rozszerzają stosowany zestaw narzędzi, tak aby zakres ich celów wychodził nie tylko poza system Windows, ale również poza komputery PC. Na przykład VPNFilter i Slingshot atakowały sprzęt sieciowy.
  • Cyberataki skoncentrują się na szlakach handlowych pomiędzy Azją a Europą. Może to przybrać kilka form. Jedną z nich jest nasilenie się szpiegostwa politycznego w związku z dążeniem rządów do zabezpieczenia swoich interesów w kraju i za granicą. Może ono obejmować również szpiegostwo technologiczne w sytuacji potencjalnego lub rzeczywistego kryzysu gospodarczego oraz pojawiającej się w efekcie niestabilności.
  • Nowe możliwości przechwytywania oraz metody kradzieży danych. Wykorzystywanie łańcuchów dostaw nadal będzie stanowiło jedną z najtrudniejszych do zwalczania metod dostarczania szkodliwego oprogramowania. Niewykluczone, że cyberprzestępcy będą dalej rozwijać tę metodę przy użyciu np. zmanipulowanych kontenerów oprogramowania oraz wykorzystując pakiety i biblioteki do własnych, szkodliwych celów.
  • Szybszy rozwój mobilnych ataków APT. Nic nie wskazuje na to, że rozwój ten zostanie zahamowany w najbliższym czasie. Jednak zważywszy na to, że społeczność związana z bezpieczeństwem poświęca coraz więcej uwagi temu tematowi, można zakładać, że liczba zidentyfikowanych i szczegółowo zbadanych ataków również wzrośnie.
  • Wzrośnie liczba przypadków naruszenia prywatności danych osobowych dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Zjawisko to jest bardzo podobne do niektórych technik związanych z rozpowszechnianiem reklam wyborczych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Odpowiednia technologia jest już w użyciu, a wykorzystanie jej przez cyberprzestępców to jedynie kwestia czasu.

Przyszłość kryje w sobie tak wiele możliwości, że z pewnością nie przewidzieliśmy wszystkiego, co może się zdarzyć. Zakres i złożoność środowisk, w których przeprowadzane są ataki, daje wiele możliwości. Poza tym żaden zespół zajmujący się badaniem zagrożeń nie posiada pełnego oglądu operacji przeprowadzanych przez cyberprzestępców stosujących ataki APT. Mimo to nadal będziemy próbować przewidzieć działania najbardziej zaawansowanych cybergangów oraz poznać stosowane przez nie metody, dostarczając szczegółowe informacje dotyczące ich kampanii oraz skutków tych działań – powiedział Vicente Diaz, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Prognozy zostały opracowane z wykorzystaniem usług firmy Kaspersky dotyczących analizy zagrożeń z całego świata. 20 listopada badacze z zespołu Kaspersky GReAT przedstawią również swoje prognozy w zakresie najbliższych zmian w środowisku najważniejszych ugrupowań cyberprzestępczych w 2020 r. Aby wziąć udział w webinarium, wystarczy kliknąć ten odsyłacz.

Więcej informacji na temat prognoz badaczy z firmy Kaspersky dotyczących ataków APT znajduje się na stronie https://r.kaspersky.pl/Ig8vq.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Pliki komunikatu:
Pliki galerii:
Tagi: kaspersky

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 8 + 5:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Zdalna nie tylko nauka, ale też głosowania z wykorzystaniem technologii blockchainZdalna nie tylko nauka, ale też głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain
Kaspersky ujawnia nowe szczegóły dotyczące serii cyberatakówKaspersky ujawnia nowe szczegóły dotyczące serii cyberataków
Koalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacjaKoalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacja
W ciągu 3. miesięcy Kaspersky wykrył 3 popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniamiW ciągu 3. miesięcy Kaspersky wykrył 3 popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniami
Firma Kaspersky przyłącza się do globalnego apelu na rzecz powstrzymania cyberatakówFirma Kaspersky przyłącza się do globalnego apelu na rzecz powstrzymania cyberataków
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Zdalna nie tylko nauka, ale też głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain
 
Kaspersky ujawnia nowe szczegóły dotyczące serii cyberataków
 
Koalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware - aktualizacja
 
W ciągu 3. miesięcy Kaspersky wykrył 3 popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniami
 
Firma Kaspersky przyłącza się do globalnego apelu na rzecz powstrzymania cyberataków