Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Czwartek, 20 września 2018
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (45175)
AGD (206)
Biznes (4675)
Budownictwo (2131)
Dom (1520)
Dziecko (1208)
Edukacja (1759)
Elektronika (857)
Film (107)
Finanse (1650)
Internet (2586)
Komputery (2118)
Książki (201)
Kulinaria (951)
Kultura i sztuka (1195)
Media (610)
Moda i Styl (985)
Motoryzacja (1131)
Muzyka (247)
Nieruchomości (1004)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2134)
Polityka (361)
Praca i kariera (947)
Prawo (923)
Reklama i PR (963)
RTV (192)
Sport (817)
Telekomunikacja (515)
Turystyka (1178)
Transport (507)
Uroda (512)
Wnętrze (817)
Zdrowie (1607)
Zwierzęta (80)
Życie (1310)
Inne (2646)
Dolnośląskie (239)
Kujawsko-pomorskie (1144)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (78)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1622)
Opolskie (22)
Podkarpackie (56)
Podlaskie (235)
Pomorskie (152)
Śląskie (381)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (98)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Express, Nowości


Magazyn Przemysłu Rybnego


golf


ChP


ekoenergia 24


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Sofacy/Fancy Bear kieruje uwagę w stronę organizacji zajmujących się obronnością i dyplomacją
Dodano: 12.03.2018, godzina: 08:28
Sofacy/Fancy Bear kieruje uwagę w stronę organizacji zajmujących się obronnością i dyplomacją
Badacze z Kaspersky Lab zaobserwowali, że rosyjskojęzyczne ugrupowanie cyberprzestępcze Sofacy/APT28/Fancy Bear, atakuje obecnie cele na Dalekim Wschodzie, wykazując duże zainteresowanie organizacjami wojskowymi, obronnymi oraz dyplomatycznymi – poza tradycyjnymi celami związanymi z NATO.

Badacze odkryli, że działania Sofacy niekiedy pokrywają się z operacjami innych ugrupowań cyberprzestępczych, które atakują te same ofiary, w tym z rosyjskojęzycznym ugrupowaniem Turla i chińskojęzycznym Danti. Co najciekawsze, narzędzia grupy Sofacy zostały znalezione na serwerze, który wcześniej został zhakowany przez angielskojęzyczne ugrupowanie cyberprzestępcze Lamberts. Serwer należy do wojskowego i lotniczego konglomeratu w Chinach.

Sofacy jest niezwykle aktywnym i płodnym ugrupowaniem cyberszpiegowskim, które badacze z Kaspersky Lab monitorują od wielu lat. W lutym Kaspersky Lab opublikował przegląd działań Sofacy w 2017 r., z którego wynika, że ugrupowanie to stopniowo odchodzi od celów związanych z NATO na rzecz tych zlokalizowanych na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i innych regionach. Sofacy wykorzystuje technikę spear-phishing (spersonalizowane wiadomości phishingowe), a niekiedy water-holing (infekowanie popularnych, legalnych stron WWW) w celu kradzieży informacji, w tym danych uwierzytelniających, poufnych informacji i dokumentów. Ugrupowanie to jest również podejrzewane o dostarczanie do atakowanych obiektów różnych destrukcyjnych funkcji.     

Z badania wynika, że Sofacy nie jest jedynym ugrupowaniem cyberprzestępczym, które grasuje w wymienionych regionach; czasami na te same cele polują różne gangi. W przypadku ugrupowania Sofacy badacze zidentyfikowali przypadki, gdy należące do niego szkodliwe oprogramowanie Zebrocy rywalizowało o ofiary z rosyjskojęzycznymi atakami Mosquito Turla. Z kolei stosowana przez Sofacy tylna furtka SPLM rywalizowała z tradycyjnymi atakami Turla oraz chińskojęzycznymi atakami Danti. Wśród wspólnych celów ataków znajdowały się środkowoazjatyckie organizacje technologiczne, naukowe, wojskowe oraz związane z administracją rządową.        

Jednak najbardziej interesujący przykład pokrywania się różnych ataków dotyczy tych przeprowadzanych przez Sofacy i angielskojęzyczne ugrupowanie cyberprzestępcze Lamberts. Badacze odkryli to po dostrzeżeniu obecności Sofacy na serwerze, który został wcześniej zidentyfikowany na podstawie analityki zagrożeń jako zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem Grey Lambert. Serwer ten należy do chińskiego konglomeratu, który projektuje i wytwarza technologie lotnicze oraz obrony powietrznej.       

Ugrupowanie Sofacy jest niekiedy przedstawiane jako impulsywne i nierozważne, jednak według nas potrafi również zachowywać się w sposób pragmatyczny, wyważony i sprawny. Jego aktywność na Wschodzie w dużej mierze pozostaje nienagłośniona, ale z pewnością nie jest to jedyne ugrupowanie cyberprzestępcze zainteresowane tym regionem, czy nawet tymi samymi celami. W miarę jak krajobraz zagrożeń staje się coraz bardziej zatłoczony i złożony, nieuniknione są kolejne przypadki „nakładania się celów” – co może tłumaczyć, dlaczego wiele ugrupowań cyberprzestępczych sprawdza systemy ofiar pod kątem obecności innych intruzów, zanim przeprowadzi właściwe ataki – powiedział Kurt Baumgartner, główny badacz bezpieczeństwa, Kaspersky Lab. 

Badacze ustalili również, że Sofacy utrzymuje obecnie osobne podgrupy dla każdego ze swoich głównych narzędzi — występują zespoły związane z kodowaniem, rozwojem oraz wybieraniem celów dla backdoora SPLM (znanego również jako CHOPSTICK oraz Xagent), GAMEFISH i Zebrocy. SPLM stanowi główne i najbardziej selektywne narzędzie, podczas gdy Zebrocy jest wykorzystywany w atakach masowych. Według badaczy na początku 2018 r. Sofacy zaatakował przy użyciu SPLM duże organizacje komercyjne związane z obroną powietrzną w Chinach, jednocześnie implementując szerzej Zebrocy w Armenii, Turcji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Afganistanie, Mongolii, Chinach oraz Japonii.       

Produkty firmy Kaspersky Lab skutecznie wykrywają i blokują wszystkie znane ataki Sofacy.

Szczegóły dotyczące aktywności ugrupowania Sofacy w 2018 r. oraz informacje techniczne na temat ewoluujących narzędzi tego ugrupowania znajdują się na stronie https://r.kaspersky.pl/NK7ty.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Pliki komunikatu:
Pliki galerii:
Tagi: kaspersky

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 20 + 20:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Ilość nowych szkodliwych programów dla urządzeń Internetu Rzeczy wzrosła 3-krotnie w Q1 2018Ilość nowych szkodliwych programów dla urządzeń Internetu Rzeczy wzrosła 3-krotnie w Q1 2018
Prawie co trzeci incydent naruszenia bezpieczeństwa danych prowadzi do zwolnienia z pracyPrawie co trzeci incydent naruszenia bezpieczeństwa danych prowadzi do zwolnienia z pracy
Ugrupowanie przestępcze LuckyMouse wróciło i wykorzystuje kradziony certyfikatUgrupowanie przestępcze LuckyMouse wróciło i wykorzystuje kradziony certyfikat
Ponad 40% komputerów działających w sieciach przemysłowych stanowiło cel ataku w I połowie...Ponad 40% komputerów działających w sieciach przemysłowych stanowiło cel ataku w I połowie...
Wielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istniejąWielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Ilość nowych szkodliwych programów dla urządzeń Internetu Rzeczy wzrosła 3-krotnie w Q1 2018
 
Prawie co trzeci incydent naruszenia bezpieczeństwa danych prowadzi do zwolnienia z pracy
 
Ugrupowanie przestępcze LuckyMouse wróciło i wykorzystuje kradziony certyfikat
 
Ponad 40% komputerów działających w sieciach przemysłowych stanowiło cel ataku w I połowie...
 
Wielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją