Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Piątek, 24 maja 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (46169)
AGD (207)
Biznes (4810)
Budownictwo (2134)
Dom (1533)
Dziecko (1229)
Edukacja (1789)
Elektronika (890)
Film (111)
Finanse (1709)
Internet (2711)
Komputery (2249)
Książki (213)
Kulinaria (985)
Kultura i sztuka (1215)
Media (612)
Moda i Styl (998)
Motoryzacja (1145)
Muzyka (258)
Nieruchomości (1007)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2255)
Polityka (367)
Praca i kariera (966)
Prawo (924)
Reklama i PR (969)
RTV (195)
Sport (827)
Telekomunikacja (515)
Turystyka (1182)
Transport (512)
Uroda (512)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1670)
Zwierzęta (80)
Życie (1348)
Inne (2659)
Dolnośląskie (240)
Kujawsko-pomorskie (1167)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (22)
Podkarpackie (57)
Podlaskie (236)
Pomorskie (152)
Śląskie (391)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

ŚTV


Gwiazdy Mówią


Inocafe


EWIT Sp. z o.o.


ARTSMART Izabela Żylińska


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

BoMiasto i Galeria Szara zapraszają na wystawy pokazujące dramatyzm zmian klimatycznych
Dodano: 03.12.2018, godzina: 09:57
BoMiasto i Galeria Szara zapraszają na wystawy pokazujące dramatyzm zmian klimatycznych
W Katowicach ruszył Szczyt Klimatyczny COP 24 oraz równolegle Społeczny Szczyt Klimatyczny. W ramach Społecznego Szczytu Klimatycznego Stowarzyszenie BoMiasto i Galeria Szara zapraszają na wystawy Joëla van Houdta Topniejąca Zmarzlina oraz Mgła Michała Łuczaka, pokazujące dramatyzm zmian klimatycznych.

Społeczny Szczyt Klimatyczny skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców, w jego ramach odbędzie się marsz dla klimatu oraz szereg wydarzeń i spotkań. Już od poniedziałku 3 grudnia w Rondzie Sztuki oraz w Galerii Szarej, każdy będzie miał szansę obejrzeć w ramach dwóch wystaw dramatyzm zmian klimatycznych, jakie w zastraszającym tempie zachodzą w naszym środowisku. Stowarzyszenie BoMiasto oraz Galeria Szara z Katowic zapraszają na jedyne takie wydarzenia w Katowicach podczas COP24 oraz Społecznego Szczytu Klimatycznego, który rozpocznie 3 grudnia i potrwa do 14 grudnia.

- Ekspozycję będzie można zwiedzać w korytarzu zewnętrznym Ronda Sztuki przy Rondzie im. gen. Jerzego Ziętka 1 oraz w Galerii Szarej przy ulicy Misjonarzy Oblatów 4 w Katowicach – informuje Patryk Białas, prezes Stowarzyszenia BoMiasto. – Mamy nadzieję, że przez sztukę dotrzemy do ludzkiej wyobraźni. Skalę problemu doskonale pokazują zdjęcia Joëla van Houdta oraz Michała Łuczaka. Problem jest głęboki i działań nie wolno odkładać „na potem”. Zmiany muszą nastąpić natychmiast, nie mamy więcej czasu! Naukowcy uważają, że za chwile na podjęcie jakichkolwiek działań będzie już za późno - dodaje.

Naukowcy alarmują, że w obliczu globalnego ocieplenia, musimy zmierzyć się z nieodwracalnym zagrożeniem. Wraz ze wzrostem temperatury naszej planety, zmarzlina zaczyna się topić, a co za tym idzie – emitować do atmosfery gromadzony przez dziesiątki tysięcy lat dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane w tym metan. Gazy ocieplają Ziemię, co prowadzi do topnienia jeszcze większej ilości zmarzliny.

- Łatwo zatracić skalę problemu – mówi Joël van Houdt, autor fotografii prezentowanych na Rondzie Sztuki – Zdjęcia topniejących czap lodowych często kończą jako ozdoba w ładnej ramce wieszana nad kominkiem w pokoju gościnnym. Trzeba je pokazywać w przestrzeni publicznej częściej. Fotografowanie topniejącej zmarzliny jest bardzo trudne. Większość ukryta jest pod czynną warstwą gleby, która rok w rok zamarza i odmarza. Ta część gruntu, która jest nieustannie zamarznięta, może ciągnąć się setki metrów w głąb, w niektórych miejscach może mieć ponad pół miliona lat -  komentuje van Houdt.

Od dziecka mieszkający w Katowicach fotograf Michał Łuczak, którego prace będzie można podziwiać w Galerii Szarej pokazuje natomiast, że wraz ze sporym ograniczeniem przemysłu ciężkiego w Polsce, tylko pozornie zniknął problem zanieczyszczenia powietrza. Temat przestał funkcjonować w debacie publicznej pod koniec lat dziewięćdziesiątych i przez ponad dekadę wszyscy zapomnieli, czym oddychamy.

- Autor zdjęć chce pokazać, że ostatnie lata są świadectwem zwiększania się świadomości w społeczeństwie. Z drugiej strony, mimo iż dym pochodzący z niskiej emisji ma swoje kolory i zapachy, nie oznacza to, że jego obecności jest dla wszystkich oczywista. Zanieczyszczone powietrze nie jest i nigdy nie było tylko winą zakładów przemysłowych. Sami je produkujemy, sami też możemy coś z tym zrobić – dodaje Patryk Białas.

Wystawa prezentowana w Galerii Szarej jest częścią większej koncepcji artystycznej realizowanej od 2015 roku przez Michała Łuczaka. Do tej pory zrealizowano dwie wystawy pokazujące poszczególne etapy pracy nad tym projektem: Wydobycie prezentowane w Galerii RE MOCAK (2018 r.) oraz Doświadczanie punktów. Nowy krajobraz Śląski wystawa zbiorowa pokazywana w Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach (2018 r.). Podstawowym celem projektu jest zmierzenie się z węglem - surowcem, który ukształtował w sensie dosłownym i kulturowym Górny Śląsk, ale jest też jego przekleństwem. Autor w swoich pracach pokazuje różne wątki opierające się na konsekwencjach związanych z wydobyciem tego surowca.

- Sytuacja jest bardzo poważna. Autorzy zdjęć dobitnie pokazują, że nie wolno nam bagatelizować sytuacji. Wszyscy powinniśmy się przyczynić do zwiększania świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska – mówi Łukasz Dziedzic. – Wystawę prac autorstwa holendra Joëla van Houdta będzie można oglądać od 3 grudnia do 15 stycznia 2019 r., natomiast Michała Łuczaka od 3 do 22 grudnia br. Serdecznie zapraszamy.

10 grudnia 2018 r. o godzinie 10:00, nastąpi oficjalne otwarcie wystawy fotografii Joëla van Houdta, które poprowadzi Olga Kostrzewska-Cichoń. Serdecznie zapraszamy.

Projekt został sfinansowany z European Climate Initiative (EUKI). EUKI jest instrumentem finansowania projektu przez Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMU). Nadrzędnym celem EUKI jest wspieranie współpracy w zakresie klimatu w Unii Europejskiej w celu łagodzenia emisji gazów cieplarnianych. Czyni to poprzez wzmocnienie dialogu i współpracy transgranicznej, a także wymianę wiedzy i doświadczeń. Informacje i poglądy przedstawione w niniejszym artykule pochodzą od autora i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalną opinię Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego.

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 10 + 12:


 

O AUTORZE
  
BoMiasto
www.bomiasto.pl

Firma

Open-Mind
Agencja PR
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
W Katowicach wyrośnie Drzewo KlimatyczneW Katowicach wyrośnie Drzewo Klimatyczne
Manifest „Zielona przyszłość Śląska” Manifest „Zielona przyszłość Śląska”
W Katowicach oficjalne otwarcie wystawy pokazującej dramatyzm zmian klimatycznych W Katowicach oficjalne otwarcie wystawy pokazującej dramatyzm zmian klimatycznych
W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce - warsztaty przed COP24W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce - warsztaty przed COP24
Społeczny Szczyt Klimatyczny równolegle z COP 24 w KatowicachSpołeczny Szczyt Klimatyczny równolegle z COP 24 w Katowicach
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
W Katowicach wyrośnie Drzewo Klimatyczne
 
Manifest „Zielona przyszłość Śląska”
 
W Katowicach oficjalne otwarcie wystawy pokazującej dramatyzm zmian klimatycznych
 
W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce - warsztaty przed COP24
 
Społeczny Szczyt Klimatyczny równolegle z COP 24 w Katowicach