Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Sobota, 26 września 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47474)
AGD (207)
Biznes (4974)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1249)
Edukacja (1820)
Elektronika (968)
Film (119)
Finanse (1787)
Internet (2974)
Komputery (2471)
Książki (216)
Kulinaria (990)
Kultura i sztuka (1223)
Media (615)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1167)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1011)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2435)
Polityka (369)
Praca i kariera (978)
Prawo (930)
Reklama i PR (978)
RTV (196)
Sport (840)
Telekomunikacja (526)
Turystyka (1198)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1694)
Zwierzęta (83)
Życie (1399)
Inne (2669)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

LodzDeLuxe


turystyka.wp.pl


Kurier Brzeski


Magazyn Motoryzacyjny


PPR.PL


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Czy utrata kluczyków zawsze oznacza brak odszkodowania?
Dodano: 09.12.2015, godzina: 21:08
Czy utrata kluczyków zawsze oznacza brak odszkodowania?
Firmy ubezpieczeniowe nie są zbyt chętne do wypłaty odszkodowań. Warto znać swoje prawa, i wiedzieć w jakich sytuacjach należy nam się odszkodowanie. Pamiętajmy, że utrata kluczyków nie zawsze jest jednoznaczna z brakiem rekompensaty. Prawo w Polsce w takich sytuacja zawsze staje po stronie kierowcy, oczywiście gdy kradzież nie była wynikiem rażącego zaniedbania.

Czy to na pewno awaria?

Złodzieje znają wiele sztuczek, jak wybawić kierowcę z samochodu. Najpopularniejsze z nich to tak zwane na „awarię”, zarówno kierowcy jak i oszusta. Złodzieje przykładowo sygnalizują kierowcy, że złapał „kapcia”, gdy ofiara wysiada w pośpiechu, zostawiając kluczyki w stacyjce, oszuści błyskawicznie zajmują jego miejsce i odjeżdżają, Jest wiele podobnych sposobów np. na „butelkę”, gdy złodzieje wkładają plastikową butelkę pomiędzy oponę, a nadkole. Ta przy próbie ruszenia powoduję hałas mogący świadczyć o poważnej awarii, i wybawić kierowcę z pojazdu.

Na szczęście w tego typu sytuacjach sąd najczęściej orzeka tzw „kradzież zuchwałą”, nie obarczając winą kierowcy. Dzięki temu nawet gdy w takiej sytuacji ubezpieczyciel nadal domaga się kompletu kluczyków, jest zobowiązany wypłacić pełne odszkodowanie AC.

Co jeśli znikną nam kluczki?

W przypadku kradzieży kluczyków, zarówno w domu jak i z kieszeni kierowcy sytuacja wygląda podobnie jak w przypadków „awarii”. Podobnie też jest w sytuacji kiedy ktoś ukradnie nam samochód w trakcie wjazdu do bramy lub garażu. Także pozostajemy bez winy gdyż oddalenie się na niewielką odległość od pojazdu jest traktowane w kategorii sprawowania dozoru osobistego. Inną sytuacją jest kradzież kieszonkowa, gdy złodziej w chwili nieuwagi wyciąga nam kluczyki z kieszeni, torebki, plecaka, W takich sytuacjach także musimy pamiętać, że prawo jest po naszej stronie, a trzymanie kluczy i dokumentów w kieszeni jest formą ich zabezpieczenia co oznacza, że odszkodowanie dostać musimy. Inne sytuacje w których prawo nas chroni to np. napad, gdy ktoś silą zmusza nas do opuszczenia (oddania) pojazdu.

Kiedy odszkodowania nie dostaniemy?

Niestety w sytuacji gdy zgubimy klucze lub dokumenty, a ktoś na naszej nieuwadze skorzysta, możemy o odszkodowaniu zapomnieć. Dużo zależy też od naszej umowy z ubezpieczycielem, przykładem mogą być parkingi niestrzeżone. Jeśli podpisaliśmy umowę w której było zastrzeżone, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za kradzieże dokonane na parkingach niestrzeżonych, a spotka nas to przykre zdarzenie, nasze szanse na odzyskanie odszkodowania niestety są znikome. Pamiętajmy aby wnikliwie czytać umowy i unikać niekorzystnych dla nas zapisów.

Nie dajmy się oszukać

Specyficzną formą kradzieży jest tzw przywłaszczenie. Przykładowo, mamy do czynienia z nieuczciwym mechanikiem, lub pracownikiem komisu, któremu powierzamy samochód wraz z kluczykami. Zaufaliśmy, fachowcowi na słowo i po samochodzie nie został nawet ślad. Co dalej? Niestety ale jeśli w umowie z ubezpieczycielem był zapis odnoszący się do pojazdów pozostawionych w komisie nie mamy większych szans na odszkodowanie, jeśli zapisu nie było może być różnie. Podobna sytuacja dotyczy także znajomych lub pracowników, gdy dobrowolnie użyczamy kluczy wraz z pojazdem, ale pojazd nie wraca musimy liczyć się z problemami. Jednak często w takich sytuacjach koniec końców odszkodowanie zostaje nam wypłacone.

Podsumowując, po pierwsze zachowajmy ostrożność, nawet w niespodziewanych sytuacjach miejmy głowę na karku, po drugie pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. I po trzecie czytajmy umowy, bądźmy świadomi swoich praw, bo jak mawiają nieznajomość prawa szkodzi.

Artykuł napisany we współpracy z firmą fabrykaodszkodowan.com.pl - działającą w Katowicach i Gliwicach! Zapraszamy do kontaktu!

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 4 + 3:


 

O AUTORZE
  
SemAge
semage.pl

Firma

SemAge
Biuro prasowe
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
5 pomysłów na wieczór kawalerski5 pomysłów na wieczór kawalerski
Masz dość siedzenia 8 godzin dziennie? Spróbuj biurka do pracy na stojącoMasz dość siedzenia 8 godzin dziennie? Spróbuj biurka do pracy na stojąco
Rozpoczynasz studia na AWF? Pomyśl o karierze trenera personalnego Rozpoczynasz studia na AWF? Pomyśl o karierze trenera personalnego
Trener personalny – przywilej czy konieczność?Trener personalny – przywilej czy konieczność?
Notatek.pl – czy to naprawdę działa?Notatek.pl – czy to naprawdę działa?
 
Zobacz wszystkie »