Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Wtorek, 25 czerwca 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (46291)
AGD (207)
Biznes (4826)
Budownictwo (2134)
Dom (1535)
Dziecko (1233)
Edukacja (1793)
Elektronika (894)
Film (112)
Finanse (1716)
Internet (2722)
Komputery (2263)
Książki (215)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1218)
Media (612)
Moda i Styl (999)
Motoryzacja (1152)
Muzyka (259)
Nieruchomości (1007)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2267)
Polityka (367)
Praca i kariera (966)
Prawo (924)
Reklama i PR (969)
RTV (195)
Sport (829)
Telekomunikacja (515)
Turystyka (1185)
Transport (512)
Uroda (512)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1676)
Zwierzęta (80)
Życie (1355)
Inne (2659)
Dolnośląskie (241)
Kujawsko-pomorskie (1173)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (392)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Real Estate Monitor


CBCK


Rynek Informacji


Royal Audit


Radio Travel


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Telewizja cyfrowa i co dalej? Konferencja „Cyfrowa Polska dla wszystkich”
Dodano: 09.04.2013, godzina: 16:08
Telewizja cyfrowa i co dalej? Konferencja „Cyfrowa Polska dla wszystkich”
Przyszłość radia i telewizji cyfrowej, dostępność mediów dla osób z dysfunkcjami i telewizja hybrydowa to niektóre z tematów poruszanych w czasie konferencji „Cyfrowa Polska dla wszystkich”, która odbyła się w dniach 5-7 kwietnia 2013 r. Organizatorami były Międzynarodowe Targi Poznańskie i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

  - Jesteśmy w trakcie cyfryzacji i dużo przed nami jeszcze spraw do rozwiązania, zarówno ekonomicznych jak i prawnych. Podczas tej konferencji postaramy się spojrzeć szerzej na cyfryzację mediów, jakie modele ekonomiczne są tworzone oraz jakie są niebezpieczeństwa i co można zrobić, by ich uniknąć - powiedział podczas otwarcia konferencji Cyfrowa Polska dla wszystkich Jan Dworak, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Konferencja rozpoczęła się sesją poświęconą dostępności telewizji cyfrowej dla osób niepełnosprawnych, prowadzoną przez eksperta KRRiT Krystynę Rosłan-Kuhn. Głównym prelegentem sesji był Peter Olaf Looms (Dania), przewodniczący Grupy celowej ITU-T: FG Audiovisual Media Accesibility, który przedstawił stan dostępności telewizji dla osób z dysfunkcjami w Europie oraz główne wyzwania, stojące także przed Polską. W Danii ponad połowa społeczeństwa, która jest w wieku powyżej 60 lat nigdy nie weszła do Internetu. Dla tych osób telewizja jest więc bardzo ważnym medium. Ale zwiększenie dostępności opłaca się także nadawcom, wzrasta bowiem satysfakcja klientów z przekazów telewizyjnych. A to ma przełożenie na rynek reklamy. Dostępność telewizji to jednak proces, w który zaangażowane muszą być wszystkie zainteresowane strony, podkreślił Looms.

Aktywność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tym zakresie przedstawiła ekspert w Departamencie Strategii Biura KRRiT, Ewa Murawska-Najmiec. W szczególności są to działania monitorujące wypełnianie obowiązków nadawców, jakie nakłada na nich ustawa o radiofonii i telewizji (obowiązek zapewniania dostępności programu na poziomie co najmniej 10% kwartalnego czasu nadawania, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży). Ponadto KRRiT była współorganizatorem lub uczestnikiem spotkań i konferencji dotyczących dostępności mediów (m.in. Forum Debaty Publicznej „Rola telewizji w przełamywaniu barier” z udziałem Prezydenta RP, spotkanie z nadawcami zrzeszonymi w KIGEiT, warsztaty Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni (FDC) czy Forum „Kultura bez barier”). KRRiT przeprowadziła także konsultacje publiczne ws. udostępniania programów telewizyjnych osobom z niepełnosprawnością sensoryczną oraz osobom w podeszłym wieku, a także była gospodarzem grupy roboczej z udziałem przedstawicieli FDC i nadawców telewizyjnych.

W 2012 r. KRRiT otrzymała nagrodę Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni za wkład w dostępność mediów dla osób niepełnosprawnych.

Nie zabrakło też głosów środowisk osób niepełnosprawnych reprezentowanych przez Polski Związek Głuchych oraz Fundację Kultury Bez Barier.

Co po wdrożeniu DVB-T?

Drugą sesję pod tytułem „Ostatni etap wdrażania DVB-T w Polsce i co dalej” otworzyło wystąpienie Przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka, w której przedstawił on perspektywy rozwoju telewizji cyfrowej. – W 2014 roku zakończymy pierwszy etap cyfryzacji. Co dalej? Przed nami albo budowa dwóch multipleksów albo decyzja, że nie będzie się ich budowało. Krajowa Rada stoi na stanowisku, że możliwości nadawania naziemnego telewizji trzeba dalej wykorzystywać – podkreślił Dworak. Dodał też, że jeśli zapadną decyzje o przeznaczeniu częstotliwości zwolnionych przez naziemną telewizję analogową na rozwój naziemnej telewizji cyfrowej, wtedy trzeba będzie uzgodnić sposób zagospodarowania nowych multipleksów. - Uważamy, że ten rodzaj nadawania (nadawanie naziemne cyfrowe – przyp.) ma przed sobą przewidywaną przyszłość – podkreślił Przewodniczący KRRiT.

Także zdaniem Dariusza Gumbrychta, analityka z firmy badawczej Nielsen, naziemny odbiór telewizji będzie zyskiwał na znaczeniu w skutek cyfryzacji. Już teraz 29,5 proc gospodarstw domowych (4 mln 131 tys. odbiorców, dane za rok 2012) posiada w Polsce jedynie dostęp do sygnału naziemnego.

Piotr Siemieniec, dyrektor Biura Usług Radiowych i Telewizyjnych operatora multipleksów, firmy EmiTel przedstawił stan uruchamiania stacji nadawczych i doświetlających. Rozmawiano też o problemie Dywidendy Cyfrowej 2 (pozostałe po wyłączeniu telewizji analogowej częstotliwości) wskazując, że powinna być ona przeznaczona na rozwój telewizji cyfrowej.

Cyfrowa przyszłość

Drugi dzień konferencji poświęcony był przyszłości telewizji i radia. Pierwsza sesja poświęcona została możliwościom, jakie niesie ze sobą telewizja cyfrowa, o czym przekonywał miedzy innymi z-ca dyrektora Ośrodka TVP Technologie, Marcin Dąbrowski. Dyskutowano o telewizji hybrydowej, łączącej przekaz telewizyjny z treściami dostępnymi przez sieć Internet. Krzysztof Matlak z Ośrodka TVP Technologie przedstawił studium Regionalnego Systemu Ostrzegania, które wdrożone już w województwie lubuskim ostrzega widzów za pomocą komunikatów tekstowych o zagrożeniach.

W drugiej sesji zatytułowanej „Teraz radio” przedstawiono różne aspekty cyfryzacji radia. Niemiecką drogę cyfryzacji radia przedstawił Michael Reichert z Future Radio Project, SWR. Swoimi planami podzieliło się też Polskie Radio, będące liderem cyfryzacji w Polsce. Zaprezentowano działanie radia cyfrowego oraz omówiono możliwości, jakie niesie ze sobą. – Wartość dodana to powiększona oferta radiowa. Uruchomienie radiowych multipleksów cyfrowych pozwoli na umieszczenie na nich w skali kraju dodatkowych kilkudziesięciu kanałów – tłumaczył Paweł Mathia, naczelny inżynier Polskiego Radia S.A. Radio cyfrowe to też nowe funkcjonalności. – Możliwości funkcjonalne radia cyfrowego to dodatkowe informacje multimedialne, przesyłane razem z sygnałem, jakość dźwięku porównywalna jest z płytą CD.

Dzień trzeci poświęcony został w całości prawnym aspektom związanym z cyfryzacją i odbiorem mediów w ogóle. Przedstawiono europejskie modele opłat prawno-autorskich oraz problem dozwolonego użytku, szczególnie istotny w dyskusji o prawach autorskich w Internecie.

Równolegle do konferencji, w ramach Poznań Media Expo 2013 odbyły się warsztaty szkoleniowe dla deweloperów, projektantów i instalatorów „Telekomunikacyjna [email protected] w budynkach wielorodzinnych”. Główny nacisk prowadzący położyli na zmiany, jakie nastąpiły w skutek nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Omówiono charakterystykę techniczną instalacji telekomunikacyjnej w budynku oraz zaprezentowano przykłady prawidłowo wykonanych instalacji teletechnicznych.

Targi i nagrody

Przez cały czas trwania targów, swoje produkty i usługi prezentowali przedstawiciele branży nadawców, operatorów oraz producentów.

Wręczono też doroczne nagrody Poznań Media Expo.

Nagrodę Cyfrowy Super Produkt 2013 otrzymały produkty:

 • wzmacniacz liniowy HD-COR 20HD / 5V firmy Corab Sp. z o.o.
 • system dystrybucji sygnałów TV SAT w obudowach dostosowanych do montażu w stojakach 19'' firmy Diomar Sp. z o.o.
 • Ferguson Ariva T650i firmy Ferguson Sp. z o.o.
 • SAF 7HD firmy Fracarro Polska Sp. z o.o.
 • Tuner WIWA HD 102 MEMO FULL HD & MEDIA PLAYER firmy Kation Sp. z o.o. S.K.A.
 • Dekoder DiGYBOXX HD firmy TechniSat Digital Sp. z o.o.

Wyróżnienia Cyfrowy Super Produkt 2013 otrzymały produkty:

 • odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej COMSAT TE 1050 HD za funkcję Multiview firmy COMSAT sp. z o.o. sp.k.
 • Multiswitch Spaun SMS 51208 NF za funkcję oszczędzania energii - tryb standy firmy ELPIO Sp. z o.o.

Statuetkę Super Partner Poznań Media Expo 2013 otrzymały firmy:

 • Diomar
 • Corab
 • Ferguson
 • Technisat

oraz

 • Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej

Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich 2013 nagrodzono następujące produkty:

 • Stacja czołowa Chameleon - jednolite rozwiązania sprzętowe WISI COMMUNICATIONS GmbH & Co. KG, Niemcy - Zgłaszający: DIOMAR sp. z o.o., Warszawa
 • FiDex - usługa dostępu do platformy Zarządzanego Transferu Plików - EmiTel sp. z o.o., Kraków
 • TVP Stream - Telewizja Polska S.A., Warszawa
 • Tuner WIWA HD 95 MEMO CONTROL FULL HD & MEDIA PLAYER HD - KATION sp. z o.o. S.K.A., Warszawa
 • Antena satelitarna COR 900 SA - CORAB sp. z o.o., Olsztyn
 • FERGUSON ARIVA T650i - FERGUSON sp. z o.o., Poznań

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 16 + 8:


 

O AUTORZE
  
KRRiT
www.krrit.gov.pl

Firma

KRRiT
Biuro prasowe
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Wizerunek kobiet w audycjach typu reality showWizerunek kobiet w audycjach typu reality show
Oferta ósmego multipleksu - wyniki konsultacjiOferta ósmego multipleksu - wyniki konsultacji
Pozytywny wizerunek osób starszych i niepełnosprawnych w programach telewizyjnychPozytywny wizerunek osób starszych i niepełnosprawnych w programach telewizyjnych
Uwaga na fałszywe wezwania!Uwaga na fałszywe wezwania!
KRRiT przyznała koncesje Telewizji Polskiej i Fundacji Lux VeritatisKRRiT przyznała koncesje Telewizji Polskiej i Fundacji Lux Veritatis
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Credit Agricole i nc+ proponują wspólne korzyści dla klientów
 
Polska Cyfrowa - Kalendarium
 
V etap cyfryzacji telewizji naziemnej
 
IV etap cyfryzacji telewizji naziemnej
 
Firmy będą kontrolowane bez zapowiedzi