Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Czwartek, 12 grudnia 2019
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (46927)
AGD (207)
Biznes (4893)
Budownictwo (2136)
Dom (1538)
Dziecko (1246)
Edukacja (1805)
Elektronika (953)
Film (116)
Finanse (1746)
Internet (2861)
Komputery (2388)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1220)
Media (613)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1158)
Muzyka (263)
Nieruchomości (1008)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2346)
Polityka (368)
Praca i kariera (970)
Prawo (927)
Reklama i PR (976)
RTV (196)
Sport (836)
Telekomunikacja (522)
Turystyka (1192)
Transport (513)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1683)
Zwierzęta (82)
Życie (1369)
Inne (2662)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Echo Miasta


em24.pl


Woman - News


dom.pl, modny-dom.pl


PPE [email protected]


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Przestrzeń miejska a zieleń
Dodano: 01.03.2016, godzina: 09:17
Przestrzeń miejska a zieleń
Tereny zielone pełnią zróżnicowaną, ale zawsze ważną rolę w miejskiej przestrzeni publicznej. Przede wszystkim roślinność istotna jest z punktu widzenia biologii i estetyki, chociaż mieszkańcom kojarzy się również często z porządkiem oraz z wypoczynkiem.

We współczesnych miastach dominuje nowoczesna technologia, a także beton i szkło. Powstaje coraz więcej coraz wyższych budynków. Ta presja cywilizacyjna nie jest zbyt przyjazna dla roślinności. Jeśli jeszcze dodać do tego częsty problem z odpowiednim nawodnieniem i zasoleniem gleby, okaże się, że dbanie o zieleń w miastach nie jest wcale sprawą łatwą i tanią. Władze miejskie radzą sobie z tym wyzwaniem w różny sposób, wykorzystując na przykład donice betonowe.

Rola zieleni w miastach

Pomimo gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego, trudno wyobrazić sobie miasto bez terenów zielonych. Rola roślinności w życiu człowieka jest nieoceniona. Każdy z nas odbiera otoczenie za pośrednictwem zmysłów, a percepcja przestrzeni odbywa się głównie poprzez wzrok. Oczy pozwalają nam pozyskać najwięcej informacji, dzięki nim, dostrzegamy formy i kształty. Roślinność również przede wszystkim postrzegamy wizualnie, stąd jej ważna rola estetyczna. Zieleń wpływa na otoczenie i może kształtować przestrzeń, ale także oddziałuje pozytywnie na ludzkie samopoczucie.

Nie można jednak zapominać o roli biologicznej i ekologicznej roślin – produkują tlen i usuwają dwutlenek węgla, absorbują zanieczyszczenia powietrza, a do tego także ograniczają nieprzyjemne zapachy. W miastach pasy zieleni wykorzystywane są również do ograniczania poziomu hałasu. Tereny zielone są również schronieniem dla zwierząt, o czym także warto pamiętać.

Rośliny w publicznej przestrzeni

Zieleń miejska znajduje się pod ochroną, a dbanie o jej stan spoczywa na barkach właściciela terenu (np. gmina, miasto, zarząd dróg itd.). Zazwyczaj zarządca określonego terenu, np. miasta, korzysta z usług wyspecjalizowanych firm, które nie tylko odpowiednio pielęgnują tereny zielone, ale także zajmują się ich rozwojem i sadzeniem nowych roślin. Zapewnienie obecności zieleni w miejskiej przestrzeni to często duże wyzwanie. W miejscach, gdzie dominuje beton i szkło (przeważnie centra miast) nierzadko wykorzystuje się wykonane z różnych materiałów donice (beton architektoniczny, drewno, plastik itp.), które dodatkowo ułatwiają transport roślin do magazynów na zimę.

Ważny jest także odpowiednie dobieranie roślin do wymagającej miejskiej przestrzeni. Preferowane są sadzonki odporne na niskie temperatury, zanieczyszczone powietrze, radzące sobie skutecznie z zasoloną glebą i z okresowymi suszami.

Coraz silniejsze tendencje proekologiczne w społeczeństwie zmieniają również podejście samych włodarzy miast, którzy przywiązują coraz większą wagę do ochrony terenów zielonych i do ich rozwoju. Coraz więcej osób rozumie już, że bez roślin życie mieszkańców miast nie tylko byłoby bardziej szare, ale także mniej komfortowe. 

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 18 + 9:


 

O AUTORZE
  
Komserwis
www.komserwis.pl/pl/

Firma

PromoTraffic
Biuro prasowe