Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Czwartek, 19 lipca 2018
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (44978)
AGD (206)
Biznes (4645)
Budownictwo (2131)
Dom (1520)
Dziecko (1201)
Edukacja (1754)
Elektronika (854)
Film (107)
Finanse (1635)
Internet (2559)
Komputery (2094)
Książki (199)
Kulinaria (947)
Kultura i sztuka (1194)
Media (610)
Moda i Styl (984)
Motoryzacja (1130)
Muzyka (247)
Nieruchomości (1004)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2115)
Polityka (360)
Praca i kariera (946)
Prawo (923)
Reklama i PR (962)
RTV (192)
Sport (814)
Telekomunikacja (512)
Turystyka (1176)
Transport (503)
Uroda (510)
Wnętrze (817)
Zdrowie (1591)
Zwierzęta (79)
Życie (1298)
Inne (2644)
Dolnośląskie (238)
Kujawsko-pomorskie (1138)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (78)
Małopolskie (150)
Mazowieckie (1622)
Opolskie (22)
Podkarpackie (56)
Podlaskie (235)
Pomorskie (152)
Śląskie (379)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (98)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Sportowa Historia.PL


Wprost


OCG Sp. z o.o.


Rzecznikprasowy.pl


Kangur


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Komary. Jak sobie radzić z ukąszeniami?
Dodano: 11.08.2017, godzina: 12:19
Komary. Jak sobie radzić z ukąszeniami?
Nie ma w praktyce osoby, która nigdy nie została ukąszona przez komary. Kontakt z nimi zawsze kończy się podobnie - nieprzyjemnym uczuciem swędzenia w miejscu ukłucia. Choć polskie komary nie przenoszą poważnych chorób, to ich ugryzienia mogą być dość bolesne, a u małych dzieci i alergików nawet prowadzić do powstania utrzymującego się przez kilka dni stanu zapalnego.

Planując  pobyt wakacyjny w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza szczególnie o świcie, w godzinach popołudniowych i wieczornych  musimy liczyć się ze zwiększoną aktywnością komarów i w miarę możliwości rozsądnie zabezpieczać przed ewentualnym ukąszeniem.

Te małe, czarne stworzenia uprzykrzają spędzanie letnich chwil, niezależnie od tego czy na odpoczynek wybierzemy okolice jezior, lasów, gór czy morza. Dlatego w wielu miejscowościach wypoczynkowych często stosowane jest cykliczne odkomarzanie. Warto więc wybrać miejsce, gdzie prowadzone są właśnie takie prewencyjne działania.

- Skuteczną ochronę stanowią moskitiery montowane w oknach  lub umieszczane nad łóżkiem. Do znanych  sposobów odstraszających te owady należą również naturalne substancje zapachowe wydzielane przez takie rośliny jak: geranium, komarnica, pelargonia, bazylia lub stosowanie repelentów chemicznych w formie sprayów, wkładów elektrycznych czy świec zapachowych – wylicza doktor Irena Białokoz-Kalinowska, alergolog z Centrum Medycznego Medicover w Białymstoku i podkreśla, że przed zastosowaniem  chemicznego odstraszacza komarów zawsze należy  dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu i bezwzględnie przestrzegać opisanych w niej zasad stosowania.

Dzieci a chemiczne preparaty

Specjalista radzi, by szczególną ostrożność zachować podczas stosowania sztucznych preparatów szczególnie u dzieci.

- Żaden spray nie może być aplikowany na skórę noworodków. Jest to kategorycznie zakazane aż do ukończenia 2. miesiąca życia. Ochrona w tym czasie polega tylko i wyłącznie na stosowaniu moskitier. Z kolei preparatów zawierających olejek eukaliptusa cytrynowego nie należy stosować u dzieci przed trzecim rokiem życia– informuje specjalista z Medicover Białystok.

- Nie powinno się rozpylać preparatu bezpośrednio na skórę dziecka. Najpierw trzeba nanieść jego niewielką ilość na własną dłoń a następnie rozetrzeć na nieosłoniętej ubraniem skórze malucha.

Również w przypadku dorosłych wszystkie preparaty w sprayu powinny być stosowane wyłącznie na odsłoniętą skórę i/lub na ubranie. Nie powinno się ich rozpylać pod osłoniętymi częściami ciała. Warto też ostrożnie podchodzić do aplikowania środków bezpośrednio na twarz.  Należy rozpylić jego niewielką ilość na dłoni  a następnie rozprowadzić na skórze, uważając przy tym aby substancja nie dostała się do oczu i ust. Nie jest też wskazane stosowanie preparatów w miejscach skaleczonej lub podrażnionej skóry. Nie powinno się też ich rozpylać w pomieszczeniach zamkniętych.

- Odzież w ciemnych kolorach  zwiększa ryzyko ugryzienia, gdyż cechuje się najmniejszym poziomem odbijania promieni słonecznych, to zaś sprawia, że szybko się nagrzewa. Pot zaś jest czynnikiem wyjątkowo przyciągającym komary. Chociaż owady gryzą również przez ubranie, jednak jasna odzież, długie rękawy i spodnie mogą zminimalizować to ryzyko – mówi specjalistka z Medicover.

Dlaczego bąble swędzą?

Po przekłuciu skóry przez samicę komara wraz z jej śliną dostają się do naszego organizmu substancje wywołujące odczyn zapalny z towarzyszącym  mu nieprzyjemnym świądem. Na skórze pojawia się wówczas obrzęk, zaczerwienienie i uczucie pieczenia.

- Jeżeli  skóra zostanie rozdrapana to rana może zostać zainfekowana i  spowodować objawy ogólne, np. gorączkę. Dlatego, choć to trudne – zwłaszcza w przypadku dzieci - bardzo istotne jest, aby nie dopuszczać do rozdrapania śladu po ukąszeniu poprzez skuteczne i szybkie zwalczanie świądu – mówi dr Irena Białokoz-Kalinowska

Pierwsza pomoc? Cebula

Pierwsza pomoc po ukąszeniu polega na zdezynfekowaniu skóry.  Sprawdzonym, domowym sposobem może być skropienie zranionego miejsca sokiem z cebuli lub przyłożenie jej krążka. Cebula ma działanie przeciwzapalne i odkażające. Następnie należy miejscowo zastosować preparat apteczny łagodzący obrzęk i świąd. Zalecane jest również przyjęcie preparatu wapnia. Może to zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznej. W przypadku utrzymywania się odczynu zapalnego  z towarzyszącym narastaniem obrzęku, pojawieniem się gorączki, złego samopoczucia  lub objawów wtórnego zakażenia, konieczna jest szybka konsultacja lekarska. 

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 4 + 4:


 

O AUTORZE
  
Medicover
www.medicover.pl

Firma

Agencja Publicum
Agencja PR
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Zapalenie opon mózgowych. Co trzeba o nim wiedzieć?Zapalenie opon mózgowych. Co trzeba o nim wiedzieć?
Lato z kleszczamiLato z kleszczami
Ciąża a niedoczynność tarczycyCiąża a niedoczynność tarczycy
Choroba Hashimoto a dieta bezglutenowaChoroba Hashimoto a dieta bezglutenowa
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Dietetyczne barbecue - czyli jak grillować smacznie i zdrowo?
 
Płaski brzuch zaczyna się na treningu i na talerzu
 
Laserowe półkolonie. Jedyna taka oferta w mieście
 
Za czerwony pasek lody za złotówkę
 
Lodziarski „belmondziak”