Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Wtorek, 18 lutego 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47041)
AGD (207)
Biznes (4910)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1246)
Edukacja (1808)
Elektronika (956)
Film (118)
Finanse (1754)
Internet (2885)
Komputery (2404)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1220)
Media (614)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1159)
Muzyka (265)
Nieruchomości (1008)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2366)
Polityka (368)
Praca i kariera (970)
Prawo (927)
Reklama i PR (976)
RTV (196)
Sport (837)
Telekomunikacja (523)
Turystyka (1194)
Transport (513)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1685)
Zwierzęta (82)
Życie (1378)
Inne (2663)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1623)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (100)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Drewno.pl


Portal Kosmetyczny


hej.mielec.pl


ekoenergia 24


Budopedia.pl


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Żółtaczka u noworodka spowodowana zespołem Gilberta?
Dodano: 01.10.2018, godzina: 12:44
Żółtaczka u noworodka spowodowana zespołem Gilberta?
Żółtaczka noworodkowa jest naturalnym procesem. Dotyczy ok. 60% donoszonych noworodków i ok. 80% wcześniaków. Występuje, ponieważ organizm niemowlaka wytwarza 2 razy więcej bilirubiny niż dorosłego. U zdrowego dziecka zażółcenie skóry ustępuje zwykle po ok. 7 dniach [1]. Bywa jednak, że żółtaczka utrzymuje się 21 dni! Dotyczy to głównie dzieci z zespołem Gilberta.

Dlaczego zespół Gilberta wywołuje żółtaczkę?

Przyczyną żółtaczki jest nagromadzenie bilirubiny we krwi, czyli barwnika żółciowego powstałego po rozpadzie erytrocytów [1]. Na początku jest to tzw. wolna bilirubina (niesprzężona). W takiej postaci organizm nie potrafi jej wydalić. Aby tak się stało wolna bilirubina musi przejść do wątroby i w niej połączyć się z innym składnikiem – kwasem glukuronowym. Dopiero wówczas przekształca się w bilirubinę sprzężoną, której organizm pozbywa się wraz z kałem i z moczem. W sam mechanizm przekształcania wolnej bilirubiny w bilirubinę sprzężoną zaangażowany jest enzym UGT.

Zespół Gilberta prowadzi jednak do spadku aktywności tego enzymu. W efekcie wolna bilirubina nie przekształca się w sprzężoną i nie może zostać wydalona. Kumuluje się więc najpierw we krwi, a następnie przedostaje do skóry i gałek ocznych, powodując ich zażółcenie. Przyczyną zaburzonego metabolizmu bilirubiny i za tym idzie występowania patologicznej żółtaczki noworodkowej jest mutacja genu UGT1A1. Statystycznie występuje ona u 1 na 20 osób [2], a więc dotyczy całkiem sporej części naszego społeczeństwa.

Zespół Gilberta - choroba może przez wiele lat pozostawać ukryciu

Po ustąpieniu żółtaczki noworodkowej zespół Gilberta może nawet przez wiele lat nie dawać o sobie znać – aż do momentu ponownego uaktywnienia się choroby. Może to nastąpić we wczesnym dzieciństwie, w okresie dojrzewania albo dopiero w dorosłości (2-3 dekadzie życia). Zespół Gilberta u każdego będzie wyglądał trochę inaczej. Oprócz podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi i okresowych żółtaczek mogą pojawić się nudności, bóle brzucha, osłabienie i objawy grypopodobne oraz nerwica.

Zespół Gilberta najlepiej zdiagnozować przy pomocy badania DNA

Za pomocą testu genetycznego można w 100% wykluczyć chorobę albo ostatecznie ją potwierdzić. Celem testu jest wykrycie mutacji w genie UGT1A1 odpowiedzialnej za toksyczne gromadzenie się bilirubiny. Warto dodać, że badania DNA mają tę przewagę nad badaniami krwi, że nigdy nie dają fałszywego wyniku. Ani alkohol, ani dieta, ani zażywane leki czy nawet przebyte choroby nie będą miały wpływu na końcowy rezultat. Ponieważ geny nie ulegają zmianom w ciągu życia, raz wykonanego badania nie trzeba już potem nigdy powtarzać – wynik na zawsze pozostanie aktualny.

Przy zespole Gilberta najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do nagłego wzrostu bilirubiny we krwi. W tym celu należy unikać wszelkich czynników, które ją podnoszą, a więc m.in.:

  • nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • stresu,
  • głodówek,
  • spożycia alkoholu,
  • częstych infekcji.

Diagnostyka zespołu Gilberta jest więc bardzo ważna, ponieważ dzięki niej chory ma szansę wdrożyć odpowiednie postępowanie i tym samym uniknąć w przyszłości powikłań takich jak kamica żółciowa czy rak piersi. Warto dodać, że mutacja genu UGT1A1 zaburza nie tylko metabolizm bilirubiny w organizmie, ale też przemianę kilku grup leków, m.in. leków przeciwbólowych, na obniżenie cholesterolu, niektórych leków przeciwnowotworowych i anestetyków. W tym przypadku, aby leki te były bezpieczne, niezbędne jest ich właściwe dawkowanie. Wiedza o zespole Gilberta będzie więc szalenie ważna na wypadek konieczności przeprowadzenia operacji czy zażycia jakiegoś leku.

Źródła:

[1] A. Wasiluk, A. Polewko, A. Ozimirski, Współczesna diagnostyka i leczenie żółtaczek u noworodków i niemowląt, „Diagnostyka Laboratoryjna” 2012, vol. 48, nr 4, s. 405-411.

[2] I. Jankowska, Żółtaczka ze zwiększonym stężeniem bilirubiny całkowitej i pośredniej u 14-let­niego chłopca – choroba wątroby czy defekt kosmetyczny?, „Pediatria po Dyplomie” 2012;16 (2) s. 83–85.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl/
Zdjęcie: © Anawat Sudchanham/123rf.com 

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 20 + 15:


 

O AUTORZE
  
testDNA
www.testdna.pl

Firma

Barbara Prokurat
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Certyfikat GEDNAP 56 i 57 dla testDNA Laboratorium Sp. z o.o.Certyfikat GEDNAP 56 i 57 dla testDNA Laboratorium Sp. z o.o.
testDNA Laboratorium Sp. z o.o. wprowadza do swojej oferty testy na ojcostwo na 34 markerach DNAtestDNA Laboratorium Sp. z o.o. wprowadza do swojej oferty testy na ojcostwo na 34 markerach DNA
testDNA Laboratorium Sp. z o.o. już po raz czwarty przeszło audyt Polskiego Centrum Akredytacji...testDNA Laboratorium Sp. z o.o. już po raz czwarty przeszło audyt Polskiego Centrum Akredytacji...
Badania po poronieniu. Dlaczego zacząć od badań DNA? Jak wybrać laboratorium? Badania po poronieniu. Dlaczego zacząć od badań DNA? Jak wybrać laboratorium?
Test NIFTY pro już w Polsce! Test NIFTY pro już w Polsce!
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Zauważyłeś u siebie zażółcenie skóry lub oczu? To może być zespół Gilberta!