Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Sobota, 27 listopada 2021
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47951)
AGD (207)
Biznes (5048)
Budownictwo (2140)
Dom (1539)
Dziecko (1256)
Edukacja (1830)
Elektronika (983)
Film (121)
Finanse (1833)
Internet (3055)
Komputery (2529)
Książki (216)
Kulinaria (990)
Kultura i sztuka (1226)
Media (616)
Moda i Styl (1005)
Motoryzacja (1172)
Muzyka (270)
Nieruchomości (1013)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2512)
Polityka (370)
Praca i kariera (994)
Prawo (941)
Reklama i PR (979)
RTV (196)
Sport (841)
Telekomunikacja (528)
Turystyka (1202)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1709)
Zwierzęta (83)
Życie (1426)
Inne (2678)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (102)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

infoklik Sp. z o.o.


Kangur


MotoFocus


Tanie-Loty.pl


Rynek Informacji


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Rok 2014 – nie będzie pieniędzy ale będzie czas
Dodano: 23.10.2013, godzina: 12:46
Rok 2014 – nie będzie pieniędzy ale będzie czas
W przyszłym roku nie będzie pieniędzy na wdrażanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, ale będzie czas na to, aby nad nimi pracować – mówił podczas IX Forum Rynku Zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, parlamentarzystów, wybitnych postaci polskiej medycyny i menedżerów placówek medycznych zakończy się...

Podczas otwierającej IX Forum Rynku Zdrowia sesji „Polityka zdrowotna – coraz więcej wyzwań" wiceminister Sławomir Neumann podsumował obecne prace resortu. Przypomniał, że na podpis prezydenta czeka ustawa umożliwiająca w przyszłym roku aneksowanie przez NFZ umów ze świadczeniodawcami zamiast przeprowadzania konkursów.

– To nie jest rozwiązanie idealne, ale w przyszłym roku pieniędzy w budżecie NFZ będzie realnie mniej, a trzeba zadbać o bezpieczeństwo pacjentów – mówił Neumann. Poinformował też, że w resorcie trwają prace nad ustawą o decentralizacji NFZ. Przygotowuje się mapy potrzeb zdrowotnych, które umożliwią lepsze wykorzystanie pieniędzy m.in. z Unii Europejskiej na inwestycje w ochronę zdrowia.

Sławomir Neumann zapowiedział także rozpoczęcie prac nad ustawą o zdrowiu publicznym oraz zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i przejście od stawki kapitacyjnej do systemu mieszanego.

Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ podsumowała ostatni rok i przypomniała, że udało się wdrożyć system eWUŚ, ponownie wycenić świadczenia pediatryczne, wprowadzić Zintegrowany Informator Pacjenta oraz przesunąć wykonywanie niektórych procedur zabiegowych z warunków szpitalnych do ambulatoriów.

– Chcemy jeszcze zwiększyć zakres procedur możliwych do wykonania w warunkach ambulatoryjnych zamiast w szpitalu – dodała. Mówiąc o planach na kolejny rok wymieniła dalsze prace nad wyceną świadczeń oraz wdrożenie nowych koszyków świadczeń.

Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, Konstanty Radziwiłł podkreślał na IX Forum Rynku Zdrowia, że resort powinien skupić się na zdrowiu publicznym i jak najszybciej przygotować projekt, by mogła zacząć się wokół niego debata publiczna. Według Radziwiłła potrzebne są także zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej tak, aby te świadczenia były powszechnie dostępne, niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos krytycznie oceniał działania Ministerstwa Zdrowia. Wbrew zapowiedziom nie udało się przyjąć regulacji o szpitalach klinicznych i sieci szpitali. W opinii posła, to efekt braku pieniędzy w budżecie resortu zdrowia. – W zamian płatnik wystąpił z pomysłem aneksowania umów. Myślę, że przyjęto to rozwiązanie po to, by świadczeniodawcy nie mogli protestować. I w ten sposób płatnik uniknął kłopotów – mówił Tomasz Latos podczas IX Forum Rynku Zdrowia. – Trzeba przekonać ministra finansów, że tak dłużej być nie może, ponieważ z powodu braku pieniędzy nie mamy ustawy o zdrowiu publicznym, o szpitalach, o dyrektywie transgranicznej.

Zdaniem posła, w sytuacji braku środków w systemie zdrowia należy bardzo rozważnie podchodzić do przekształceń szpitali. Szczególnie dotyczy to placówek klinicznych. – Niestety cały czas działamy w pośpiechu i w zbyt wąskim budżecie, dlatego posługujemy się półśrodkami, a nie dalekosiężnym planem. Jestem pełen szacunku do dyrektorów szpitali klinicznych, którzy pracują w warunkach niewystarczających kontraktów, a uczelnie nie mają pieniędzy na pokrycie strat. Pozostaje pytanie, czy komercjalizacja cokolwiek zmieni. Boję się też o szkolenia przyszłych lekarzy w warunkach skomercjalizowanego szpitala klinicznego – dodał Tomasz Latos.

Także przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Krzysztof Bukiel krytykował obecny system ochrony zdrowia. – Nasza ochrona zdrowia to kompletny chaos, dryfująca łódź, która nie dąży w żadnym konkretnym kierunku – ocenił.

Na IX Forum Rynku Zdrowia wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapowiedział, że parlament powinien w grudniu br. zająć się unijną dyrektywą o transgranicznej opiece medycznej. – Dyrektywa transgraniczna to pilne wyzwanie, jakie stoi przed nami. Mamy w tej kwestii pewne opóźnienie, ale nie jest to duży poślizg – podkreślał i jednocześnie przestrzegał przed hurraoptymizmem. – Złudne jest mówienie pacjentom, że skończą się kolejki, bo teraz będą mogli jeździć za granicę i wszystko wyleczyć. Każda złotówka, która pojedzie za granice jest złotówką z naszego budżetu, a pieniędzy jest ograniczona pula i tu się nic nie zmieni. Więc, jeżeli popłyną one do lekarzy w UE, to mniej ich będzie dla naszych placówek – zaznaczył minister.

– Wiem, że teraz prawnicy namawiają, by po 25 października niezależnie od przyjęcia dyrektywy w kraju udawać się na leczenie za granicą i deklarują, że będą walczyli o odzyskanie pieniędzy za takie świadczenia. Ja jednak namawiam, by do takiego leczenia podchodzić z dużą ostrożnością, bo może się okazać, że chory jednak takiego zwrotu nie otrzyma – dodał Sławomir Neumann.

NFZ zwróci pieniądze jedynie za to, za co płaci w Polsce. Nie będzie więc można dostać zwrotu kosztów leków, których nie ma na polskiej liście refundacyjnej, czy zabiegu, którego nie wykonuje się w polskich szpitalach. Ministerstwo Zdrowia ma w rozporządzeniu wyliczyć świadczenia wymagające osobnej zgody NFZ oraz przypadki, w których NFZ będzie mógł odmówić zgody na opłacenie leczenia za granicą.

Komentując obecną sytuację i przyszłość polskich szpitali, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zadeklarował, że w resorcie trwają obecnie prace nad projektem dotyczącym dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Do szerokich konsultacji projekt zostanie przedstawiony w styczniu.

– Nie chcę w tej chwili omawiać propozycji i mówić o ich kształcie, aby w styczniu nie tłumaczyć się dlaczego ostatecznie nie znalazły się w projekcie. Jedno będzie niezmienne – to będzie jedynie dodatkowy strumień pieniędzy dla świadczeniodawców, podstawowym płatnikiem pozostaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Założeniem jest także to, że nie będzie podziału na tych, którzy będą leczyć się za pieniądze Funduszu lub za pieniądze od ubezpieczyciela – mówił Sławomir Neumann.

Odnosząc się do oceny ustawy o działalności leczniczej wiceminister podkreślił, że z całą pewnością spowodowała ona większą odpowiedzialność samorządów za działalność szpitali i ich zadłużanie.

– 250 szpitali co prawda odnotowało ujemny wynik finansowy ale, co należy podkreślić, została zahamowana tendencja powiększanie się strat szpitali. Do 22 października do resortu wpłynęły 32 wnioski dotyczące przekształceń szpitali ze względu na warunki jakie narzuca ustawa. To mniej niż się spodziewaliśmy się, bo zakładaliśmy że tych wniosków będzie około 50. Przeznaczyliśmy 270 mln złotych na wsparcie dla przekształcanych szpitali, przy zarezerwowanych na ten cel 600 milionach – poinformował wiceminister Neumann.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, przypomniała na IX Forum Rynku Zdrowia, że dzięki przeszacowaniu procedur pediatrycznych do oddziałów szpitalnych trafiło dodatkowe 140 mln zł. Obecnie trwają prace nad doszacowaniem kolejnych procedur.

– Nową wyceną objęto zakres świadczeń pediatrycznych rekomendowany m.in. przez konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, prof. Annę Dobrzańską, a także środowisko pediatryczne oraz placówki medyczne otaczające opieką dzieci – wyjaśniła prezes.

Przy ustalaniu wyceny NFZ bazował na danych dotyczących najczęstszych procesów terapeutyczno-diagnostycznych z 18 szpitali. – Dane były zbierane ze szpitali powiatowych, gminnych, miejskich, niepublicznych, wojewódzkich, klinicznych oraz instytutów medycznych – wyjaśniała Agnieszka Pachciarz. Podawane przez lecznice koszty rzeczywiste stanowiły: amortyzacja, koszty hotelowe, diagnostyka, leki i sprzęt jednorazowego użytku oraz wynagrodzenia.

Zmiana wyceny objęła dziewięć grup świadczeń pediatrycznych, co przekłada się na około tysiąc zabiegów i procedur medycznych. Dzięki temu do oddziałów pediatrycznych w drugiej połowie roku trafiło dodatkowe 140 mln zł. – Zdajemy sobie sprawę, że to dopiero krok ku tak potrzebnym zmianom w pediatrii, dlatego teraz analizujemy kolejne grupy i tam wkrótce wprowadzone zostaną zmiany wyceny, wypracowywane wraz ze świadczeniodawcami – podkreślała prezes Pachciarz.

Na sesji poświęconej diabetologii na IX Forum Rynku Zdrowia dyskutowano m.in. o cukrzycy w Polsce, prognozach dotyczących liczby zachorowań w najbliższych latach, profilaktyce i kosztach leczenia.

Z danych epidemiologicznych wynika, iż zachorowalność na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem – choruje już co czwarty Polak po 60 roku życia i co drugi po osiemdziesiątce. – Mimo, że problem narasta, państwo niewłaściwie reaguje na zjawisko, między innymi poprzez zmniejszanie nakładów na leczenie choroby i jej powikłań – ocenił na IX Forum Rynku Zdrowia Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Zdaniem prof. Czupryniaka, jednym z powodów jest brak długookresowego spojrzenia na problem diabetologii. – Cukrzyca wymaga pilnego działania dzisiaj, efekt tych zabiegów będzie widoczny za kilka lat. Dlatego nie mieści się to w obszarze zainteresowania polityków, których „obowiązuje" kadencyjność – powiedział.

Cukrzyca poza wysokimi kosztami leczenia generuje duże koszty społeczne. Według danych przedstawionych przez Macieja Niewadę z zakładu farmakoekonomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, całkowite koszty cukrzycy szacowane są na 6 mld złotych. – Połowę tej kwoty pochłaniają koszty leczenia, drugą – koszty leczenia powikłań. Wśród tych kosztów spore wydatki generują także koszty pośrednie, około 1,7 mld złotych – powiedział na IX Forum Rynku Zdrowia.

Ocena stanu obecnego, kierunki zmian w polskiej onkologii, tendencje w epidemiologii, finansowanie leczenia onkologicznego w Polsce, polskie badania nad rakiem i wyzwania w leczeniu bólu onkologicznego były tematami, jakie poruszono podczas sesji dedykowanej onkologii.

– Mamy najgorsze wyniki leczenia nowotworów wśród krajów europejskich. Z jednej strony, wynika to z rażąco niskich środków finansowych na onkologię, z drugiej – z braku systemowej strategii leczenia onkologicznego – mówił podczas sesji poświęconej onkologii na IX Forum Rynku Zdrowia prof. Jacek Jassem, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Brak systemowej strategii opieki onkologicznej, w ocenie prof. Jassema, dotyczy zarówno rozpoznania, leczenia, jak i opieki paliatywnej i całej otoczki socjalnej nad pacjentem. – Wszystkie te elementy są porozrywane, funkcjonują oddzielnie. Często chory pozostaje sam ze swoim problemem. Kiedy zostanie postawiona mu diagnoza musi sam wybrać, gdzie będzie się leczyć, sam się zarejestrować, prosić, czekać. Nie ma tu takiego koordynatora leczenia. Tak nie powinno być – podkreślił prof. Jassem.

Fatalnie też wygląda kształcenie kadr medycznych, już na poziomie studiów. – Rozwój naukowy szwankuje, nie odnawiają się kadry, nas profesorów, jest w onkologii bardzo mało – tłumaczył prof. Jassem. Dodał również, że zawodzi profilaktyka pierwotna, jak i wtórna.

– Garstka onkologów nie weźmie odpowiedzialności za zdrowie Polaków, jeśli Polacy sami nie wezmą za siebie odpowiedzialności. Musimy Polaków wyedukować. Jednak, żeby to zrobić trzeba uruchomić mechanizmy tej edukacji – podkreślił szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Dodał także, że nie ma pieniędzy na innowacyjność, na nowe leki – chorzy czekają w kolejce na podstawowe leczenie. – Myślę, że w ramach posiadanych środków moglibyśmy leczyć onkologicznie o wiele lepiej, gdybyśmy mieli opracowaną strategię działania – podkreślił.

***

Forum Rynku Zdrowia każdego roku gromadzi ponad 1000 przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska medycznego, wybitne postaci medycyny, menedżerów placówek medycznych, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej. 

Podczas IX Forum Rynku Zdrowia, w dniach 22-23 października 2013 roku, oprócz sesji plenarnej, odbędzie się 14 dyskusji panelowych dotyczących zarówno organizacji, finansów i zarządzania w ochronie zdrowia, jak również terapii w wybranych dziedzinach medycyny.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:

http://www.rynekzdrowia.pl/

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.

W kwietniu br. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.

Załą…czniki dostą™pne są… bezpłatnie dla zarejestrowanych rzeczników, dziennikarzy i wydawców mediów (portale, wortale, blogi, fora, prasa, radio, TV) oraz Internautów niezalogowanych, o ile rzecznik prasowy, agencja PR lub biuro prasowe nie zaznaczyli inaczej.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

IMG 1

KOMENTARZE
25.04.2021, 01:33 Anonymous
Medicine information sheet. Drug Class.
generic lyrica without insurance in USA
Best what you want to know about medicament. Get information here.
11.05.2021, 04:08 Anonymous
Pills information leaflet. Short-Term Effects. can i get generic prednisone price in the USA. Best what you want to know about medicines. Get here.
19.05.2021, 17:45 Anonymous

Medicines information for patients. Generic Name.
where to get generic keflex without dr prescription in Canada
Some about medicine. Get information here.

Dodaj komentarz:

Ile to jest 7 + 16:


 

O AUTORZE
  
PTWP SA
www.ptwp.pl

Firma

Imago Public Relations
Agencja PR
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Leczenie w tej chorobie to wyścig z czasem – podsumowanie debaty  Rynku ZdrowiaLeczenie w tej chorobie to wyścig z czasem – podsumowanie debaty Rynku Zdrowia
Polska elektrokardiologia: postęp, wyzwania i problemyPolska elektrokardiologia: postęp, wyzwania i problemy
EEC Roadshow: Forum Gospodarcze Czechy-Polska w PradzeEEC Roadshow: Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Pradze
EEC Roadshow: Forum Gospodarcze Słowacja-Polska w Bratysławie już za tydzień EEC Roadshow: Forum Gospodarcze Słowacja-Polska w Bratysławie już za tydzień
Najlepsze obiekty komercyjne w Wielkopolsce Najlepsze obiekty komercyjne w Wielkopolsce
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
BMW Luxury Days w salonie Inchcape
 
Czołowy dealer BMW wprowadza usługę Inchcape Video Ocena
 
45 lat kultowego modelu. Premiera nowej serii 3 w BMW Inchcape
 
W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce - warsztaty przed COP24
 
W drodze na Szczyt Klimatyczny COP24. Negocjacje klimatyczne w praktyce. Warsztaty w Warszawie