Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Niedziela, 20 września 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47455)
AGD (207)
Biznes (4969)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1249)
Edukacja (1820)
Elektronika (966)
Film (119)
Finanse (1784)
Internet (2971)
Komputery (2471)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1223)
Media (615)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1167)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1011)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2435)
Polityka (369)
Praca i kariera (977)
Prawo (930)
Reklama i PR (978)
RTV (196)
Sport (840)
Telekomunikacja (526)
Turystyka (1198)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1693)
Zwierzęta (83)
Życie (1397)
Inne (2668)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

ChP


Rzecznikprasowy.pl


CBCK


Opendoor


Mitsubishi Motors Polska


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Ataki DDoS w IV kwartale 2019 r.
Dodano: 13.02.2020, godzina: 11:23
Ataki DDoS w IV kwartale 2019 r.
Liczba ataków zablokowanych przez rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection w okresie trzech ostatnich miesięcy 2019 r. wzrosła o 44 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2018 r.
Dalsze badanie aktywności botnetów (sieci zainfekowanych urządzeń) wykazało, że około 28% ataków miało miejsce w weekendy, a udział ataków przeprowadzanych w niedziele zwiększył się o dwa i pół punktu procentowego i stanowił 13%.

W IV kwartale 2019 r. miało miejsce kilka ataków DDoS na dużą skalę, w tym na instytucje finansowe w Afryce Południowej, Singapurze oraz krajach skandynawskich. Celem tego rodzaju ataków stała się również Partia Pracy w Wielkiej Brytanii (cyberprzestępcy próbowali zakłócić jej systemy cyfrowe), jak również serwery gry Minecraft w Watykanie. To pokazuje, że ataki DDoS nadal stanowią powszechną metodę wykorzystywaną przez cyberprzestępców dążących do uzyskania korzyści finansowych lub kierujących się motywami ideologicznymi. Dlatego organizacje powinny być przygotowane na takie ataki i rozumieć ich przebieg.

Z raportu firmy Kaspersky wynika, że głównym trendem w ostatnim kwartale 2019 r. była zwiększona aktywność botnetów w niedziele. Wzrost ten może wydawać się stosunkowo niewielki (dwa i pół proc.), jednak odsetek ataków DDoS w tym konkretnym dniu tygodnia bywał na ogół najniższy i utrzymywał się na stałym poziomie w ciągu roku (około 11% ataków w I kwartale i III kw. oraz 10% w II kw.). W IV kwartale dniem charakteryzującym się najniższą aktywnością DDoS okazał się czwartek, a ataki były bardziej równomiernie rozłożone w ciągu tygodnia. Z analizy wynika, że różnica między najaktywniejszym i najspokojniejszym dniem pod względem ataków DDoS wynosiła zaledwie dwa i pół punktu procentowego (w poprzednim kwartale odsetek ten wynosił siedem proc.).

Liczba ataków DDoS wykrytych przez rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection znacząco zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r., jednak w stosunku do III kw. 2019 r. jest to niewielki wzrost (8%). Wyraźniejszy wzrost (27%) dotyczył tzw. inteligentnych ataków DDoS, skoncentrowanych na warstwie aplikacji i przeprowadzanych przez wykwalifikowanych cyberprzestępców. Wzrost ten był przewidywalny, ponieważ okres od listopada do grudnia to tradycyjnie gorący czas dla handlu online. Mimo to eksperci z firmy Kaspersky nie odnotowali znacznego skoku liczby ataków w okresie wyprzedażowym związanym z Czarnym Piątkiem i Bożym Narodzeniem.

Mimo znacznego ogólnego wzrostu badany okres okazał się spokojniejszy niż oczekiwano. Przypuszczamy, że nie doszło do skumulowania się ataków w określonych dniach, ponieważ aktywność firm obejmuje cały okres świąteczny. W związku z tym cyberprzestępcy nie muszą przeprowadzać ataków tak, aby zbiegały się w czasie z określonym wydarzeniem. Niemniej jednak należy pamiętać, że cyberprzestępcy potrafią znaleźć sposób, aby popsuć nam czas wolny. Ponieważ ich działalność nie jest typową pracą w standardowych godzinach od 8 do 16, należy zadbać o to, aby nasze zasoby WWW były automatycznie chronione przez rozwiązanie zapobiegające atakom DDoS — powiedział Aleksiej Kisielew, menedżer ds. rozwoju w zespole odpowiadającym za technologie ochrony przed atakami DDoS.

Porady bezpieczeństwa

Firma Kaspersky zaleca organizacjom podjęcie następujących działań, które mogą im pomóc w zabezpieczeniu się przed atakami DDoS w weekendy oraz w tzw. gorące okresy w ciągu roku:

  • Przeprowadź testy obciążeniowe oraz audyty aplikacji webowych przy pomocy własnego personelu lub zewnętrznych specjalistów w celu zidentyfikowania najsłabszych punktów w infrastrukturze firmowej.
  • Wyznacz specjalistów odpowiedzialnych za zarządzanie operacjami dot. zasobów WWW. Dopilnuj, aby wiedzieli, jak postępować w przypadku ataków DDoS, i byli gotowi reagować poza swoimi godzinami pracy.
  • Zweryfikuj umowy z podmiotami zewnętrznymi oraz informacje kontaktowe. Dotyczy to ustaleń z dostawcą usług internetowych, które powinny uwzględniać możliwość szybkiego skontaktowania się z nim w przypadku ataku.
  • Wdróż profesjonalne rozwiązania zapewniające ochronę organizacji przed atakami. Jednym z nich jest Kaspersky DDoS Protection, który łączy szeroką wiedzę firmy Kaspersky w zakresie zwalczania cyberzagrożeń oraz unikatowe technologie rozwijane wewnętrznie. Rozwiązanie to chroni organizacje przed wszelkimi rodzajami ataków DDoS niezależnie od tego, kiedy mają miejsce.

Pełny raport poświęcony ewolucji ataków DDoS w ostatnim kwartale 2019 r. jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/aZRA1.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

Pliki komunikatu:
Pliki galerii:
Tagi: kaspersky

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 4 + 6:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Biurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśleBiurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśle
Cybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie LinuxCybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie Linux
Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
Kaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARAKaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARA
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Biurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśle
 
Cybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie Linux
 
Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
 
Kaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARA
 
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021