Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Niedziela, 20 września 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47455)
AGD (207)
Biznes (4969)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1249)
Edukacja (1820)
Elektronika (966)
Film (119)
Finanse (1784)
Internet (2971)
Komputery (2471)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1223)
Media (615)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1167)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1011)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2435)
Polityka (369)
Praca i kariera (977)
Prawo (930)
Reklama i PR (978)
RTV (196)
Sport (840)
Telekomunikacja (526)
Turystyka (1198)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1693)
Zwierzęta (83)
Życie (1397)
Inne (2668)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

ŚK


Serwis Inwestora


BazaTelefonow


itwtransporcie


Fakt


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Phishing finansowy odnotowuje wzrost o 9,5% w okresie świąteczno-noworocznym
Dodano: 07.02.2020, godzina: 11:36
Phishing finansowy odnotowuje wzrost o 9,5% w okresie świąteczno-noworocznym
Ostatni kwartał roku to owocny czas dla cyberprzestępców, którzy żerują na użytkownikach chcących upolować świetną okazję przed świętami.
Czarny Piątek, Cyberponiedziałek oraz przedświąteczna gorączka zakupowa oznacza nie tylko wzrost sprzedaży, ale również szkodliwej aktywności. W ostatnim kwartale 2019 r. badacze z firmy Kaspersky wykryli znaczny wzrost aktywności cyberprzestępców stosujących phishing finansowy, spam oraz oszustwa online.

Analiza krajobrazu zagrożeń w ostatnim kwartale pozwala lepiej zrozumieć zmiany w zakresie oszukańczej aktywności. W 2019 roku udział phishingu finansowego nadal zwiększał się, przekraczając o ponad połowę (52,61%) wszystkie próby phishingu w IV kwartale.

Phishing nadal stanowi skuteczny sposób nakłonienia użytkowników do przekazania cyberprzestępcom swoich danych osobowych oraz szczegółów dotyczących kart płatniczych. Jako przynętę najczęściej wykorzystuje się popularne marki. Jednym z przykładów wykrytych przez badaczy z firmy Kaspersky jest fałszywa strona w serwisie Amazon oferująca użytkownikom świąteczne promocje, która została stworzona przez cyberprzestępców w celu kradzieży danych uwierzytelniających Amazon Prime.

Tego rodzaju oszustwa często okazują się skuteczne. Analiza aktywności phishingowej wykorzystującej jako przynętę marki eBay oraz Alibaba wykazała jej znaczący wzrost tuż przed głównymi okresami wyprzedażowymi. Na kilka dni przed wyprzedażami związanymi z Czarnym Piątkiem liczba użytkowników próbujących odwiedzić strony phishingowe w serwisie eBay wzrosła czterokrotnie, wynosząc ponad 8 000 prób dziennie. Ten wysoki poziom odwiedzalności stron phishingowych utrzymał się do połowy grudnia, osiągając maksimum tydzień przed Bożym Narodzeniem. Podobny trend zaobserwowano w przypadku phishingowych wersji serwisu Alibaba.

Wiadomości spamowe odnotowały również niewielki wzrost w okresie świątecznym przy jednoczesnym znaczącym zróżnicowaniu tematycznym. Oszustwa obejmowały od obietnic świątecznych datków po próby kradzieży kryptowaluty lub szkodliwe e-maile wysyłane do firm pod przykrywką pilnych zamówień świątecznych.

Takie „świąteczne” oszustwa oraz wiadomości spamowe nie ograniczają się wyłącznie do okresu bożonarodzeniowego. Również użytkownicy w Azji Południowo-Wschodniej otrzymywali typowe „oferty podarunkowe”, jednak w tym przypadku związane z Nowym Rokiem Księżycowym.

Okres świąteczny to czas impulsywnych zakupów oraz pochopnych decyzji. Na skutek presji złowienia świetnej okazji lub kupienia prezentów użytkownicy mogą stać się mniej uważni, a tym samym stanowić łatwiejszy cel cyberprzestępców. Trudno oprzeć się pokusie zdobycia niesamowitego prezentu w fantastycznej cenie, zwłaszcza w tym okresie. Cyberprzestępcy żerują na tej ludzkiej skłonności przez cały czas, jednak koniec roku to czas szczególnie dla nich owocny – powiedziała Tatiana Sidorina, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.  

Pełny raport dot. spamu i phishingu w sezonie świątecznym jest dostępny w na stronie https://r.kaspersky.pl/rHTah.

Porady bezpieczeństwa

Aby uchronić się przed spamem i phishingiem, nie tylko w okresie wzmożonych wyprzedaży, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Jeśli otrzymasz odsyłacz do rewelacyjnej oferty za pośrednictwem e-maila, sprawdź, dokąd prowadzi – niekiedy miejsce docelowe może być zupełnie inne, niż sądzisz. W takim przypadku wejdź przez przeglądarkę na stronę, na której rzekomo możesz skorzystać z okazji.
  • Dokonuj zakupów wyłącznie w oficjalnych sklepach, a w przypadku przekierowania z innych stron, zwracaj uwagę na adres WWW. Jeśli różni się od oficjalnego, wyszukaj ofertę bezpośrednio w danym serwisie.
  • Korzystaj z rozwiązania zabezpieczającego wyposażonego w technologie wykrywające zagrożenia na podstawie ich zachowania w systemie oraz chroniące przed phishingiem, np. Kaspersky Total Security, które powiadomi Cię w przypadku próby odwiedzenia strony phishingowej.
  • Nigdy nie stosuj tego samego hasła dla kilku stron internetowych lub serwisów, ponieważ jeśli zostanie skradzione, zagrożone będą wszystkie Twoje konta. W celu tworzenia mocnych, odpornych na złamanie haseł bez konieczności pamiętania ich korzystaj z menedżerów haseł takich jak Kaspersky Password Manager.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.


KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 0 + 14:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Biurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśleBiurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśle
Cybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie LinuxCybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie Linux
Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
Kaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARAKaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARA
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Biurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśle
 
Cybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie Linux
 
Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
 
Kaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARA
 
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021