Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Środa, 24 lutego 2021
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47662)
AGD (207)
Biznes (5001)
Budownictwo (2138)
Dom (1538)
Dziecko (1252)
Edukacja (1824)
Elektronika (977)
Film (119)
Finanse (1797)
Internet (3007)
Komputery (2494)
Książki (216)
Kulinaria (990)
Kultura i sztuka (1224)
Media (616)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1169)
Muzyka (268)
Nieruchomości (1011)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2469)
Polityka (370)
Praca i kariera (987)
Prawo (934)
Reklama i PR (979)
RTV (196)
Sport (840)
Telekomunikacja (528)
Turystyka (1200)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1697)
Zwierzęta (83)
Życie (1410)
Inne (2675)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Fakt


X-cross


Twój Kurier Regionalny


Serwis Inwestora


CD.pl


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

DeStalk: ogólnounijny projekt walki ze stalkerware i cyberprzemocą
Dodano: 11.02.2021, godzina: 15:56
DeStalk: ogólnounijny projekt walki ze stalkerware i cyberprzemocą
Od początku 2021 r. pięciu partnerów wspólnie pracuje nad ogólnounijnym projektem DeStalk, wspieranym przez Komisję Europejską w ramach jej programu „Prawa, Równość oraz Obywatelstwo”.
DeStalk podejmuje problemy związane z cyberprzemocą oraz oprogramowaniem stalkerware, które stanowią nowe, szeroko rozpowszechnione i ukryte formy przemocy online związanej z płcią.

Stalkerware to komercyjnie dostępne oprogramowanie wykorzystywane do szpiegowania prywatnego życia innej osoby za pośrednictwem inteligentnego urządzenia. W ciągu dwóch lat europejski zespół projektowy, złożony z czołowych ekspertów ds. przemocy związanej z płcią oraz cyberbezpieczeństwa, wspólnie opracuje zawartość szkolenia, a następnie przeszkoli praktyków związanych ze służbami wspierania ofiar oraz programami przeznaczonymi dla sprawców w ramach służby zdrowia i opieki społecznej, jak również zainteresowane kluczowe podmioty rządowe i samorządowe w celu zwiększenia świadomości obywateli oraz podjęcia działań przeciwko cyberprzemocy.

Podejmując przewodnią rolę w koordynowaniu projektu DeStalk, grupa badawcza Couples and Family z naszego Wydziału Psychologii, Edukacji oraz Nauki o Sporcie dąży do powstrzymania przemocy związanej z płcią, w której wykorzystywane są nowe i wciąż nieznane narzędzia oraz media. Przemoc ta, mimo że ma miejsce online, wyrządza realne szkody w naszych społecznościach – mówi dr Berta Vall, profesor na uniwersytecie Blanquerna. Podchodzimy do tej kwestii w sposób innowacyjny, tworząc konsorcjum uwzględniające wiele zainteresowanych podmiotów, zapewniając ciągłość oraz nowe rozwiązania w naszych wysiłkach ukierunkowanych na zapobieganie nierówności płci oraz przemocy związanej z płcią.

Przemoc związana z płcią oraz nadużycia online

Siedem na dziesięć kobiet w Europie, które zetknęły się z cyberstalkiem, doświadczyło również co najmniej jednej formy przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony partnera w związku intymnym (1). Podobnie, 71% sprawców przemocy domowej monitoruje aktywność komputerową kobiet, a 54% śledzi telefony komórkowe swoich ofiar za pomocą oprogramowania stalkerware. W 2019 roku firma Kaspersky wykryła 67% roczny wzrost wykorzystywania oprogramowania stalkerware na urządzaniach mobilnych swoich użytkowników w skali globalnej, przy czym spośród państw europejskich problem ten dotyczył w największym stopniu Niemiec, Włoch oraz Francji (2). Pod koniec lutego firma Kaspersky opublikuje analizę wyników z 2020 r.

Kluczem jest silna sieć

W ramach projektu DeStalk opracowana zostanie wielopoziomowa strategia obejmująca trzy kluczowe etapy. Zespół projektowy przygotuje pakiet do e-nauki dotyczący cyberprzemocy i oprogramowania stalkerware, dostępny w najczęściej używanych językach europejskich i skierowany do praktyków oraz decydentów. Ponadto konsorcjum uaktualni i przetestuje dotychczasowe narzędzia przeznaczone dla praktyków pracujących w ramach służb wsparcia ofiar i programów przeznaczonych dla sprawców. Przetestowana zostanie regionalna pilotażowa kampania uświadamiająca oraz zostaną opracowane wytyczne dla strategicznych zainteresowanych podmiotów pozwalające na odtworzenie jej w innych lokalizacjach.

Odczuwane przez kobiety i dziewczęta skutki cyberprzemocy są druzgocące, rozległe i trwałe, ponieważ stanowią element ciągu przemocy (fizycznej i online), która odbiera im wolność – powiedziała Alessandra Pauncz, dyrektor zarządzająca WWP European Network.

Szkolenie online, w którym weźmie udział dwustu profesjonalistów, pozwoli na głębsze zrozumienie cyberprzemocy oraz oprogramowania stalkerware. W znaczący, chociaż niebezpośredni sposób, pomoże ono tysiącom ofiar oraz osobom pracującym ze sprawcami cyberprzemocy. Ponadto regionalne szkolenie pilotażowe zwiększy możliwości oraz współpracę w obrębie służb wspierania ofiar oraz programów, którymi zostają objęci sprawcy, co przyniesie długotrwałe i możliwe do odwzorowania efekty w leczeniu setek osób.

Elena Gajotto, menedżerka projektu z Una Casa per l’Uomo zauważa: Niestety, stalkerware oraz cyberprzemoc są często pomijane w codziennej pracy ukierunkowanej na zwalczanie przemocy związanej z płcią. Obecnie zagadnienia te nie są uwzględniane przez większość programów leczenia skierowanych do sprawców czy przez służby wsparcia ofiar ze względu na brak zarówno specjalistycznych szkoleń, jak i odpowiednich narzędzi do radzenia sobie z tym zjawiskiem. Z tego powodu w naszej pracy skupimy się, między innymi, na systematycznym przeglądzie i adaptacji wszystkich materiałów, z których korzystają na co dzień specjaliści w pracy ze sprawcami i ofiarami, w celu zapewnienia im skutecznego zestawu narzędzi do walki z oprogramowaniem stalkerware oraz cyberprzemocą.

Celem jest zwiększenie świadomości i zaangażowania organów publicznych w walkę z cyberprzemocą poprzez udział w szkoleniu online oraz projekcie pilotażowym, który obejmie bezpośrednio około siedmiuset specjalistów. Okrągłe stoły umożliwią ekspertom i funkcjonariuszom publicznym wymianę doświadczeń oraz opracowanie wytycznych dot. powtórzenia na skalę europejską regionalnych kampanii przeciwko cyberprzemocy.

Informacje o partnerstwie

Projekt DeStalk będzie prowadzony w całej Europie dzięki współpracy międzynarodowego i interdyscyplinarnego zespołu projektowego, w skład którego wchodzi:

  • Fundación Blanquerna, organizacja badawczo-edukacyjna w ramach Wydziału Psychologii, Edukacji oraz Nauki o Sporcie na Uniwersytecie Ramon Llull, Hiszpania – koordynacja i wsparcie naukowe,
  • firma Kaspersky, czołowa globalna firma z branży cyberbezpieczeństwa – opracowanie szkolenia online oraz wiedza ekspercka w zakresie treści IT,
  • Regione del Veneto, samorząd terytorialny włoskiego regionu Veneto – kampania pilotażowa oraz perspektywa władz publicznych,
  • Una Casa per l'Uomo, włoska organizacja społeczeństwa obywatelskiego pracująca z ofiarami oraz sprawcami – szkolenie praktyków w ramach służb wsparcia ofiar oraz programów adresowanych do sprawców,
  • WWP European Network, stowarzyszenie parasolowe ds. programów adresowanych do sprawców – propagowanie oraz wiedza nt. przemocy związanej z płcią.

Zewnętrzny Komitet Doradczy będzie odpowiedzialny za nadzorowanie oraz wsparcie programu DeStalk:

  • Nicolas Violland, Komisarz Policji oraz Doradca w Ministerialnej Delegacji ds. Partnerstw, Strategii oraz Innowacji w zakresie Bezpieczeństwa, Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych,
  • Hauke Gierow, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w firmie G DATA Cyberdefense,
  • Martijn Grooten, Specjalny Doradca Koalicji przeciwko stalkerware.

Więcej informacji na temat koalicji na rzecz zwalczania stalkerware można znaleźć na stronie https://www.stopstalkerware.com.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.

1) Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn, „Cyber violence is a growing threat, especially for women and girls”,19 czerwca 2017 r.

2) Koalicja przeciwko stalkerware, „The State of Stalkerware in 2019

Pliki komunikatu:
Pliki galerii:
Tagi: kaspersky

KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 1 + 2:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Kobiety w branży technologicznej – nowy raportKobiety w branży technologicznej – nowy raport
Kaspersky: kolejne spotkanie online z serii GReAT IdeasKaspersky: kolejne spotkanie online z serii GReAT Ideas
AV-Comparatives przyznaje rozwiązaniu Kaspersky Internet Security tytuł Produkt RokuAV-Comparatives przyznaje rozwiązaniu Kaspersky Internet Security tytuł Produkt Roku
Czym interesowały się dzieci podczas przerwy świątecznejCzym interesowały się dzieci podczas przerwy świątecznej
Oparta na sieci neuronowej platforma firmy Kaspersky odpowiada na pytania dotyczące przyszłościOparta na sieci neuronowej platforma firmy Kaspersky odpowiada na pytania dotyczące przyszłości
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Kobiety w branży technologicznej – nowy raport
 
Kaspersky: kolejne spotkanie online z serii GReAT Ideas
 
AV-Comparatives przyznaje rozwiązaniu Kaspersky Internet Security tytuł Produkt Roku
 
Czym interesowały się dzieci podczas przerwy świątecznej
 
Oparta na sieci neuronowej platforma firmy Kaspersky odpowiada na pytania dotyczące przyszłości