Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Niedziela, 20 września 2020
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47455)
AGD (207)
Biznes (4969)
Budownictwo (2137)
Dom (1538)
Dziecko (1249)
Edukacja (1820)
Elektronika (966)
Film (119)
Finanse (1784)
Internet (2971)
Komputery (2471)
Książki (216)
Kulinaria (989)
Kultura i sztuka (1223)
Media (615)
Moda i Styl (1004)
Motoryzacja (1167)
Muzyka (267)
Nieruchomości (1011)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2435)
Polityka (369)
Praca i kariera (977)
Prawo (930)
Reklama i PR (978)
RTV (196)
Sport (840)
Telekomunikacja (526)
Turystyka (1198)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1693)
Zwierzęta (83)
Życie (1397)
Inne (2668)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (101)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

Wrocławianin


Sportbiznes.pl


hej.mielec.pl


sensors


Meeting Planner


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Walentynki z... cyberprzestępcą
Dodano: 12.02.2020, godzina: 12:01
Walentynki z... cyberprzestępcą
Na przestrzeni ostatniej dekady cyfryzacja wywarła wpływ na praktycznie każdy aspekt naszego życia, prawdopodobnie najbardziej rewolucjonizując komunikację.
Życie uczuciowe nie jest tu wyjątkiem. Wraz ze zbliżającymi się walentynkami zarówno single, jak i pary odczuwają coraz większą presję określenia swoich planów na ten dzień. Z tą różnicą, że single muszą wykonać dodatkowy krok – znaleźć towarzysza/towarzyszkę. Badacze z firmy Kaspersky przyjrzeli się zagrożeniom i wyzwaniom, z jakimi mogą zetknąć się osoby korzystające z aplikacji randkowych, i odkryli, że cyberprzestępcy nie stronią od romantycznej sfery życia.

Popularne na całym świecie aplikacje randkowe, takie jak Tinder czy Badoo, często służą jako przynęta w rozprzestrzenianiu mobilnego szkodliwego oprogramowania lub pozyskiwaniu danych osobowych, aby następnie bombardować użytkowników niechcianymi reklamami lub wydawać ich pieniądze na drogie subskrypcje.

Analiza szkodliwego oprogramowania wykorzystującego nazwy ponad 20 popularnych aplikacji randkowych oraz słowa kluczowego związanego z randkowaniem wykazała, że w 2019 roku 1 963 unikatowych plików zostało rozprzestrzenionych pod przykrywką legalnych aplikacji tego typu. Dwie trzecie z nich podszywało się pod Tindera (1 262 plików), natomiast jedna szósta dotyczyła Badoo (263 plików). A zatem w obu przypadkach wykorzystywano znane na świecie aplikacje.

Szkodliwe pliki wykorzystujące wizerunek takich aplikacji mogą nieść ze sobą rozmaite zagrożenia, m.in. trojany potrafiące pobierać inne szkodliwe oprogramowanie, narzędzia wysyłające kosztowne SMS-y czy oprogramowanie adware wyświetlające irytujące reklamy.

Jedna z aplikacji dla Androida, która na pierwszy rzut oka wygląda jak Tinder, to w rzeczywistości trojan bankowy, który nieustanne żąda uprawnień do usługi ułatwień dostępu, a po otrzymaniu ich przyznaje sobie wszelkie uprawnienia, jakich potrzebuje do kradzieży pieniędzy użytkownika. Inny szkodnik tuż po instalacji nadaje sobie nazwę „Ustawienia”, wyświetla fałszywy komunikat o błędzie, a następnie znika. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilku dniach powróci z niechcianymi reklamami.

Na osobach poszukujących miłości żerują również cyberprzestępcy specjalizujący się w phishingu. Internet zalewają fałszywe kopie popularnych aplikacji randkowych oraz stron internetowych takich jak Match.com. Użytkownicy są proszeni o podanie swoich danych osobowych lub połączenie się z aplikacjami za pośrednictwem konta w mediach społecznościowych. Efekt można łatwo przewidzieć: dane te zostaną wykorzystane lub sprzedane przez cyberprzestępców, podczas gdy użytkownik zostanie z niczym.

Miłość to jeden z tematów wywołujących powszechne zainteresowanie, co naturalnie przyciąga cyberprzestępców. Randkowanie online z jednej strony ułatwia nam życie, z drugiej strony sprawia, że na drodze do miłości możemy napotkać nowe zagrożenia. Dlatego zalecamy użytkownikom, aby zachowali czujność i korzystali z legalnych wersji aplikacji dostępnych w oficjalnych sklepach. I oczywiście życzymy powodzenia w znalezieniu idealnej osoby do spędzenia tego wyjątkowego dnia – powiedział Władimir Kuskow, kierownik ds. badań nad zaawansowanymi zagrożeniami oraz klasyfikacji oprogramowania w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące środki bezpieczeństwa pozwalające uchronić się przed walentynkowymi cyberzagrożeniami:

  • Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji, aby dowiedzieć się, jakie działania mogą wykonywać zainstalowane przez Ciebie programy.
  • Nie instaluj aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł, nawet jeśli są aktywnie reklamowane. Zablokuj w ustawieniach smartfona możliwość instalowania programów z nieznanych źródeł.
  • Znajdź więcej informacji na temat strony randkowej, którą zamierzasz odwiedzić: sprawdź w internecie jej reputację i zapoznaj się z opiniami użytkowników.
  • Nie przekazuj nieznajomym zbyt wielu informacji osobowych poprzez aplikacje randkowe.
  • Upewnij się, czy nowo poznana osoba, z którą rozmawiasz, jest prawdziwa, gdyż oszuści często wykorzystują fałszywe profile.
  • Korzystaj z niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Kaspersky Total Security, które zapewnia zaawansowaną ochronę użytkownikom komputerów PC, Mac oraz urządzeń mobilnych.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.


KOMENTARZE
Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz:

Ile to jest 18 + 2:


 

O AUTORZE
  
Kaspersky Lab Polska
www.kaspersky.pl

Firma

Kupczyk Piotr
Rzecznik
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Biurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśleBiurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśle
Cybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie LinuxCybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie Linux
Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
Kaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARAKaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARA
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Biurokracja główną barierą dla inicjatyw cyberbezpieczeństwa w przemyśle
 
Cybergangi aktywnie atakują stacje robocze i serwery oparte na systemie Linux
 
Liczba ataków DDoS na zasoby edukacyjne zwiększyła się tej wiosny o ponad 350%
 
Kaspersky - nowy kurs online na temat szukania zagrożeń przy użyciu YARA
 
Kaspersky wprowadza na polski rynek swoje flagowe rozwiązania z linii 2021