Logo  
Rzecznicy Agencje Eksperci Eksperci Rzecznicy Agencje Firmy Zaloguj
Rzecznicy Agencje PR Firmy Eksperci Aktywność
rzeczników
Aktywność
firm
Aktywność
agencji PR
Zaloguj

Login: Hasło:
pamiętaj
Nie masz konta? Rejestracja
Nowe hasło
Zamów reklamę w serwisie rzecznikprasowy.pl

       
 
 Sobota, 27 listopada 2021
 
Centrum prasowe dla rzeczników, biur prasowych, agencji PR i dziennikarzy.
Bezpłatne komunikaty prasowe do przedruku.
Zaloguj się!
BRANŻE
Wszystkie (47951)
AGD (207)
Biznes (5048)
Budownictwo (2140)
Dom (1539)
Dziecko (1256)
Edukacja (1830)
Elektronika (983)
Film (121)
Finanse (1833)
Internet (3055)
Komputery (2529)
Książki (216)
Kulinaria (990)
Kultura i sztuka (1226)
Media (616)
Moda i Styl (1005)
Motoryzacja (1172)
Muzyka (270)
Nieruchomości (1013)
Ogród (147)
Oprogramowanie (2512)
Polityka (370)
Praca i kariera (994)
Prawo (941)
Reklama i PR (979)
RTV (196)
Sport (841)
Telekomunikacja (528)
Turystyka (1202)
Transport (515)
Uroda (513)
Wnętrze (818)
Zdrowie (1709)
Zwierzęta (83)
Życie (1426)
Inne (2678)
Dolnośląskie (242)
Kujawsko-pomorskie (1187)
Lubelskie (25)
Lubuskie (57)
Łódzkie (79)
Małopolskie (151)
Mazowieckie (1624)
Opolskie (23)
Podkarpackie (58)
Podlaskie (236)
Pomorskie (153)
Śląskie (395)
Świętokrzyskie (26)
Warmińsko-mazurskie (46)
Wielkopolskie (102)
Zachodniopomorskie (46)


Złota Strona Tygodnia

subskrybuj kanały RSS subskrybuj kanały RSS
Dodaj do Facebooka Facebook
Dodaj do Twittera Twitter

TAGI
 
 


LOSOWE REDAKCJE
 

TVP


Redakcja "Zieleni Miejskiej"


Rynek Informacji


Franczyza&Biznes / www.franczyzawpolsce.pl


BIOERD


 
KOMUNIKATY TEKSTOWE

Polska elektrokardiologia: postęp, wyzwania i problemy
Dodano: 17.06.2013, godzina: 10:27
Polska elektrokardiologia: postęp, wyzwania i problemy
Liczba zabiegów przywracających właściwy rytm serca – m.in. ablacji i wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów – wzrosła w Polsce w ostatnich kilku latach prawie trzykrotnie. Problemem pozostaje wartość refundacji tych świadczeń, ograniczająca dostęp do nowoczesnych technologii.

Tak mówili eksperci podczas debaty zorganizowanej przez miesięcznik Rynek Zdrowia i Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XXIV Wiosennej Konferencji POLSTIM 2013 (Wrocław, 12-15 czerwca).

Dr hab. Przemysław Mitkowski, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca PTK przytoczył dane, świadczące o tym, iż procedury elektroterapeutyczne stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca są w naszym kraju wyceniane znacznie niżej w innych krajach Unii Europejskiej.

– Od 2010 roku refundowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia implantacji kardiowerterów-defibrylatorów (ICD) zostało zmniejszone o 25 proc. Wartość naszej refundacji stanowi obecnie np. tylko 39 proc. wyceny tej procedury w Niemczech. W przypadku defibrylatorów z funkcją resynchronizacji (CRT) nasza zakres naszej refundacji w porównaniu do szwajcarskiej wynosi zaledwie 17 proc. – podawał przykłady doc. Przemysław Mitkowski.

Argumentował, że system rozliczania świadczeń przez NFZ w ramach jednorodnych grup pacjentów preferuje najprostsze technologie w elektroterapii, znacznie ograniczając lekarzom i pacjentom korzystanie z najnowszych rozwiązań w tym zakresie. – Do zastosowania nowoczesnego urządzenia placówka musi dopłacać 2-5 tys. zł. Technologie, zwiększające bezpieczeństwo i komfort pacjentów są więc dla naszych ośrodków deficytowe – powiedział doc. Mitkowski.

Wymienił też liczne korzyści – nie tylko medyczne, ale równie ekonomiczne płynące z implantowania kardiowerterów-defibrylatorów najnowszej generacji. Za sprawą specjalnych elektrod urządzenie ma mniejsze wymiary, a zwiększona żywotność baterii pozwala rzadziej wymieniać i reimplantować urządzenia. Zdalne programowanie i monitorowanie pracy ICD ogranicza liczbę wizyt kontrolnych w poradniach. Odległe koszty terapii ulegają redukcji dzięki zmniejszeniu liczby powikłań i ponownych hospitalizacji.

– Elektroterapia jest dziedziną rozwijająca się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich 4-5 lat zdecydowanie, bo prawie trzykrotnie, wzrosła liczba zabiegów, przede wszystkim ablacji oraz wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów – powiedział prof. Grzegorz Opolski, krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii.

– To duży wysiłek finansowy dla NFZ, ale z drugiej strony wyceny tych świadczeń pozostają znacznie niższe wobec innych krajów europejskich. Istotne jest to, abyśmy otrzymali jasny przekaz od decydentów, jakimi środkami na kardiologię możemy dysponować, aby w miarę możliwości nadążać za postępem technologicznym. Ważne jest, jak będzie wyglądała dystrybucja tych środków. Tym bardziej, że czeka nas dyskusja nad zmianami w koszyku świadczeń gwarantowanych – podkreślił prof. Opolski.

Zaznaczył, iż kardiolodzy powinni uczestniczyć w tworzeniu ekspertyz służących określeniu wysokości publicznego finansowania nakładów tej dziedziny: – Z obecnej puli środków na ogólną kardiologię, należy wyodrębnić kwotę przeznaczoną na elektroterapię – dodał prof. Opolski.

Prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przypomniała, iż niedawno ukazały się kolejne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące postępowania w niewydolności serca i stosowania urządzeń wszczepialnych.

– Kardiowertery-defibrylatory są wszczepiane w dwóch wskazaniach. Po pierwsze w prewencji wtórnej, czyli u osób, która mają za sobą zdarzenie związane z groźnymi zaburzeniami rytmu serca. Drugie wskazanie dotyczy prewencji pierwotnej – w przypadkach, kiedy spodziewamy się, że takie zagrożenie wystąpi, np. u osób po ostrym zespole wieńcowym czy pacjentów z niewydolnością serca – wyjaśniła prof. Janina Stępińska.

Prezes PTK wskazała ponadto, że mamy wystarczającą liczbę ośrodków elektroterapii, jednak brakuje specjalistów i potencjał tych placówek nie jest w pełni wykorzystywany.

– Cieszymy się, że rośnie liczba pacjentów kardiologicznych z implantowanymi urządzeniami. Rodzi to jednak problem zapewnienia im dalszej wysokospecjalistycznej opieki – mówił prof. Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Profesor podkreślał, że leczenie tych pacjentów nie kończy się w chwili wszczepieniu urządzenia. – Wymagają oni opieki w poradniach specjalistycznych, najlepiej w tych samych ośrodkach, w których wykonano zabieg. Wszczepione urządzenia muszą być systematycznie kontrolowane. Nierzadko bowiem trzeba je wymieniać, np. wskutek wyczerpania baterii, czy wystąpienia powikłań – wyliczał prof. Kalarus. Dodał, że odnosi wrażenie, iż nie wszędzie taki system opieki nad pacjentami funkcjonuje w odpowiedni sposób.

Debatę ekspercką zorganizował miesięcznik Rynek Zdrowia i Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XXIV Wiosennej Konferencji POLSTIM 2013 (Wrocław, 12-15 czerwca). Celem dyskusji było przybliżenie opinii publicznej głównych problemów elektroterapii w Polsce.

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.


KOMENTARZE
28.04.2021, 13:35 Anonymous
Meds information sheet. Effects of Drug Abuse.
buy generic pregabalin without a prescription in the USA
Everything about medicines. Get information here.
11.05.2021, 02:28 Anonymous
Meds information leaflet. Long-Term Effects. where to buy cheap prednisone no prescription in US. Some trends of pills. Read information now.
19.05.2021, 16:17 Anonymous

Drug prescribing information. Generic Name.
generic synthroid without rx in the USA
Everything news about medicines. Get information here.

Dodaj komentarz:

Ile to jest 11 + 3:


 

O AUTORZE
  
PTWP SA
www.ptwp.pl

Firma

Imago Public Relations
Agencja PR
 

INNE MATERIAŁY TEGO AUTORA
 
Rok 2014 – nie będzie pieniędzy ale będzie czasRok 2014 – nie będzie pieniędzy ale będzie czas
Leczenie w tej chorobie to wyścig z czasem – podsumowanie debaty  Rynku ZdrowiaLeczenie w tej chorobie to wyścig z czasem – podsumowanie debaty Rynku Zdrowia
EEC Roadshow: Forum Gospodarcze Czechy-Polska w PradzeEEC Roadshow: Forum Gospodarcze Czechy-Polska w Pradze
EEC Roadshow: Forum Gospodarcze Słowacja-Polska w Bratysławie już za tydzień EEC Roadshow: Forum Gospodarcze Słowacja-Polska w Bratysławie już za tydzień
Najlepsze obiekty komercyjne w Wielkopolsce Najlepsze obiekty komercyjne w Wielkopolsce
 
Zobacz wszystkie »

PODOBNE KOMUNIKATY
 
Fonoholizm i cyberprzemoc - ciemne strony nowych technologii. Jak się nie dać?
 
Kapitał (ludzki) potrzebny od zaraz
 
Eksperci przewidują, jaka będzie przyszłość branży HR w Polsce
 
Rok 2014 – nie będzie pieniędzy ale będzie czas
 
Leczenie w tej chorobie to wyścig z czasem – podsumowanie debaty Rynku Zdrowia